Dachy jednospadowe kojarzą najczęściej jako zwieńczenie budynków gospodarczych, garaży czy przybudówek. Tymczasem projekty domów jednorodzinnych z jednospadowym dachem to wyjątkowe projekty dla miłośników nowoczesnej architektury, a także inwestorów szukających projektów domów tanich w budowie.
Dach jednospadowy (inaczej dach pulpitowy, jednopołaciowy) to kompromis pomiędzy dachem płaskim a skośnym dwuspadowym. Znana od wieków konstrukcja, dziś przeżywa swój renesans, dzięki oryginalnemu designowi, jaki mają projekty domów nowoczesnych.
Projekty domów parterowych z dachem jednospadowym to najczęściej właśnie domy o współczesnym wyglądzie, proste i zwarte, którym jednopołaciowy dach nadaje lekkości. Dachy jednospadowe najczęściej stosuje się na długie, wąskie bryły, jakie mają projekty domów na wąską działkę, usytuowane blisko granicy działki. Często jest to nie tylko decyzja inwestora, ale także wymóg, jaki stawia przed nim decyzja o Warunkach Zabudowy.
Projekty domów piętrowych dzięki zastosowaniu dachu jednopołaciowego nabierają współczesnego charakteru i wyjątkowych walorów estetycznych. Doskonale komponują się z dużymi przeszkleniami, jakie charakteryzują nowoczesną architekturę, eksponują ciekawe i efektowne elewacje. Jednak skojarzenie z nowoczesnym budownictwem wiąże się przede wszystkim z tym, że projekty domów z dachem jednospadowym sprzyjają energooszczędności. Prosta konstrukcja minimalizuje ryzyko błędów wykonawczych, które mogłyby prowadzić do powstawania nieszczelności w pokryciu dachu. Ryzyko powstawania mostków cieplnych, przez które mogłoby uciekać ciepło z wnętrza domu zostaje zatem zredukowane do minimum. Domy z dachem płaskim są więc tańsze w utrzymaniu dzięki zwiększonej efektywności energetycznej.
Co istotne, dach jednospadowy charakteryzuje często projekty domów tanich w budowie. Budowa dachu pulpitowego jest prosta i szybka, zatem i koszt robocizny niższy. W przypadku pokrycia dachu jednospadowego dochodzi do zdecydowanie mniejszego zużycia materiały poszyciowego, mniej jest odpadów i obróbek blacharskich.
Zanim jednak zdecydujemy się na projekty domów z dachem jednospadowym, koniecznie najpierw zapoznajmy się z decyzją o Warunkach Zabudowy, jakie stawia przed nami gmina lub z zapisami Miejscowego Planu Zagospodarowania, jeśli jest on uchwalony. Z dokumentów tych wynika bowiem, jaki dom można budować na danym terenie, łącznie z informacją o rodzaju i kącie nachylenia dachu, jaki ma go wieńczyć.
Dodaj komentarz