Start Arrow Budowa domuArrow Projekty domów z poddaszem: najlepsze okna dachowe na poddasze

Projekty domów z poddaszem: najlepsze okna dachowe na poddasze

Pomieszczenia na poddaszu wymagają odpowiedniego doświetlenia światłem naturalnym. Planując rozmieszczenie i montaż okien dachowych należy także pamiętać o komfortowym użytkowaniu okien podczas otwierania, zamykania i wyglądania przez nie. Jak dobrać odpowiednio okna na poddasze?

Wymiary okien dachowych: szerokość i wysokość

Okna dachowe produkowane są w różnych rozmiarach, a także na indywidualne zamówienie klienta, mamy więc możliwość wyboru odpowiedniego wymiaru dostosowanego do kształtu dachu i kąta jego nachylenia.

W ofercie na okna, przedstawionej przez producenta czy sprzedawcę, podana jest najpierw szerokość, a potem wysokość okna dachowego.

Szerokość okien dachowych uwzględniać powinna odległości między krokwiami. Wymiar może być jednak zmieniany dzięki na przykład wykonaniu nadbicia krokwi.

Wysokość okna dachowego uzależniona jest przede wszystkim od kąta nachylenia dachu. Do domów z dachem stromym wybierane są krótsze okna. Im kąt nachylenia jest mniejszy, tym okno powinno być dłuższe. Dzięki temu, okna dachowe nie tylko zapewnią wystarczającą ilość światła, ale również umożliwią wyglądanie przez okno i z pozycji stojącej, i z siedzącej.

Aby okna połaciowe najlepiej pełniły swoją funkcję, muszą być odpowiednio rozmieszczone w dachu i być prawidłowo zamontowane.Projekt domu DN Lisandra XS CE (DOM PC1-57)

Aby okna połaciowe najlepiej pełniły swoją funkcję, muszą być odpowiednio rozmieszczone w dachu i być prawidłowo zamontowane.
Projekt domu DN Lisandra XS CE (DOM PC1-57)

Wielkość okna dachowego: powierzchnia przeszklenia

O tym, jaką powierzchnię powinny mieć okna na poddaszu decyduje wielkość i rodzaj pomieszczenia. Prawidłowe doświetlenie pomieszczeń za pomocą światła naturalnego określa się stosunkiem powierzchni okna liczonej w świetle ościeżnicy, do powierzchni podłogi. W pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi stosunek ten powinien wynosić co najmniej 1:8, a w innych pomieszczeniach, w którym oświetlenie dzienne jest wymagane ze względów na przeznaczenie – co najmniej 1:12.

Optymalnym rozwiązaniem jest, gdy powierzchnia wszystkich okien dachowych w danym pomieszczeniu mieszkalnym wynosi 10% powierzchni podłogi.

Liczba i rozmieszczenie okien dachowych

Innego oświetlenia potrzebuje salon czy pokój dziecka na poddaszu, innego prywatna sypialnia, jeszcze inaczej doświetla się kuchnię czy łazienkę.

Wybierając okna do pomieszczeń tak reprezentacyjnych jak pokój dzienny, powinno się pamiętać, że jedno duże okno nie doświetli tak dobrze pomieszczenia, jak kilka mniejszych okien rozmieszczonych na całej połaci dachu.

Najlepszy efekt otrzymamy rozkładając równomiernie okna na całej powierzchni pomieszczenia, zapewni to dobrą widoczność oraz odpowiednią ilość światła o różnych porach dnia. Światło przez jedno duże okno pada w jednym miejscu, doświetli więc tylko część pomieszczenia. Światło przedostające się przez cztery okna dachowe usytuowane po dwa na przeciwległych połaciach znacznie zwiększy doświetloną powierzchnię.

Aby dostarczyć jak najwięcej światła dziennego, równomiernie rozłożyć je na całej powierzchni pomieszczenia. Jedno, nawet duże okno doświetla tylko część pomieszczenia.Projekt domu ARP AJAKS MODERN CE (DOM AP2-10) od środka

Aby dostarczyć jak najwięcej światła dziennego, równomiernie rozłożyć je na całej powierzchni pomieszczenia. Jedno, nawet duże okno doświetla tylko część pomieszczenia.
Projekt domu ARP AJAKS MODERN CE (DOM AP2-10) od środka

Wysokość montażu okna dachowego

Im wyżej od podłogi będzie zamontowane okno, tym lepiej doświetli pomieszczenie. Górna krawędź przeźroczystej powierzchni okna (lub okien) powinna znajdować się co najmniej 220 cm nad podłogą. Natomiast dolna krawędź okna dachowego, liczona od górnej krawędzi wewnętrznego podokiennika powinna być oddalona od podłogi co najmniej 90 cm. A jeśli kondygnacja, nad którą planujemy montaż okien, położona jest powyżej 25 m nad terenem, odległość ta powinna wynosić minimum 110 cm.

Wysokość położenia podokiennika, podana wyżej, może być pomniejszona, pod warunkiem zastosowania zabezpieczenia okna balustradą do wymaganej wysokości lub zastosowania w tej części okna skrzydła nie otwieranego i szkła o podwyższonej wytrzymałości.

Warto pamiętać, że taki układ umożliwi zamontowanie grzejnika pod oknem, co sprawi, że ogrzewanie poddasza będzie najbardziej wydajne.

Optymalnym rozwiązaniem jest montaż okien na wysokości 1,1 – 1,4 m nad poziomem podłogi. Dzięki temu nie tylko wyglądanie przez okno będzie możliwe z pozycji zarówno stojącej, jak i siedzącej, ale także zachowana odległość umożliwi montaż grzejnika pod oknem.Projekt domu CPT KONCEPT 2 ENERGO CE (DOM CP1-28)

Optymalnym rozwiązaniem jest montaż okien na wysokości 1,1 – 1,4 m nad poziomem podłogi. Dzięki temu nie tylko wyglądanie przez okno będzie możliwe z pozycji zarówno stojącej, jak i siedzącej, ale także zachowana odległość umożliwi montaż grzejnika pod oknem.
Projekt domu CPT KONCEPT 2 ENERGO CE (DOM CP1-28)

Jeżeli zdecydujemy się w oknach zamontować nawiewniki, które ułatwią skuteczną wentylację poddasza, musimy pamiętać o przepisach związanych z wysokością montażu okna. Nawiewniki należy instalować na wysokości nie niższej niż 200 cm nad poziomem podłogi, licząc od dolnej krawędzi nawiewnika. Jeśli nawiewnik umieszczony jest w górnej części ościeżnicy, górna krawędź okna powinna znajdować się na wysokości 220 cm.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl
Projekty: Pracownia projektów DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


grudzień 15, 2018
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645

  • Lampa satynowa Fiona Czarna-Juta Boho 50cm

  • Promocja

    Lampa wisząca dzwoneczki Chmurki Pink + 3 żar...

  • Lampa podłogowa nowoczesna BOHO Black 1pł. ra...

  • Ścierka do mycia okien 35x35

  • Kinkiet Lagos Black TK Lighting

  • Lampa sufitowa Plafon CLEO 400 120W Czarny E27

  • Lampka stołowa drewniana - Elegant

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu