Start Arrow Budowa domuArrow Projekty domów z ogrodem zimowym. Domowa oranżeria na wyciągnięcie ręki

Projekty domów z ogrodem zimowym. Domowa oranżeria na wyciągnięcie ręki

Ogród zimowy, dzięki nowoczesnym technologiom i stolarce, kształtem może pasować do każdego stylu domu jednorodzinnego, o czym można przekonać się przeglądając projekty domów z ogrodem zimowym. W przypadku tradycyjnych dworków najlepiej prezentuje się jego finezyjna architektura, natomiast projekty nowoczesne stawiają na prostotę i minimalizm detali.

Ogród zimowy w projekcie nowoczesnymProjekt: DCE WYCIĘTY Z ANTRESOLĄ CE

Ogród zimowy w projekcie nowoczesnym
Projekt: DCE WYCIĘTY Z ANTRESOLĄ CE

Ogród zimowy w projekcie tradycyjnymProjekt: AC Baśka G1 CE

Ogród zimowy w projekcie tradycyjnym
Projekt: AC Baśka G1 CE

Bez względu na styl oranżerii, warto zaplanować ją w odpowiednim miejscu, by nie tylko widok z niej roztaczał się na przydomowy ogród, ale również, by stanowiła barierę termiczną, dodatkowo chroniącą wnętrza.

Lokalizacja ogrodu zimowego zależy także od funkcji, jaką on będzie pełnił. Optymalnym rozwiązaniem jest usytuowanie oranżerii na dłuższej ścianie budynku od strony wschodniej czy zachodniej. Dzięki temu wnętrze nie będzie przegrzewane latem czy wychładzane zimą. W ogrodzie zimowym można wtedy stworzyć szklarnię, salon bądź część jadalnianą, miejsce wypoczynkowe. Jeżeli ogród usytuowany zostanie na stronie południowej, duże przeszklenia mogą nie wpływać korzystnie na klimat wnętrza. Potrzebne więc tu będą rolety zewnętrzne oraz klimatyzacja. Na stronie północnej nie powinno instalować się dużych przeszkleń, gdyż mogą za bardzo wychładzać pomieszczenie. Ale jeśli warunki zabudowy nie pozwalają na lepsze usytuowanie, od północy w oranżerii możemy zaplanować np. gabinet czy pokój hobby. Ogród zimowy na północnej stronie stanie się buforem cieplnym, chroniącym wnętrza przed zimnym wiatrem.

Projekt domu z ogrodem zimowymProjekt: MT Jaspis 3 CE

Projekt domu z ogrodem zimowym
Projekt: MT Jaspis 3 CE

Ogród zimowy w wykuszu

Wykusz to nadwieszona konstrukcja, składająca się najczęściej z trzech czy nawet pięciu ścian z wmontowanymi dużymi oknami. Okna w wykuszach często tworzą przeszkloną ścianę, dużo lepiej doświetlają więc pomieszczenie niż tradycyjne okno prostokątne na płaskiej płaszczyźnie. Także czas nasłonecznienia tego typu przestrzeni jest znacznie dłuższy. Dzięki temu wnętrze wykusza wypełnione jest światłem niemalże przez cały rok.

Wykusz można wykorzystać na wiele sposób, w zależności od naszych upodobań, jak i wielkości pomieszczenia, jakie mamy do dyspozycji. Bardzo ciekawy efekt aranżacyjny uzyskamy tworząc w nim właśnie całoroczną oranżerię.

Formalności związane z budową oranżerii

Jeżeli projekty domów uwzględniają ogród zimowy, to można go budować jednocześnie z domem. Jeżeli jednak chcemy dobudować oranżerię, to musimy ten fakt zgłosić do urzędu. Zgłoszenie budowy wystarczy, gdy ogród zimowy nie będzie większy niż 35 m2, przy czym łączna liczba obiektów na działce, które nie wymagały pozwolenia, nie może przekroczyć dwóch na każde 500 m2 działki.

Pamiętajmy, że na budowę ogrodu zimowego potrzebujemy dużo miejsca na działce, nie tylko ze względu na kształt czy wielkość oranżerii. O ile balkon czy taras może być oddalony od granicy działki o 1,5 m, o tyle przeszklona konstrukcja ogrodu zimowego traktowana jest jako ściana z oknem, która od granicy musi być już oddalona o 4 metry.

Projekt domu z oranżerią na piętrzeProjekt: AC Luis G2 CE

Projekt domu z oranżerią na piętrze
Projekt: AC Luis G2 CE

Projekt domu z oranżerią na parterzeProjekt:MT Lara 6 CE

Projekt domu z oranżerią na parterze
Projekt:MT Lara 6 CE

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl
Wizualizacje: Pracownia projektów DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Lipiec 13, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Obejrzyj zdjęcia domowników