Start Arrow Budowa domuArrow Projekty domów z ogrodem zimowym. Letni klimat przez cały rok

Projekty domów z ogrodem zimowym. Letni klimat przez cały rok

Projekty domów z ogrodem zimowym cieszą się coraz większą popularnością. Osoby budujące dom doceniają zalety przydomowej oranżerii, które pozwalają na kontakt z przyrodą i światłem przez cały rok, co w naszym klimacie jest prawdziwym atutem.

Ogród zimowy stanowi dodatkową barierę termiczną, chroniącą wnętrza przed chłodem, dzięki oranżerii w pozostałych pomieszczeniach domu jest cieplej. Przeszklona konstrukcja wypełnia wnętrze światłem, ograniczając do minimum konieczność włączania oświetlenia sztucznego.

Projekt domu PWD BW-44 wariant 2 CE (DOM PW2-07) z ogrodem zimowym

Projekt domu PWD BW-44 wariant 2 CE (DOM PW2-07) z ogrodem zimowym

Kształt oranżerii

Ogród zimowy powinien pasować do kształtu i stylu domu jednorodzinnego. Nie powinien być elementem dominującym, przez który budynek straci proporcje. Oranżeria o nietypowym kształcie zdecydowanie lepiej będzie wyglądać przy tradycyjnym domu dworku, w nowoczesnej architekturze stawia się na prostotę i geometrię.

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest prezentowany na zdjęciu ogród zimowy na planie prostokąta, usytuowany na dłuższej ścianie domu. Taka konstrukcja pokryta jednospadowym dachem, nie wpływa na proporcje budynku, stanowi jego naturalne przedłużenie. Taki kształt ogrodu zimowego często powstaje w wyniku adaptacji tarasu czy werandy na oranżerię.

Projekt domu MT Jaspis 5 paliwo stałe CE (DOM ST8-81) z ogrodem zimowym

Projekt domu MT Jaspis 5 paliwo stałe CE (DOM ST8-81) z ogrodem zimowym

Lokalizacja ogrodu zimowego

Ogród zimowy, mimo nazwy, przestaje się już kojarzyć wyłącznie z miejscem, gdzie cały rok można hodować rośliny. Pełni on funkcję dodatkowej przestrzeni mieszkalnej, salonu, jadalni, pokoju zabaw, a często także gabinetu czy pracowni. Decydując o lokalizacji oranżerii warto więc wziąć pod uwagę funkcję, którą będzie pełnić.

Projekt domu ATK TK1 CE (DOM AK1-22) z ogrodem zimowym

Projekt domu ATK TK1 CE (DOM AK1-22) z ogrodem zimowym

Jeśli będzie to strona północna, to ogród może być jadalnią lub gabinetem. Strona południowa nada mu charakter oranżerii, ale musimy pamiętać, aby temperatura w nim nie była za wysoka. Kontrolować ją można za pomocą rolet zewnętrznych, żaluzji lub klimatyzacji, co ochroni ogród przed nadmiernym nagrzewaniem. Najbardziej preferowanym miejscem do budowy ogrodu zimowego jest strona wschodnia i zachodnia. Panują tu umiarkowane warunki termiczne, dlatego trudno jest o przegrzanie lub nadmierne wychłodzenie szklarni.

Projekt domu DCE WYCIĘTY Z ANTRESOLĄ CE (DOM TK1-72) z ogrodem zimowym

Projekt domu DCE WYCIĘTY Z ANTRESOLĄ CE (DOM TK1-72) z ogrodem zimowym

Pamiętajmy, że na budowę ogrodu zimowego potrzebujemy dużo miejsca na działce, nie tylko ze względu na kształt czy wielkość oranżerii. O ile balkon czy taras może być oddalony od granicy działki o 1,5 m, o tyle przeszklona konstrukcja ogrodu zimowego traktowana jest jako ściana z oknem, która od granicy musi być już oddalona o 4 metry.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl
Projekty: Pracownia projektów DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


lipiec 11, 2018
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu