Jednym z ważniejszych kryteriów wyboru projektu jest dach, którego kąt nachylenia musi być zgodny z tym, co przewidują warunki zabudowy. Projekty domów przeznaczone do budowy w polskich strefach klimatycznych, najczęściej mają dachy spadziste o kącie nachylenia ok.30-40 stopni. Takie dachy najlepiej chronią przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, śnieg i woda swobodnie spływają po dachu.
Wybierając projekty domów pamiętajmy, jak ważna jest konstrukcja dachu. Cały dach oparty jest na tzw. więźbie dachowej. Jej rodzaj oraz przekroje poszczególnych jej fragmentów dobierane są przez architekta w oparciu o wyliczenia. by dobrać rodzaj konstrukcji dachowej, architekt musi posiadać informacje na temat rodzaju pokrycia dachu i kąta jego nachylenia, a także strefie wiatrowej i śniegowej, w której wzniesiony będzie budynek. Konieczna jest także znajomość odległości pomiędzy ścianami zewnętrznymi.
Projekty domów nowoczesnych na ogół zwieńczone są dachem wykonanym w konstrukcji drewnianej: ciesielskiej lub inżynierskiej. Może być jedno, dwu, cztero lub wielospadowy.
Zazwyczaj kąt nachylenia dachu wynosi pomiędzy 20 a 60 stopni. Kształt dachu determinowany jest przez liczbę wielokątów płaskich, które się na niego składają.
Projekty domów z dachem spadzistym
Wyróżniamy następujące kształty:
Dach pulpitowy, zwany także dachem jednospadowym, składa się z jednej połaci w kształcie prostokąta. Można nim nakryć jednak tylko niewielkie powierzchnie, co stanowi niewątpliwą wadę, ponadto trudno go nazwać atrakcyjnym wizualnie. Zazwyczaj spotykamy go zatem na garażach i małych budynkach gospodarczych. Nasza pracownia oferuje jednak kilka atrakcyjnych domów mieszkalnych, pokrytych właśnie tego typu dachem. Są również projekty, które łączą go z innymi, bardziej reprezentacyjnymi rozwiązaniami.
Dach szczytowy, zwany też dwuspadowym, złożony z dwóch skośnych płaszczyzn, umiejscowionych pomiędzy dwoma ścianami szczytowymi. Jego konstrukcja jest bardzo prosta, co sprawia, że koszty budowy są stosunkowo niewielkie – oszczędzić można zarówno na materiałach, jak i ekipie dekarskiej. Z uwagi na prostą konstrukcję, znacznie lepiej pokrywa się dachówkami wielkoformatowymi. Nie dochodzi tu do znacznej straty materiału, a duży rozmiar przyspiesza pracę dekarzowi, a co za tym idzie, obniża jej koszty. Dzięki temu także różnice w cenie pokrycia dachu blachodachówką i dachówką ceramiczną są bardzo niewielkie. Projekty domów z dachem dwuspadowym to najczęściej nowoczesne budynki energooszczędne.
Dach brogowy, zwany również czterospadowym złożony jest z dwóch podłużnych połaci w kształcie trapezu oraz dwóch połaci bocznych trójkątnych. Dach czterospadowy nadaje budynkowi przytulności, a jednocześnie nowoczesnego wymiaru. Wykończony ciemną dachówką jest znakiem rozpoznawczym współczesnej architektury. Polecane projekty domów z dachem czterospadowym wyglądają niezwykle efektownie i rodzinnie, zarówno wśród wiejskiego krajobrazu, jak i miejskiej zabudowy.
Dach naczółkowy to rozwiązanie, w którym naroża dwóch połaci i szczytów ścięte są przez ukośne płaszczyzny, dzięki czemu powstają dwie małe połacie. Taki dach wymaga precyzji przy zabezpieczaniu newralgicznych i podatnych na powstawanie zacieków załamań na połaci.
Dach mansardowy złożony jest z dwóch połaci, z których górna jest nachylona pod łagodniejszym kątem niż dolna. Jego wielką zaleta jest to, że daje duże możliwości aranżacyjne poddasza. Projekty domów z takim dachem wyglądają niezwykle finezyjnie – dach jest tu często najistotniejszym elementem dekoracyjnym budynku. Projekty domów z dachem mansardowym przypadną do gustu miłośnikom klasycznej elegancji, nawiązującej do dworkowej stylistyki.
Jeżeli rzut budynku ma skomplikowany kształt, architekci często decydują się na dach wielospadowy, składający się z kliku dachów o wyżej wymienionych kształtach, złożonych w jedną całość.
Czy można zmienić projekt dachu?
Projekt dachu, jaki jest zaproponowany przez projektanta w dokumentacji architektonicznej, przewiduje nie tylko estetyczną jego wizualizację, ale przede wszystkim rozwiązania techniczne, uwzględniające konstrukcję budynku od fundamentów po kalenicę. Projekty domów mają zatem podane kształty dachów, jakie zostały dobrane do budynku, technologię ich wykonania oraz rodzaj pokrycia dachowego.
Obliczenia i wytyczne podane przez projektanta powinny zostać uwzględnione podczas budowy domu, zarówno przez inwestora, jak i dekarzy wykonujących dach. Każda zmiana w projekcie, w tym zmiana projektu dachu musi być konsultowana z architektem lub konstruktorem. Nawet wymiana pokrycia dachu np. z blachodachówki na dachówki ceramiczne wymaga znacznych przekształceń w konstrukcji więźby dachowej, przede wszystkim zwiększenia jej nośności.
Zmiany w projekcie można przeprowadzić na etapie adaptacji.
Warto pamiętać, że jeśli na skutek samowolnych modyfikacji projektu dachu zostaną popełnione błędy na budowie, inwestor nie będzie miał podstaw do dochodzenia swoich racji u ubezpieczyciela czy w sądzie.
Dodaj komentarz