Start Arrow Finanse i prawoArrowDziałki i gruntyArrow Projekty domów energooszczędnych: jak prawidłowo usytuować dom na działce

Projekty domów energooszczędnych: jak prawidłowo usytuować dom na działce

Odpowiednie usytuowanie budynku na działce powinno nie tylko umożliwiać komfortowy, prywatny relaks w przydomowym ogrodzie, ale także zapewniać ochronę wnętrz przed mrozem w zimie i upałem latem. Musi również być zgodne z tym, co zawierają Warunki Zabudowy lub zapisy Miejscowego Planu Przestrzennego.

Jak optymalnie usytuować dom na działce, by wykorzystać darmową energię?

Domy powinny być usytuowane na osi północ-południe. Ma to szczególne znaczenie, jeśli chodzi o projekty domów energooszczędnych, ale również właścicielom tradycyjnych budynków pozwala to na zwiększenie komfortu korzystania z domu i ogrodu. Warto tak wybrać działkę, by wjazd znajdował się od północy. Dzięki temu salon z wyjściem na ogród, który planuje się z drugiej strony, będzie nie tylko wypełniony słońcem, ale również oddalony od gwaru ulic.

Dobrym rozwiązaniem jest również wjazd od wschodu, natomiast najmniej korzystnym wjazd od strony południowej, gdyż nasłoneczniona część działki sąsiadować będzie z ulicą. Ponadto na elewacji frontowej zwykle znajduje się garaż, okna do pomieszczeń technicznych lub ewentualnie kuchni. Jeśli słońce padać będzie na te pomieszczenia, zmarnujemy darmową energię słoneczną, która powinna dogrzać i doświetlić takie wnętrza, jak salon czy pokój dziecka.

Salon z wyjściem na ogród na południowej stronie, będzie nie tylko wypełniony słońcem, ale również oddalony od gwaru ulic. Projekt domu DZW PRAKTYCZNY 6 CE (DOM DW1-81)

Salon z wyjściem na ogród na południowej stronie, będzie nie tylko wypełniony słońcem, ale również oddalony od gwaru ulic. Projekt domu DZW PRAKTYCZNY 6 CE (DOM DW1-81)

Salon powinien znajdować się jak najdalej od ulicy, czyli w przypadku wjazdu od południa, usytuowany będzie na północy. Nawet jeśli duże okna, drzwi tarasowe będą miały najwyższą izolacyjność, to i tak nie ochronią wnętrza przed chłodem.

Idealne usytuowanie domu na działce to takie, gdy okna wychodzą na trzy strony działki, a tylko z jednej, z północnej na ulicę. Wtedy na północy, jak wspomnieliśmy, planujemy garaż, pomieszczenia dodatkowe czy kuchnię, która z uwagi na prace domowe jest i tak najcieplejszym pomieszczeniem (ponadto dla wygody wnoszenia np. zakupów, dobrze gdy sąsiaduje z garażem). Na południu znajdują się wnętrza reprezentacyjne, na przykład salon, a na wschodzie sypialnie. Na zachodniej stronie warto zaplanować pomieszczenia, w których przebywamy w dzień, ale w nich nie śpimy.

Garaż na północy może stanowić dodatkowy bufor cieplny, chroniący wnętrza przed chłodem. Projekt domu DZW Przytulny 4A CE (DOM DW2-05)

Garaż na północy może stanowić dodatkowy bufor cieplny, chroniący wnętrza przed chłodem. Projekt domu DZW Przytulny 4A CE (DOM DW2-05)

Ile miejsca na działce zajmie dom?

Szacując, ile miejsca potrzebuje dom na działce, warto posłużyć się wartością “powierzchni zabudowy”, która podana jest przy każdej wizualizacji projektu.

Powierzchnia zabudowy to właśnie powierzchnia, jaką zajmuje wykończony budynek na działce. Pamiętajmy, że podana wartość powierzchni zabudowy nie uwzględnia:

 • powierzchni obiektów budowlanych ani ich części nie wystających ponad powierzchnię terenu;
 • powierzchni elementów drugorzędnych, np. schodów zewnętrznych, daszków, markiz, występów dachowych, oświetlenia zewnętrznego;
 • powierzchni zajmowanej przez wydzielone obiekty pomocnicze, np. szklarnie, altany

Projekt zagospodarowania działki

Odpowiednie usytuowanie budynku na działce wykonuje architekt, który poddaje projekty domów obowiązkowej adaptacji. Wykonując projekt zagospodarowania działki bierze pod uwagę zarówno komfort życia przyszłych mieszkańców, jak i przede wszystkim warunki gruntowe działki oraz przepisy gminy.

Projekt zagospodarowania działki składa się z części opisowej i części rysunkowej. Część rysunkową należy wykonać na kopii aktualnej mapy zasadniczej i zamieścić na niej:

 • granice działki i jej usytuowanie względem stron świata i działek sąsiednich
 • układ istniejących obiektów budowlanych
 • układ planowanych obiektów budowlanych
 • sposób odprowadzania ścieków
 • układ komunikacyjny i układ zieleni
Ścianę bez okien można usytuować bliżej granicy działki. Projekt domu MT Amarylis 3 CE (DOM MS3-65)

Ścianę bez okien można usytuować bliżej granicy działki. Projekt domu MT Amarylis 3 CE (DOM MS3-65)

Budowa domu musi uwzględniać zachowanie odpowiednich odległości od granicy działki i sąsiednich zabudowań, a także dodatkowego zagospodarowania terenu. Mówią o tym przepisy w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Standardowo, ściana z oknem musi być oddalona od granicy o 4 metry, ściana bez okna o minimum 3 metry. Elementy architektoniczne, jakie zawierają projekty domów, takie jak np. balkony, tarasy, okapy, gzymsy, daszki nad wejściem czy wreszcie schody zewnętrzne muszą być usytuowane w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od granicy działki.

Dom możemy wybudować bezpośrednio przy granicy działki, jeżeli wynika to z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub jest zgodne z wydanymi warunkami zabudowy, wydanymi przez gminę. W niektórych przypadkach Rozporządzenie dopuszcza również możliwość budowy domu bezpośrednio przy granicy działki.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl
Projekty: Pracownia projektów DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


lipiec 12, 2018
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 • Kinkiet EMMA PINK

 • Lampa wisząca Galaxy 1643

 • Nowoczesny plafon LED z pilotem Melos DL-F37T

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: finanse i prawo