Start Arrow Budowa domuArrow Projekty domów nowoczesnych: czy dom-stodoła może być ładny?

Projekty domów nowoczesnych: czy dom-stodoła może być ładny?

Proste, zwarte projekty domów energooszczędnych określa się mianem „nowoczesnej stodoły”. Bryła pokryta dwuspadowym dachem nawiązuje bowiem bardziej do konstrukcji budynku gospodarczego niż dworkowego stylu domów jednorodzinnych. Niemniej, zalety, jakie mają projekty nowoczesnej stodoły doceniane są przez coraz liczniejszą grupę inwestorów, chcących mieszkać zdrowo, ekologicznie i energooszczędnie. 

Nowoczesne stodoły to projekty domów dla odważnych, ale i świadomych inwestorów, którzy pragną, by ich dom był nie tylko tani w budowie, ale także i użytkowaniu. Wysoka efektywność energetyczna tego typu budynków zapewnia łatwe ogrzanie wnętrza i ekonomiczne zużycie paliwa, co przekłada się na oszczędności w domowym budżecie i troskę o środowisko.

Projekt domu CPT KONCEPT 10 CE (DOM CP1-10)

Projekt domu CPT KONCEPT 10 CE (DOM CP1-10)

Prosta bryła budynku

Nowoczesne stodoły charakteryzuje prosta, zwarta bryła budynku, zaplanowana na rzucie regularnego prostokąta. Rezygnacja z dekoracyjnych elementów architektonicznych, takich jak ryzality i wykusze, ganki czy podcienie niweluje ryzyko nieszczelności, przez które energia cieplna mogłaby uchodzić na zewnątrz. 

Dzięki oszczędnej konstrukcji domy te są łatwe i proste w budowie, minimalizują też błędy wykonawcze. Są to również projekty domów tanich w budowie, oszczędzające na materiałach budowlanych (nie na ich jakości!) oraz robociźnie. Koszty budowy zwiększają natomiast zaawansowana instalacje energooszczędne, oparte na odnawialnych źródłach energii. Pompa ciepła, wentylacja mechaniczna z rekuperacją czy panele fotowoltaiczne obniżają koszty utrzymania budynku i sprawiają, że nowoczesne stodoły są bezpieczne dla środowiska.

Projekt domu ACX Mini 5 G1 PLUS CE (DOM UF1-07)

Projekt domu ACX Mini 5 G1 PLUS CE (DOM UF1-07)

Dach dwuspadowy bez okapu

Nowoczesna stodoła charakteryzuje się także dachem bez okapu, czyli dachem skośnym, który kończy się wraz z krawędzią ściany. Brak okapu powoduje, że duże okna w domu nie są niczym przesłonięte, przez co energia słoneczna optymalnie jest wykorzystywana.

Co istotne, dachy bez okapy umożliwiają również montaż efektownych okien kolankowych, dodatkowo doświetlających pomieszczenia na poddaszu. Na uwagę zasługuje również fakt, że domy z dachem bez okapu mają zainstalowany specjalny system rynnowy, który efektywnie chroni ściany przed zawilgoceniem, jednocześnie nie wpływając na wygląd elewacji.

Projekt domu DZW Z POMYSŁEM 1 CE (DOM DW2-01)

Projekt domu DZW Z POMYSŁEM 1 CE (DOM DW2-01)

Małe okna na północy, duże na południu

Duże przeszklenia są wyznacznikiem nowoczesnej architektury. Doskonale doświetlają pomieszczenia, wypełniając je wręcz słońcem i ciepłem. Nowoczesna stodoła, jako projekt domu energooszczędnego, wykorzystuje je jednak wyłącznie na stronie południowej, skąd dochodzi najwięcej energii słonecznej. Tam też dobre projekty domów mają zaplanowany salon lub pokój dzienny, a także – w przypadku domów z poddaszem – pokoje dziecięce czy gabinet, które wymagają najwięcej ciepła i światła.

Na stronie północnej natomiast architekci przewidują niewielkie przeszklenia, dzięki czemu wnętrza chronione będą przed chłodem północnego wiatru. 

Projekt domu MRA APOLLO I MA-004 CE (DOM TU1-03)

Projekt domu MRA APOLLO I MA-004 CE (DOM TU1-03)

Garaż w bryle budynku

Barierą termiczną, zabezpieczającą wnętrza przed chłodem, jest też garaż, który w projektach nowoczesnych często wbudowany jest w bryłę budynku. Usytuowany na północy pozwala najbardziej efektywnie wykorzystać energię słoneczną w pozostałych wnętrzach mieszkalnych.

Czy dom energooszczędny może być ładny?

Zalety nowoczesnej stodoły są niepodważalne, ale czy tak nowoczesny dom może być ładny? Wystarczy przejrzeć nasze projekty domów, zamieszczone w tym artykule, by przekonać się, że nowoczesność i energooszczędność może iść w parze z wysoką estetyką. Projekty domów – nowoczesne stodoły charakteryzuje bardzo efektowna elewacja, która urozmaica oszczędną konstrukcję. Do wykończenia wykorzystuje się ciekawe zestawienia materiałów, kolorów i faktur, korygujących formę i nadających jej ciepła i przytulności. 

Projekty domów typu „nowoczesna stodoła” doskonale komponują się zarówno z miejską, jak i wiejską zabudową, wyglądają niezwykle efektownie wśród nowoczesnej architektury i ekologicznych gospodarstw. Umożliwiają one także wyjątkową aranżację wnętrza – w artykule „Jak wygląda nowoczesna stodoła? Zobacz projekt domu od środka” można zobaczyć jej efektowny przykład.

Następna »

Autor: Marta Hawrylak
Projekty: Pracownia projektów DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


styczeń 2, 2019
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Velio Abażur żyrandol 5 pł. czerń + chrom /...

  • Plafon ISLA

  • Pinja lampka ze ściemniaczem dotykowym

  • Promocja

    Lampa Wisząca Dzwoneczki Flamingi Gray

  • TK Lighting Lampa Wisząca Harmony Black 3pł.

  • Lampa wisząca Luna Biała