Start Arrow Budowa domuArrow Projekty domów energooszczędnych

Projekty domów energooszczędnych

Inwestor już na etapie wyboru projektu domu powinien zdecydować jakie rozwiązania i materiały zastosuje aby jego przyszły dom był nie tylko funkcjonalny i komfortowy ale przede wszystkim energooszczędny.

O energooszczędności budynku decyduje jego architektura: bryła, geometria, kształt i wielkość dachu, ilość i wielkość okien oraz innych powierzchni przeszklonych, rozmieszczenie pomieszczeń, rozwiązania konstrukcyjne przegród zewnętrznych oraz izolacyjność cieplna:ścian, dachu i okien. Bryła budynku powinna być zwarta i prosta, o małej powierzchni przegród zewnętrznych w stosunku do kubatury.

Z punktu widzenia kosztów budowy i późniejszej eksploatacji optymalnym rozwiązaniem jest wybudowanie domu parterowego z użytkowym poddaszem, z dachem płaskim lub o małym kącie nachylenia, zaprojektowanym na planie kwadratu lub prostokąta. Warto zrezygnować również z dodatkowego uatrakcyjniania architektury budynku podcieniami, wykuszami czy lukarnami, które zwiększają powierzchnię przegród zewnętrznych. Zastosowanie tego rodzaju rozwiązań w połączeniu z optymalnym układem pomieszczeń może przynieść nawet 10–15% oszczędności energii.

Równie ważna dla energooszczędności jest lokalizacja budynku na działce i jego usytuowanie względem stron świata co pozwala na obniżenia zużycia energii o ok. 7%. Warto na południowej ścianie zaplanować np. przeszklenia o większej powierzchni a dodatkowe zastosowanie okiennic czy rolet wpłynie korzystnie na dodatni bilans ciepła.

Energooszczędności sprzyja także wyraźny podział budynku na strefy termiczne. Dom należy podzielić na strefy różnych temperatur i przyporządkować im pomieszczenia. Od strony najbardziej nasłonecznionej należy lokalizować pomieszczenia dziennego pobytu, gdzie temperatura powinna być wyższa a stronę północną przeznaczamy na lokalizację pomieszczeń gospodarczych, w których temperatura może być nieco niższa. Szukając korzystnych rozwiązań należy analizować również wpływy wiatru. Udział strat ciepła w budynkach wyeksponowanych na działanie wiatru może być większy nawet o 10% w stosunku do takich samych budynków usytuowanych w teranie zabudowanym lub osłoniętym, dlatego też należy odpowiednio wcześnie zaplanować obsadzenie terenu tak aby osłonić budynek przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych.

Warto pamiętać że geometria budynku może powiększać powierzchnie wymagające ocieplania i generuje mostki cieplne, co dodatkowo utrudnia uzyskanie budynku energooszczędnego.

Przyjęcie prawidłowych rozwiązań architektonicznych ułatwi wybudowanie domu energooszczędnego zapewniającego wysoki komfort cieplny i niskie koszty eksploatacji w przyszłości.

Polecane projekty domów energooszczędnych

Projekt domu AN KOKOSZ EKO CE

Projekt domu AN KOKOSZ EKO CE

Projekt domu AC Edgar II G2 ENERGO CE

Projekt domu AC Edgar II G2 ENERGO CE

Projekt domu AC Leosia II G2 ENERGO CE

Projekt domu AC Leosia II G2 ENERGO CE

Następna »

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty