Start Arrow Budowa domuArrow Projekty domów w programie MdM. Co można zyskać?

Projekty domów w programie MdM. Co można zyskać?

Projekty małych domów do 100-110 mkw umożliwiają skorzystanie z programu Mieszkanie dla Młodych i odzyskanie części podatku VAT zapłaconego za materiały budowlane, wykorzystane do ich realizacji. Jednym z wymogów jest jednak budowa domu systemem gospodarczym. Wybierając projekty domów, które mogą wziąć udział w programie MdM warto zwrócić uwagę na projekty domów z dachem dwuspadowym i o prostej konstrukcji, które niwelują ryzyko błędów wykonawczych.

Projekt domu DOM RD2-07

Projekt domu DOM RD2-07

Przykładowym domem, którego budowa umożliwia wzięcie udziału w programie MdM jest projekt domu DOM RD2-07. To mały dom parterowy z poddaszem użytkowym, o powierzchni 99,97 mkw, niepodpiwniczony, przeznaczony dla 4-6 osobowej rodziny.

Charakteryzuje go prosta, zwarta bryła, pokryta dwuspadowym dachem, dzięki czemu projekt jest łatwy i tani w budowie, a także w przyszłym użytkowaniu, gdyż odpowiednio grube materiały izolacyjne i możliwość ogrzewania kominkiem to cechy zapewniające niskie koszty ogrzewania budynku.

Projekt domu DOM RD2-07

Projekt domu DOM RD2-07

Dużą zaletą tego niewielkiego domu jest bardzo funkcjonalne i komfortowe wnętrze. Na parterze znajduje się przestronna strefa dzienna z wspomnianym salonem, w którym znalazło się miejsce również na jadalnię. Sąsiadująca z otwartą przestrzenią kuchnia jest pomieszczeniem funkcjonalnym i ergonomicznym, co potęguje również znajdująca się obok spiżarnia. Na parterze zlokalizowano również dodatkową łazienkę, a także duże pomieszczenie gospodarcze, które można przeznaczyć na kotłownię z piecem na paliwo stałe. W zależności od potrzeb inwestora, nasza pracownia oferuje ten projekt domu również z wariantem na gaz.

W projekcie świetnie wykorzystano również dostępną przestrzeń na poddaszu. Stanowi ją bardzo komfortowa strefa nocna, na którą składają się trzy sypialnie i duża, rodzinna łazienka. W łazience wydzielono również dodatkowe miejsce na pralnio-suszarnię. Warto zwrócić również uwagę na dostępną z sypialni rodziców sporą garderobę.

Układ wnętrz na parterze

Układ wnętrz na parterze

Układ wnętrz na poddaszu

Układ wnętrz na poddaszu

Budowa domu systemem gospodarczym polega na tym, źe inwestor sam organizuje proces budowlany, kupuje materiały budowlane i wykonuje niektóre prace, nie wymagające kwalifikacji. Uzyskane za zakupy faktury można złożyć we właściwym urzędzie skarbowym, wraz z wnioskiem oraz kopią pozwolenia na budowę i uzyskać zwrot podatku VAT za zakup materiałów budowlanych.

Aby wziąć udział w programie MdM, poza budową systemem gospodarczym, należy także spełnić i poniższe warunki:

 • powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),
 • budowa została zrealizowana na podstawie pozwolenia na budowę wydanego po 1 stycznia 2014 r. albo na podstawie zgłoszenia budowy,
 • ubiegający się o zwrot nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę albo dokonano zgłoszenia budowy (ten warunek nie dotyczy osób wychowujących w dniu wydania pozwolenia na budowę albo dokonania zgłoszenia budowy przynajmniej 3 dzieci),
 • osoba fizyczna może jednorazowo ubiegać się o zwrot części wydatków, ujętych na fakturach wystawionych od dnia uzyskania pozwolenia na budowę albo dokonania zgłoszenia budowy maksymalnie do 30 września 2018 r.,
 • do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (a w przypadku osoby fizycznej pozostającej w związku małżeńskim w roku kalendarzowym, w którym wydano pozwolenie na budowę – dotyczy obojga małżonków) nie była:
  -właścicielem innego budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego,
  -osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest inny lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny,
  -właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny.
  -warunek dotyczący nie posiadania innego mieszkania nie dotyczy osób wychowujących w dniu wydania pozwolenia na budowę albo dokonania zgłoszenia budowy przynajmniej 3 dzieci.

Uwaga! Wnioski przyjmowane są do 31 grudnia 2018 roku.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl
Projekty: Pracownia projektów DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Listopad 15, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Obejrzyj zdjęcia domowników