Start Arrow Budowa domuArrow Projekty domów w zabudowie bliźniaczej. Idealne projekty domów na wąską działkę

Projekty domów w zabudowie bliźniaczej. Idealne projekty domów na wąską działkę

Projekty domów w zabudowie bliźniaczej to dwa domy jednorodzinne w lustrzanym odbiciu, połączone w jeden budynek. Są dobrym rozwiązaniem dla dwóch spokrewnionych czy bliskich sobie rodzin, które sąsiadujące ze sobą działki chcą zabudować w optymalny sposób, jednocześnie pozostawiając każdej rodzinie niezależność i prywatność.

Projekty domów w zabudowie bliźniaczej budować można zarówno na podstawie dostępnych w wielu wersjach gotowych projektów lub zestawić ze sobą projekt domu podstawowy i jego lustrzane odbicie i na etapie adaptacji połączyć w jeden funkcjonalny budynek.

Zabudowa na wąskiej działce wymaga dobrze przemyślanego projektu, szczególnie gdy planujemy budowę domu bezpośrednio przy granicy z sąsiednią nieruchomością. Jeżeli oba domy budowane są jednocześnie, idealnym rozwiązaniem będą projekty domów w zabudowie bliźniaczej.

Zabudowa na wąskiej działce wymaga dobrze przemyślanego projektu, szczególnie gdy planujemy budowę domu bezpośrednio przy granicy z sąsiednią nieruchomością. Jeżeli oba domy budowane są jednocześnie, idealnym rozwiązaniem będą projekty domów w zabudowie bliźniaczej.

Projekty domów bliźniaków na wąską działkę

Planując budowę domu jednorodzinnego należy pamiętać o zachowaniu wymaganych odległości od granicy działki, które wynoszą w przypadku ściany bez okien 3 m, a w przypadku ściany z oknami – aż 4 m. Choć projekty domów na wąską działkę występują w wielu rodzajach, typach zabudowy i powierzchni, to ciekawym rozwiązaniem dla osób zmagających się z wąską parcelą są właśnie projekty domów bliźniaków na wąską działkę.

Usytuowanie razem dwóch niezależnych budynków sprawia, że oszczędzamy minimum wspomniane wyżej 3 – 4 m, które niekiedy na wąskiej działce w decydujący sposób wpływają na komfort i wielkość nowego domu.

Projekt HR Erwin zestaw 2 segmentów PL+P CE

Projekt HR Erwin CE

Projekt SPB Eco 16 CE

Projekt SPB Eco 16 CE

Projekty domów w zabudowie bliźniaczej – do miasta i na wieś

Szeroka oferta projektów bliźniaków umożliwia dobranie domu nie tylko pod względem powierzchni czy układu wnętrza, komfortowego dla dwóch budujących się rodzin, ale także pod względem stylistyki, którą dopasować można do okolicy.

W miastach, gdzie o wąskie działki nie jest trudno, polecane projekty domów w zabudowie bliźniaczej wyróżnia nowoczesna stylistyka i zgodne z najnowszymi trendami architektonicznymi rozwiązania elewacyjne. Proste i łatwe w budowie, nowoczesne projekty charakteryzują się oszczędną i zwartą bryłą budynku, prostym, najczęściej dwuspadowym dachem i oszczędną architekturą detali, która dostosowuje wygląd budynku do miejskiej infrastruktury. Na działki w wielkich miastach wybiera się najczęściej projekty domów z garażami w bryle budynku, rozwiązujące problem z parkowaniem.

Na terenach podmiejskich czy wiejskich wciąż najpopularniejsze są projekty domów w zabudowie bliźniaczej w tradycyjnym stylu. Inspirowane szlacheckimi dworkami, zachwycają niebanalnymi dekoracjami i dodatkowymi elementami architektonicznymi. Charakterystyczne dla nich są lukarny na poddaszu, podcienie czy wykusze, zdobne ganki i werandy.

Projekt DCE TWIN MODERN A CE

Projekt DCE TWIN MODERN A CE

Projekt KBP BRATKÓW CE

Projekt KBP BRATKÓW CE

Projekty domów w zabudowie bliźniaczej – adaptacja projektu

Warto pamiętać, że układ wnętrza drugiego domu w projekcie bliźniaczym jest lustrzanym odbiciem pierwszego. Z tego powodu niektóre pomieszczenia mogą nie być odpowiednio doświetlone światłem słonecznym: salon wychodzący na wypełniony słońcem zachód w jednym domu, w drugim skierowany jest na wschód, gdzie słońce dociera tylko rano.

Na etapie adaptacji projektu, która przede wszystkim ma za zadanie dostosować projekt domu do lokalnych warunków działki i gminnych warunków zabudowy, można zlecić wprowadzenie dodatkowym zmian w projekcie, które dopasują wnętrza do oczekiwań i potrzeb każdej rodziny.

Projekt AC Sambor G2 CE

Projekt AC Sambor G2 CE

Projekt CPT KONCEPT 42 B CE

Projekt CPT KONCEPT 42 B CE

Projekty domów w zabudowie bliźniaczej – pozwolenie czy zgłoszenie?

Zgodnie z prawem budowlanym, na zgłoszenie można budować jedynie mieszkalne projekty domów jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w granicach działki, na którą są zaplanowane. Projekty bliźniaków są domami dwurodzinnymi i podobnie jak projekty domów w zabudowie szeregowej czy projekty wielorodzinne wymają pozwolenia na budowę.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl
Zdjęcia projektów: Pracownia projektów DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Czerwiec 27, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu