Start Arrow InstalacjeArrow Projekty domów energooszczędnych: wentylacja mechaniczna w walce ze smogiem

Projekty domów energooszczędnych: wentylacja mechaniczna w walce ze smogiem

Unoszący się w powietrzu smog wdziera się do domów, narażając mieszkańców na wdychanie niebezpiecznych dla zdrowia zanieczyszczeń. Najlepszym sposobem na walkę z nim jest wentylacja mechaniczna z filtrem oczyszczającym nawiewane powietrze. Posiada ona wiele zalet, przede wszystkim zapewnia świeże powietrze oraz dzięki zastosowaniu rekuperatora, pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania domu. Dlaczego warto zainwestować w taką wentylację i na co zwrócić uwagę instalując ją w domu?

Wpływ smogu na zdrowie człowieka

Smog jest to mieszanina naturalnie występującej w atmosferze mgły z dymami pochodzącymi z działalności człowieka. Wpływa negatywnie na układ oddechowy, przyczyniając się do licznych zachorowań. Jego wielkość określana jest przez bardzo niebezpieczny dla zdrowia pył PM10, którego jest w smogu najwięcej. W niektórych miejscach w Polsce jego dopuszczalna norma przekraczana jest wielokrotnie.

Marcin Śniegowski, właściciel pracowni HomeKONCEPT:
Smog staje się szczególnie uciążliwy zimą, a powietrze, którym oddychamy wewnątrz budynków, jest równie toksyczne jak to na zewnątrz i ma skrajnie niebezpieczny wpływ na nasze zdrowie.

Wentylacja mechaniczna: inwestycja w przyszłość

Najlepszym sposobem ochrony przed smogiem wewnątrz domu jest nowoczesna wentylacja mechaniczna. Zapewnia ona czystość nawiewanego powietrza dzięki specjalnym filtrom, które wyłapują cząsteczki pyłu PM10. Aby oczyszczanie było jak najbardziej efektywne, filtry muszą być co pewien czas wymieniane.

Projekt domu CPT KONCEPT 7 CE (DOM CP1-07), wyposażonego w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła

Projekt domu CPT KONCEPT 7 CE (DOM CP1-07), wyposażonego w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła

Przy zastosowaniu dodatkowego urządzenia – tzw. rekuperatora istnieje możliwość obniżenia kosztów ogrzewania w sezonie jesienno-zimowym. Rekuperator odzyskuje ciepło ze zużytego powietrza (usuwanego z domu), a następnie podgrzewa powietrze pobierane z zewnątrz i za pomocą specjalnych kanałów doprowadza je do wszystkich pomieszczeń. Dzięki temu potrzeba mniej energii na utrzymanie w domu odpowiedniej temperatury. Poza tym powietrze dostarczane jest w sposób ciągły, a jego ilość jest optymalna, dlatego nie zaleca się otwierania okien.

Marcin Śniegowski, właściciel pracowni HomeKONCEPT:
Wentylacja mechaniczna zapewnia odpowiedni mikroklimat. Dzięki stałej wymianie powietrza pozwala uniknąć zagrzybienia i zawilgocenia pomieszczeń, szczególnie w łazienkach i kuchni. Z domu usuwane są wszelkiego rodzaju zapachy, bakterie oraz wirusy. Jest to również najlepszy sposób na ochronę wnętrza domu przed smogiem.

Projekt domu CPT Koncept 1 ENERGO CE (DOM CP1-25), wyposażonego w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła

Projekt domu CPT Koncept 1 ENERGO CE (DOM CP1-25), wyposażonego w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła

Konieczna w domach energooszczędnych

Sposób wentylacji pomieszczeń ma ogromny wpływ na straty energii. Najwięcej ciepła dom traci przez kominy wentylacji grawitacyjnej – nawet 40%. Aby tego uniknąć, warto zainwestować właśnie w wentylację mechaniczną, która jest jednym z najważniejszych elementów energooszczędnego budownictwa.Przy okazji nie ponosimy kosztów związanych z budową kominów wentylacyjnych.

Coraz częściej rozwiązanie to stosowane jest w nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym. Większość projektów domów energooszczędnych zawiera wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Projekt domu CPT Koncept 26 CE (DOM CP1-29) , wyposażonego w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła

Projekt domu CPT Koncept 26 CE (DOM CP1-29) , wyposażonego w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła

Marcin Śniegowski, właściciel pracowni HomeKONCEPT:
Ostatnim momentem na podjęcie decyzji o zastosowaniu rekuperacji jest etap stanu surowego budynku. Każda późniejsza przeróbka wiąże się z licznymi utrudnieniami, głównie ze względu na rozprowadzenie kanałów do wszystkich pomieszczeń.

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją jest najlepszym sposobem na walkę ze smogiem wewnątrz pomieszczeń. Wpływa pozytywnie na zdrowie i samopoczucie mieszkańców, zapewniając jak najwyższą jakość wdychanego powietrza. Aby praca urządzenia była efektywna, niezbędne jest jego prawidłowe użytkowanie, dobór odpowiednich filtrów oraz ich okresowa wymiana. Dom z systemem rekuperacji jest rozwiązaniem ekologicznym, chętnie wykorzystywanym w nowoczesnym budownictwie.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


kwiecień 17, 2018
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Velio Abażur żyrandol 5 pł. czerń + chrom /...

  • Lampa ogrodowa OSLO 30 Grafit/Ciemny popiel

  • Promocja

    Lampa Wisząca Dzwoneczki Flamingi Gray

  • Lampa wisząca Luna Biała

  • Puszka FOL kaszubska biała z niebieskim

  • Kinkiet SHINE BLACK/CHROME 13,8W LED

  • Lampa ogrodowa ONYX 75 Czarny

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje