Start Arrow Budowa domuArrow Projekty domów z garażem w bryle budynku czy garaż wolnostojący? Wady i zalety

Projekty domów z garażem w bryle budynku czy garaż wolnostojący? Wady i zalety

Garaż w bryle budynku czy budynek wolnostojący? To pytanie stawia sobie większość inwestorów, planujących budowę domu jednorodzinnego z miejscem postojowym dla swojego auta. Na szczęście gotowe projekty domów, dostępne w tysiącach zróżnicowanych opcji, dają możliwość optymalnego zagospodarowania każdej działki, z uwzględnieniem oczekiwań i możliwości finansowych każdej rodziny. Analizujemy wady i zalety obu rozwiązań.

Garaż wolnostojący: komfortowy budynek na dużej działce

Budowa garażu wolnostojącego, który nie jest zintegrowany z budynkiem jednorodzinnym, ma wiele zalet. Odprowadzania spalin nie zagraża wnętrzom mieszkalnym, a i grubość izolacji może być znacznie mniejsza niż w przypadku ściany łączącej dom z garażem. Odpowiedni projekt garażu pozwoli nam zagospodarować wnętrze nie tylko na miejsce postojowe, ale także wydzielić w nim miejsce na schowek, w którym przechowywać można sezonowy sprzęt sportowy czy narzędzia ogrodowe, a w większych budynkach nawet przydomowy warsztat.

Projekt garażu DTD G2 - NA ZGŁOSZENIE CE (GARAŻ DT1-61)

Projekt garażu DTD G2 – NA ZGŁOSZENIE CE (GARAŻ DT1-61)

Projekty garaży wolnostojących zróżnicowane są pod względem technologii: np. murowanej czy blaszanej, powierzchni, dodatkowych pomieszczeń gospodarczych. Ważne jest również wykończenie budynku, które powinno komponować się z główną zabudową działki, czyli domem jednorodzinnym, ogrodzeniem czy stylistyką innych obiektów małej architektury.

Projekt garażu dwustanowiskowego HM Vehiculum III G2 CE (GARAŻ MA2-02) z pomieszczeniem gospodarczym i wiatą

Projekt garażu dwustanowiskowego HM Vehiculum III G2 CE (GARAŻ MA2-02) z pomieszczeniem gospodarczym i wiatą

Garaż obok budynku wymaga jednak dość dużej działki. Muszą być bowiem zachowane wymagane odległości między garażem a zarówno granicą działki, jak i domem jednorodzinnym. Określa je Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim odpowiadają budynki i ich usytuowanie. Wynika z niego, że standardowo garaż można wybudować w odległości nie mniejszej niż 3 metry od granicy działki. Jeżeli względem granicy usytuowana jest ściana z oknem – odległość ta nie może być mniejsza niż 4 metry. Często odległości więc są takie same, jak w przypadku domów jednorodzinnych. Często, bowiem wspomniane rozporządzenie umożliwia bliższe usytuowanie garażu, ale tylko w kilku przypadkach.

Projekt garażu dwustanowiskowego HM Vehiculum IV G2 CE (GARAŻ MA2-03) z pomieszczeniem gospodarczym

Projekt garażu dwustanowiskowego HM Vehiculum IV G2 CE (GARAŻ MA2-03) z pomieszczeniem gospodarczym

Garaż wolnostojący można sytuować w odległości 1,5 m lub bezpośrednio na linii działki, jeśli szerokość naszej działki jest mniejsza niż 16 metrów. Bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką możemy wybudować też garaż, którego ściana będzie przylegać do ściany budynku wybudowanego lub projektowanego na sąsiedniej działce, pod warunkiem, że część garażu leżąca w pasie o szerokości 3 m wzdłuż granicy działki nie będzie większa niż ten sąsiedni budynek. Co najmniej 1,5 m od granicy lub w jej linii można wybudować mały garaż, którego długość jest mniejsza niż 5,5 m a wysokość nie przekracza 3 metrów. Wszystkie powyższe sytuacje dotyczą jedynie ściany bez otworów okiennych i drzwiowych.

Projekt garażu CPT KONCEPT-G 02 CE (DOM CP1-54) z pomieszczeniem gospodarczym i wiatą

Projekt garażu CPT KONCEPT-G 02 CE (DOM CP1-54) z pomieszczeniem gospodarczym i wiatą

Sytuując budynek garażowy na działce należy mieć na uwadze, że lokalne przepisy gminne są nadrzędne wobec warunków technicznych. Zanim więc zaplanujemy rozmieszczenie budynków na działce i kupimy projekt garażu wolnostojącego, koniecznie zapoznajmy się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego lub – w przypadku jego braku – z decyzją o Warunkach Zabudowy.

Garaż w bryle budynku: tani w budowie garaż na mniejsze działki

Dużą popularnością cieszą się projekty domów z garażem w bryle budynku. To idealne rozwiązanie dla inwestorów, posiadających mniejsze działki bądź chcących efektowniej zagospodarować dostępną przydomową powierzchnię, np. na aranżację pięknego ogrodu.

Projekt domu SD Sarti B CE (DOM SD1-99) z garażem dwustanowiskowym

Projekt domu SD Sarti B CE (DOM SD1-99) z garażem dwustanowiskowym

Usytuowanie budynku z garażem jest istotne nie tylko pod względem zachowania wymaganych odległości, ale także optymalnego wykorzystania światła słonecznego. Garaż w bryle budynku powinien znajdować się na północnej stronie, nie wymaga bowiem dostępu do światła, które znacznie efektywniej wykorzysta się w salonie. Budowa garażu od północy to również zabezpieczenie wnętrz mieszkalnych przed chłodem i wiatrem – garaż stanowi tu swego rodzaju bufor termiczny, chroniące wnętrza. Ważne jednak, by był on odpowiednio ocieplony, znacznie lepiej niż garaż wolno stojący. Bardzo istotna jest również świetnie działająca wentylacja, która nie dopuści do części mieszkalnej spalin.

Projekt domu CPT Koncept 18 CE (DOM CP1-18) z garażem jednostanowiskowym

Projekt domu CPT Koncept 18 CE (DOM CP1-18) z garażem jednostanowiskowym

Wybierając projekty domów z garażem warto zwrócić uwagę na sąsiadujące z nim pomieszczenia. Doskonałym rozwiązaniem jest ulokowana blisko garażu kuchnia, do której łatwo przeniesiemy zakupy z auta. Oba pomieszczenia może dzielić dodatkowo śluza czy wiatrołap. 

Projekt domu SD Sumatra B CE (DOM SD1-87) z garażem dwustanowiskowym

Projekt domu SD Sumatra B CE (DOM SD1-87) z garażem dwustanowiskowym

Jeżeli planujemy ogrzewanie domu paliwem stałym, warto zwrócić uwagę na projekty domów z kotłownią za garażem. Takie ulokowanie pomieszczenia z piecem pozwoli nam na łatwiejszą konserwację i obsługę urządzenia, a drzwi między dwoma pomieszczeniami sprawią, że usuwanie popiołu nie będzie wymagało przechodzenia do wnętrz mieszkalnych. 

Zróżnicowana oferta na projekty domów z garażem pozwala znaleźć rozwiązanie idealnie dostosowane do konkretnych potrzeb rodziny i warunków działki. Garaże mogą być jedno lub dwustanowiskowe, z miejscem dodatkowym na pomieszczenie gospodarcze czy niewielki schowek, a także powierzchnią na składowanie drewna opałowego do kominka w salonie. Przeglądając projekty domów z garażem warto jednak najpierw zdecydować, czy garaż ma być integralną częścią budynku, czy dobudowanym do niego modułem.

