Start Arrow Budowa domuArrow Projekty domów z poddaszem: jakie okna wybrać?

Projekty domów z poddaszem: jakie okna wybrać?

Mimo zmieniających się trendów architektonicznych, w Polsce popularność domów z poddaszem nie maleje. Tradycyjne dworki mieszczą się na niewielkich działkach, ułatwiają funkcjonalny podział wnętrza, a także – przy dobrym projekcie – umożliwiają bardzo ciekawą aranżację poddasza. Zanim jednak rozpoczniemy budowę domu z poddaszem, stajemy przed dylematem dotyczącym okien. Które wybrać: okna połaciowe czy lukarny?

Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety; oba mają wpływ na komfort mieszkania i estetykę zewnętrzną budynku.

Koszt budowy

Okna połaciowe montowane bezpośrednio w dachu są tańszym rozwiązaniem niż budowa lukarny. Ich montaż jest znacznie prostszy i nie wymaga tak fachowej pracy, jaka konieczna jest przy lukarnie, co przekłada się na niższy koszt robocizny. Najtańszy jest dach o małej ilości płaszczyzn np. dach dwuspadowy, z minimalną ilością załamań połaci oraz bez elementów ozdobnych – budowa lukarn natomiast wymaga zainstalowania w więźbie dachowej dodatkowej konstrukcji, zwiększającej koszt budowy. Potrzebne będą również dodatkowe obróbki blacharskie, wysokoparoprzepuszczalna folia dachowa, docinanie materiału na pokrycie dachu.

Specyficznym i bardzo dekoracyjnym typem lukarny jest wole oko. Poprawne wykonanie tego elementu jest jednak stosunkowo trudne i wymaga od wykonawcy jeszcze większego doświadczenia i precyzji niż w przypadku standardowej lukarny, co wiąże się także z wyższymi kosztami.

Projekt domu AN TAROT MINI CE (DOM AO5-24)

Projekt domu AN TAROT MINI CE (DOM AO5-24)

Energooszczędność

Lukarna jest rodzajem nadbudówki w dachu domu, z umieszczonym w ścianie frontowej oknem doświetlającym poddasze. Ten element architektoniczny może przybierać różnorodne formy, jednak za każdym razem posiada dużą powierzchnię ścian wewnętrznych, co powoduje zwiększenie strat ciepła w porównaniu z oknami montowanymi w dachu.

Okna dachowe jednak mogą nadto nagrzewać pomieszczenia latem – konieczne może okazać się stosowanie zewnętrznych rolet czy markiz.

Szczelność

Montując okna dachowe zdecydowanie łatwiej jest zapewnić szczelność na tzw. wody opadowe poprzez zastosowanie standardowych kołnierzy uszczelniających. Jednakże zaletą lukarny jest to, że nawet jeśli okno pozostawimy otwarte, deszcze nie napada do wnętrza domu.

Co istotne, na oknie zamontowanym w lukarnie nie będzie zalegał śnieg. Okna w lukarnie również mniej się brudzą i są łatwiejsze do umycia.

Przy małym kącie nachylenia dachu może się zdarzyć, że śnieg na oknie dachowym całkowicie przysłoni dostęp światła. Aby zmniejszyć ten problem, w oknach połaciowych stosuje się cieplejszy pakiet szybowy, który przyspiesza topnienie śniegu.

Projekt domu HP William E CE (DOM HP1-98)

Projekt domu HP William E CE (DOM HP1-98)

Kąt nachylenia dachu

Przewagą okien dachowych jest to, że można je montować nawet przy małym kącie nachylenia dachu, pamiętając jedynie o zasadzie, że im jest on mniejszy, tym dłuższe powinno być okno. I odwrotnie – domy z dachem stromym powinny mieć krótsze okna.

Okna dachowe często są montowane w miejscach, gdzie wybudowanie lukarny nie jest możliwe, na korzyść tego rozwiązania przemawia również fakt, że mogą być one montowane w już istniejącym budynku, np. w czasie remontu poddasza.

Lukarny wstawia się w budynkach o stromych dachach (kąt nachylenia powyżej 45°), w których wysokość ścianek kolankowych wynosi co najmniej 1 m.

Aranżacja i doświetlenie poddasza

Lukarny pozwalają lepiej wykorzystać powierzchnię poddasza niż okna dachowe. Ułatwiają również wyglądanie przez okno z każdej niemalże pozycji.

Jednak okno zamontowane w lukarnie dużo gorzej doświetla pomieszczenie na poddaszu – przepuszczają niemal dwukrotnie mniej światła. Dlatego lukarny zwykle umieszcza się w pomieszczeniach, które nie wymagają dobrego oświetlenia, np. w sypialniach. Pokój dziecka czy salon na poddaszu może być za ciemny.

Okna dachowe można zespalać w dowolne grupy uzyskując w ten sposób optymalne dla danego pomieszczenia doświetlenie, pamiętając jednak, że jedno, nawet duże okno doświetla tylko część pomieszczenia. Światło pada na mniejszą powierzchnię niż w przypadku zamontowania dwóch okien o mniejszej powierzchni. W pomieszczeniach wymagających dobrego doświetlenia, optymalnym rozwiązaniem są cztery okna dachowe, po dwa na przeciwległych połaciach, dające znacznie większą doświetloną powierzchnię.

Projekt domu DN NOELIA BIS CE (DOM PC1-51)

Projekt domu DN NOELIA BIS CE (DOM PC1-51)

Estetyka i wygląd budynku

Lukarna stanowi prawdziwą ozdobę domów z poddaszem, szczególnie jeśli zaprojektowane są one jako „domy-dworki”. Dzięki lukarnom można urozmaicić fasadę obiektu, nadając jej unikalny charakter. Zapewnia to m.in. dużą dowolność w zakresie doboru gabarytów czy kształtu stolarki okiennej, na co nie pozwalają inne rozwiązania na poddaszach.

Jeszcze bardziej efektownie wygląda wole oko. Łagodna linia wolego oka sprawia, że ten element architektoniczny cieszy się dużym uznaniem zwłaszcza wśród zwolenników subtelnych i eleganckich projektów. Płynne przejście pomiędzy płaszczyzną dachu a wypukłością wolego oka pozwala zrezygnować z ostrych krawędzi, właściwych tradycyjnym lukarnom.

Wiele elementów w domu może być prawdziwą ozdobą. Takimi elementami są drzwi tarasowe, oraz okna, zwłaszcza duże, które często zamieniają się w portfenetry lub okna witrynowe. Koszty okien i drzwi są bardzo duże. Warto zastanowić się i sprawdzić przed zakupem projektu, ile takie okna mogą kosztować.  Aby znaleźć kompromis pomiędzy  drogim i imponująco wyglądającym rozwiązaniem a ekonomicznym rozwiązaniem warto poczytać artykuł:  Jaki wybrać najtańszy w budowie projekt? Dzięki wiedzy zawartej w artykule łatwiej będzie każdemu inwestorowi podjąć właściwe decyzje.

Następna »

Autor: Marta Hawrylak
Projekty: Pracownia projektów DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


styczeń 3, 2019
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Velio Abażur żyrandol 5 pł. czerń + chrom /...

  • Lampa ogrodowa OSLO 30 Grafit/Ciemny popiel

  • Plafon ISLA

  • Promocja

    Lampa Wisząca Dzwoneczki Flamingi Gray

  • Lampa wisząca Luna Biała

  • Puszka FOL kaszubska biała z niebieskim

  • Kinkiet SHINE BLACK/CHROME 13,8W LED

  • Lampa ogrodowa ONYX 75 Czarny

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu