Jak urządzić mały dom parterowy, by był wygodny i funkcjonalny dla 4 osobowej rodziny? Bez względu na to, jaki styl aranżacyjny wybierzemy, najważniejszy jest komfortowy układ wnętrz, z podziałem na strefy. W domach parterowych na jednej kondygnacji musi się bowiem znaleźć miejsce zarówno na część dzienną, jak i nocną, a także pomieszczenie gospodarcze, bez którego dom jednorodzinny nie jest w pełni funkcjonalny.
Sielską i bardzo przytulną aranżację wybrano dla projektu ARP TALENT Paliwo Stałe CE (DOM AP1-67), niewielkiego domu parterowego, który charakteryzuje jednak bardzo czytelny podział na strefy.
Strefa gospodarcza
Strefę gospodarczą oddzielono od mieszkalnej. Znajduje się ona bowiem w dobudowanej części, której głównym elementem jest garaż. Za nim znajduje się kotłownia, gdyż w projekcie przewidziana jest instalacja na paliwo stałe. Kotłownia za garażem, która – tak, jak w tym przypadku – posiada osobne wyjście na zewnątrz to doskonałe rozwiązanie do domów jednorodzinnych. Duże pomieszczenie gospodarcze usytuowane jest wtedy z dala od pomieszczeń mieszkalnych, dzięki czemu konserwacja czy wymiana opału może się odbywać bez wchodzenia do nich, co zapewni porządek w domu. Przez oddzielne drzwi łatwiej transportować opał, składowany pod wiatą czy zadaszeniem za budynkiem.
Strefa dzienna
W projekcie ARP TALENT Paliwo Stałe CE część budynku, znajdująca się na lewo od wejścia, całkowicie przeznaczona jest na strefę dzienną. Jest to piękne, przestronne pomieszczenie, łączące funkcje salonu, jadalni oraz kuchni.
Dużą zaletą tej przestrzeni są efektownie podwieszane sufity. Umożliwiły one nie tylko montaż oświetlenia dekoracyjnego, budującego nastrój we wnętrzu, ale także zróżnicowały poziom pomieszczenia, co jest częstym zabiegiem urozmaicającym domy parterowe. Przyjemną atmosferę we wnętrzu w ciągu dnia zapewniają także duże przeszklenia, zarówno w części wypoczynkowej, jak i jadalnianej. Z salonu przedostać się można przez nie na znajdujący się od strony ogrodu niewielki taras.
Aranżacja tego niewielkiego domu odzwierciedla jego uroczy wygląd zewnętrzny. Ciepłe, postarzane drewno, wygodne meble wypoczynkowe, a także tkaniny dekoracyjne ocieplają wnętrze i nadają mu wyjątkowej przytulności. Efekt ten potęguje usytuowany centralnie kominek.
W projekcie zaplanowana jest kuchnia otwarta, lecz zwolennicy tradycyjnego podziału wnętrz będą mogli zamknąć ją na etapie adaptacji. Tu jednak tworzy ona stylistyczną całość z pozostałą częścią wnętrza, zachwycając nieco eklektycznym, ale bardzo przytulnym klimatem.
Białe szafki i ściany sprawiają, że kuchnia wydaje się być większa niż w rzeczywistości. Zabudowa w kształcie litery L daje mnóstwo przestrzeni do przechowywania, dzięki czemu rezygnacja z wiszących szafek na ścianie z oknem nie stanowi problemu aranżacyjnego. Stonowana kolorystyka umożliwia stosowanie akcesoriów kuchennych w bardziej intensywnych kolorach, co w prosty sposób umożliwi zmianę aranżacji małej kuchni.
Mimo niewielkiej powierzchni, kuchnia jest pomieszczeniem ergonomicznym i funkcjonalnym. Zalety te potęguje sąsiedztwo pojemnej spiżarni, w której bez problemu zmieszczą się domowe zapasy, przetwory czy rzadziej używany sprzęt agd.
Strefa nocna
W oddzielonej od gwaru części dziennej, na prawo od wejścia do budynku znajduje się strefa nocna. Tworzą ją sypialnie – prywatne pokoje domowników oraz rodzinna łazienka.
Łazienka nie jest pokaźnych rozmiarów, ale doskonale opracowany projekt łazienki pozwolił stworzyć przyjemne i wygodne miejsce, w którym odnajdą się zarówno miłośnicy szybkiego prysznica, jak i długich kąpieli.
W domu nie ma przewidzianego pomieszczenia na pralnię, które mogłoby zabrać zbyt wiele cennej powierzchni użytkowej, dlatego miejsce na pralkę musiało się znaleźć w łazience. Przedłużony blat pozwolił wydzielić przestrzeń na niezbędny w domu sprzęt agd. Przestrzeń nad pralką została dodatkowo zabudowana, co dało miejsce na przechowywanie akcesoriów i przyborów łazienkowych. Dodatkowe miejsce daje efektownie wkomponowana w zabudowę wanny wysoka szafka.
Prawdziwą zaletą pomieszczenia jest także okno, które zarówno poprawia funkcjonalność pomieszczenia, jak i zapewnia dodatkowe walory estetyczne. Jasne kolory optycznie powiększają pomieszczenie, odbijając światło. Wyjątkową atmosferę i wysoką funkcjonalność zapewniają także lampy łazienkowe: kinkiety nad lustrem i oprawy oświetleniowe zamontowane w suficie. Bardzo ciekawie wygląda również podświetlony dół szafki umywalkowej.
Trzy sypialnie to wygodne i ustawne pokoje dziecięce oraz pokój rodziców. Ich sypialnię oddzielono od pokoi dzieci korytarzem, co zapewni dorosłym domownikom dodatkowe poczucie prywatności i swobody.
Dodaj komentarz