Start Arrow Budowa domuArrow Projekty domów z blaszanym dachem: co warto wiedzieć przed zakupem blachodachówki?

Projekty domów z blaszanym dachem: co warto wiedzieć przed zakupem blachodachówki?

Stosunkowo tanie blachodachówki, lekkie i dostępne w wielu kolorach, są atrakcyjną alternatywą dla dachówek ceramicznych. Stosowane są zarówno na domach jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych.

Projekt domu DM Śnieżka K CE (DOM GM2-59)

Projekt domu DM Śnieżka K CE (DOM GM2-59)

Blachodachówki mają szereg zalet. Dzięki niewielkiej wadze materiału są często wykorzystywane przy renowacjach istniejących budynków. Jeden metr kwadratowy pokrycia blaszanego waży około 4,7 kg. To 10- krotnie mniej niż tradycyjna dachówka ceramiczna.

Dostępne w szerokiej gamie kolorów, umożliwiają dopasowanie dachu do każdego stylu domu i otoczenia. Odpowiednio pielęgnowanie (konserwacja pokrycia blaszanego nie jest trudna) są długowieczne i odporne na czynniki atmosferyczne.

Na co jednak warto zwrócić uwagę wybierając dachówki blaszane?

Kąt nachylenia dachu

Blachodachówki są uniwersalnym rozwiązaniem, gdyż można je montować na dachu już z 9-stopniowym kątem nachylenia (dla zwykłej blachodachówki) i powyżej 12-stopniowym dla blachodachówki z posypką kamionkową.

Projekt domu PPE UROCZY D44 CE (DOM EG1-37)

Projekt domu PPE UROCZY D44 CE (DOM EG1-37)

Kształt więźby dachowej

Jeżeli projekt dachu jest prosty np. dwu- czy czterospadowy, montaż blachodachówki jest prosty, szybki i – co szczególnie istotne dla osób wybierających ten rodzaj pokrycia – tani.  Arkusze blachy można w łatwy sposób dopasować do konkretnych płaszczyzn, warto jednak pamiętać, że blachodachówki montowane są na zakład, zatem zamówione arkusze blachy powinny mieć większą powierzchnię niż powierzchnia dachu.

Im bardziej skomplikowany kształy więźby dachowej i im większa liczba dekoracji architektonicznych (lukarn, wykuszy, załamań połaci itp.), tym koszt budowy dachu będzie wyższy. Ma to związek nie tylko z wyższymi kosztami robocizny, ale również większą liczbą odpadów. Arkusze muszą być przycinane do konkretnych rozwiązań na dachu. W przypadku więźby o wielu załamaniach warto więc stosować mniejsze arkusze blachy, które łatwiej dopasować i zmniejszyć odpady materiału.

Projekt domu Mój Dom Aneta CE (DOM BM1-15)

Projekt domu Mój Dom Aneta CE (DOM BM1-15)

Powłoki ochronne blachy

O trwałości blachodachówki decyduje grubość rdzenia (stalowego) oraz rodzaj i grubość powłoki. Powłoka zapewnia blachodachówce zwiększoną odporność na korozję, oddziaływanie promieni UV, a także zarysowania i uszkodzenia mechaniczne powstające np. od uderzenia gradu.

Warto pamiętać, że od rodzaju zastosowanej powłoki uzależniony jest okres gwarancji udzielanej przez producenta, a także koszt zakupu materiału dekarskiego.

Rodzaj powłoki warto uzależnić jednak nie od ceny blachodachówek, ale m.in. od terenu, na jakim zostanie wybudowany dom (dom pod lasem będzie bardziej narażony na zarysowania gałęziami niż np. dom w środku miasta).

Rodzaje powłok ochronnych blachy:

 • powłoki poliesterowe standard – blakną pod wpływem słońca, nie są również zbyt odporne na uszkodzenia mechaniczne. Zaletą jest niska cena blachodachówki oraz największa oferta kolorystyczna
 • powłoki poliesterowe matowe – matowa powłoka jest grubsza niż standard, wyglądem przypomina dachówki ceramiczne, cena takiej blachodachówki jest jednak wyższa
 • powłoki polesterowe uszachetnione – jeszcze grubsza powłoka, dużo bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne czy korozję. Im grubsza powłoka, tym blachodachówka jest odporniejsza, ale wiaże się z tym również wzrost ceny
 • powłoka puralu – cienka powłoka, mimo to odporna na zarysowania, korozję, promienie UV. Blachodachówki pokryte puralem są znacznie droższe od tych poliesterowych
 • PVDF – najdroższe blachodachówki pokryte są właśnie powłoką PVDF. W zamian otrzymujemy jednak pokrycie blaszane wysoce odporne na blaknięcie, wytrzymałe i trwałe.
Projekt domu HM Accuratus I PG1 CE (DOM MA1-50)

Projekt domu HM Accuratus I PG1 CE (DOM MA1-50)

Konserwacja dachu blaszanego

Właściwa pielęgnacja dachu blaszanego przedłuży żywotność dachu i pozwoli przedłużyć jego estetyczny wygląd.

Raz na 5-7 lat należy zmyć całe pokrycie samą wodą lub w przypadku dużych zabrudzeń wodą z dodatkiem odpowiednich środków chemicznych dostosowanych do rodzaju pokrycia dachu. Jest to szczególnie ważne w przypadku domów usytuowanych w okolicach wysokich drzew, gdyż są one narażone na ataki glonów czy grzybów. Pamiętać jednak należy, by w trakcie mycia wystrzegać się szorowania, które może spowodować uszkodzenia powłoki blachodachówki.

Jesienią warto regularnie usuwać z dachu i rynien opadające liście, zimą natomiast zalegający śnieg, który może spowodować wygięcie się blachy.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl
Projekty: Pracownia projektów DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


listopad 14, 2018
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Plafon Various Czarny Kolor apli: biały

 • Promocja

  Lampa wisząca Minelli Biało-Szara, Apla: Srebrna

 • Lampa sufitowa Plafon CLEO 400 IP54 Złoty

 • Świecznik kinkiet 2 pł. patyna

 • Promocja

  Lampa wisząca Awena Granatowa

 • Lampa Sufitowa Bilbao Small Black TK Lighting

 • Kolejka drewniana pociąg duży zestaw

 • Dzwonek Pająk zwis 5 pł. / biały matowy