Projekt domu DZW PRAKTYCZNY 1 CE (DOM DW1-19) z garażem jednostanowiskowym

Projekt domu DZW PRAKTYCZNY 1 CE (DOM DW1-19) z garażem jednostanowiskowym

W przypadków domów dwukondygnacyjnych, garaż wbudowany w bryłę budynku daje dodatkową przestrzeń nad garażem. Można ją wykorzystać na kolejną sypialnię na poddaszu, pokój hobby czy gabinet. Oddzielona od strefy nocnej może pełnić również rolę nieużytkowego stryszku, na którym zaplanować można suszarnię czy wydzielić miejsce do przechowywania. 

Projekt domu DN Lisandra 2M CE (DOM PC1-60) z garażem dwustanowiskowym

Projekt domu DN Lisandra 2M CE (DOM PC1-60) z garażem dwustanowiskowym

Garaż wybudowany z boku budynku w wersji modułowej pozwala natomiast stworzyć bardzo efektowny taras na stropodachu nad garażem. Wyjście nań prowadzić może z jednej z sypialni, gwarantując mieszkańcom komfortowy wypoczynek i wyjątkowe doznania estetyczne, szczególnie jeśli nasz dom usytuowany będzie w malowniczym miejscu. Innym rozwiązaniem jest również tzw. zielony dach, czyli zaaranżowanie ogrodu na dachu garażu.

Projekt domu DZW POGODNY 1 CE (DOM DW1-38) z garażem jednostanowiskowym

Projekt domu DZW POGODNY 1 CE (DOM DW1-38) z garażem jednostanowiskowym

Na wąskich czy małych działkach, taras czy ogród nad garażem to czasem jedyna szansa na skrawek własnej zieleni. Szczególnie w dużych miastach, gdzie działki powstają z podziału większych nieruchomości, aranżacja ogrodu przy domu z garażem może być niemożliwa. Choć na takie nasza pracownia DOM.pl ma bardzo atrakcyjne rozwiązanie.

Miejsce postojowe na bardzo wąskiej działce? Jest na to sposób!

Choć komfortowa zabudowa wąskiej działki może wydawać się problematyczna, architekcie opracowali wiele bardzo atrakcyjnych projektów, które w optymalny sposób zagospodarują trudny teren, gwarantując mieszkańcom nie tylko komfortowe wnętrza, ale także bezpieczne miejsce postojowe na samochód. 

Ciekawą alternatywa dla pomieszczenia garażowego w bryle budynku jest garaż w piwnicy. Podziemna kondygnacja oszczędza miejsce na działce, a całkowite podpiwniczenie umożliwia stworzenie dodatkowych przestrzeni do przechowywania czy nawet na domowy warsztat. Choć budowa piwnicy nie jest możliwa na każdej działce – wysoki poziom wód gruntowych grozi jej zalaniem – i generuje dość wysokie koszty, warto przemyśleć tę opcję, posiadając wąską działkę, na której garaż wolno stojący po prostu się nie zmieści.

Projekt domu DP jaworki 9 CE (DOM PK1-19) z garażem w piwnicy

Projekt domu DP jaworki 9 CE (DOM PK1-19) z garażem w piwnicy

W naszej ofercie, skierowanej do inwestorów posiadających niewielkie parcele pod zabudowę, znajdują się także ciekawe projekty domów z wiatą garażową zamiast standardowego budynku garażowego. Ich ażurowa konstrukcja nie obciąża nazbyt bryły budynku, jest tania i prosta w budowie.

Projekt domu DCE PRZESTRONNY CE (DOM TK1-43) z wiatą garażową

Projekt domu DCE PRZESTRONNY CE (DOM TK1-43) z wiatą garażową

Gotowe projekty domów dają nieograniczone możliwości zagospodarowania każdej działki. Podejmując decyzję o wyborze projektu, należy jednak przede wszystkim kierować się możliwościami, jakie daje nam Miejscowy Plan Zagospodarowania czy Warunki Zabudowy. Konsultując zapisy gminnych dokumentów z doświadczonymi doradcami projektowymi, inwestor ma pewność, że wybudowany dom będzie komfortowy i funkcjonalny, a wybór garażu optymalny w stosunku do wielkości działki.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Maj 21, 2018
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty