Start Arrow Budowa domuArrow Projekty domów z garażem: kiedy warto zdecydować się na garaż w piwnicy?

Projekty domów z garażem: kiedy warto zdecydować się na garaż w piwnicy?

Garaż w piwnicy domu jednorodzinnego nie jest popularnym rozwiązaniem, ale w niektórych sytuacjach może okazać się jedyną możliwością posiadania miejsca postojowego. Jego budowa wymaga jednak nie tylko dobrego projektu, ale także odpowiednich warunków gruntowych. Kiedy warto zdecydować się na projekty domów z garażem w piwnicy  i z czym wiąże się ich budowa?

Garaż w piwnicy: projekty domów na wąską działkę

Budowa domu na wąskich działkach, które ostatnio z uwagi na cenę i powszechny podział większych nieruchomości na mniejsze są bardzo popularne, wymaga wiele kompromisów. Jednak dostępne projekty domów na wąską działkę umożliwiają optymalne wykorzystanie nawet najtrudniejszego do zagospodarowania terenu.

O ile jednak odpowiednia bryła budynku pozwoli optymalnie i zgodnie z przepisami usytuować ją na wąskiej działce, o tyle znalezienie miejsca na garaż – przylegający do budynku czy wolno stojący – może być bardzo trudne, a niekiedy wręcz niemożliwe. Planując bowiem projekty domów na wąską działkę należy pamiętać o zachowaniu wymaganych odległości od granicy działki. 

Choć dom na wąskiej działce do 16 m szerokości można usytuować bliżej granicy niż zwykle (jeżeli zezwalają na to warunki zabudowy, wystawione przez gminę), to garaż przed, za czy obok budynku już się nie zmieści, nie mówiąc o tym, że i tak utrudniona będzie aranżacja najmniejszego chociażby przydomowego ogródka.

Projekty domów na wąską działkę przewidują więc czasem garaż nie w bryle budynku, ale właśnie w podpiwniczeniu. Warto wybrać taki projekt, który prócz miejsca postojowego przewiduje dodatkowe pomieszczenie gospodarcze. Zaadaptować je można wtedy w zależności od potrzeb na kotłownię, domowy warsztat czy składzik na narzędzia ogrodowe, sprzęt sezonowy czy na spiżarnię. Zyskuje się wtedy więcej miejsca na pomieszczenia mieszkalne na wyższych kondygnacjach, gdzie powierzchnia i tak może być ograniczona przez wybór długiego, ale wąskiego projektu.

Garaż w piwnicy: projekty domów na skarpie

Trudne do zagospodarowania działki to nie tylko wąskie czy nieustawne parcele. Nie mniej kłopotów może przynieść pochyła działka, na którą jednak decydują się inwestorzy z uwagi na walory widokowe czy oryginalne możliwości zagospodarowania ogrodu. Choć na względnie dużej działce ze spadkiem zmieści się i garaż w bryle budynku i wolno stojący, to warto zastanowić się nad zaletami, jakie może przynieść garaż w piwnicy.

Projekty domów na skarpie bardzo często mają właśnie garaż w piwnicy, na który decydują się zwykle inwestorzy z działką nachyloną w kierunku drogi. Garaż w podziemnej kondygnacji sprawia, że na pełnej uroku działce można wyczarować wyjątkową aranżację ogrodu, nie „marnując” miejsca na budynki gospodarcze. W podpiwniczeniu, oprócz garażu, również można zaplanować magazyn czy warsztat, a także pomieszczenia rekreacyjne, jak np. sala kinowa czy domowa siłownia.

Garaż w piwnicy: trudności w budowie

Warto pamiętać, że budowa piwnicy może zwiększyć koszt budowy nawet o 20-35%! Podczas adaptacji projektu, architekt dostosowując go do warunków lokalnych i warunków zabudowy zdecyduje, czy budowa piwnicy jest opłacalna i czy nie będzie się wiązać z okresowym zalewaniem czy koniecznością wykonania bardzo drogiej izolacji.

Decyzję o ewentualnym podpiwniczeniu budynku należy podjąć w oparciu o informacje, jaki jest poziom wód gruntowych na działce. Jeżeli na działce występuje wysoki poziom wód gruntowych, który znajdować się będzie powyżej poziomu podłogi w piwnicy, najlepiej w ogóle zrezygnować z podpiwniczenia budynku. Ryzyko sezonowego zalewania piwnicy jest za wysokie.

Jeżeli jednak zależy nam bardzo na podpiwniczeniu, architekt może podwyższyć poziom posadowienia budynku. Warto jednak wiedzieć, że to nie tylko podwyższy znacząco koszty budowy, ale również wpłynie niekorzystnie na wygląd budynku. Zabezpieczenie przed wodą gruntową może stanowić również specjalna izolacja piwnicy, jednak mimo wysokich kosztów jej zastosowania nie daje ona pełnej gwarancji, że piwnica nie będzie sezonowo zalewana.

Projekty domów mogą również przewidywać częściowe podpiwniczenie budynku. Szczególnie, gdy dom jest duży i rozległy, może nam się wydawać, że częściowe podpiwniczenie będzie tańsze. Należy jednak pamiętać, że przez skomplikowane w tym przypadku fundamenty koszty budowy całkowitego czy częściowego podpiwniczenia nie będzie się znacznie różnić.

Wszelkie zmiany w projekcie należy przeanalizować z doświadczonym i uprawnionym do zmian architektem. Naszym klientom przypominamy także uzyskaniu informacji z Miejscowego Planu bądź uzyskaniu decyzji o Warunkach Zabudowy jeszcze przed wyborem projektu. Informacje te w dużej mierze determinują bowiem to, jaki dom można budować na wąskiej działce i jak należy usytuować go względem jej granic.

W ofercie DOM.pl znajduje się wiele projektów domów z garażem pozwalających inwestorom wybrać  i dopasować do praktycznie każdej działki dom spełniający różne, wręcz unikalne potrzeby. Oferta jest na tyle duża, że każdy z potencjalnych inwestorów może wybrać z domów na skarpę, na małą lub na wąską działkę.

Następna »

Autor: Marta Hawrylak
Projekty: Pracownia projektów DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Marzec 7, 2018
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Obejrzyj zdjęcia domowników