Start Arrow Budowa domuArrow Projekty domów z tarasem i wyjściem na ogród. Czy wybrać taras zadaszony czy bez dachu?

Projekty domów z tarasem i wyjściem na ogród. Czy wybrać taras zadaszony czy bez dachu?

Taras w domach jednorodzinnych najczęściej połączony jest z ogrodem i latem stanowi przedłużenie pokoju dziennego.

Planując projekty domów na działce warto zwrócić uwagę, by duże okna tarasowe wychodziły na południową stronę świata. Ma to wiele zalet, z czego najważniejszą jest energooszczędność, o której należy pamiętać nie tylko wtedy, gdy budujemy domy energooszczędne.

Projekt: CPT Koncept 22 CE

Projekt domu CPT Koncept 22 CE (DOM CP1-22)

Jak usytuować taras na działce?

Na południe, skąd w ciągu dnia dochodzi największa ilość energii słonecznej powinniśmy sytuować duże okna i przeszklenia, dzięki którym ogrzejemy i doświetlimy za darmo wnętrza. Ważne, by były to wnętrza reprezentacyjne, jak na przykład salon, szkoda marnować energii słonecznej na pomieszczenia gospodarcze czy np. kuchnię, w której z uwagi na prowadzone prace domowe i tak jest najcieplej. Zbyt dużo słońca w sypialni nie sprzyja dobremu samopoczuciu w nocy, a i w łazience może niekiedy może utrudniać wykonanie makijażu czy golenie, jeżeli okno znajduje się naprzeciw lustra.

Podsumowując, salon czy pokój dzienny z którego wychodzimy przez taras do ogrodu powinny być wystawione na stronę południową.

Projekty domów z tarasem bez dachu

Taras niezadaszony często jest przedłużeniem przestronnego salonu, otwierając go na przydomowy ogród. Jego zaletą jest to, że nawet w pochmurne popołudnia wypełnia pokój światłem dziennym, a zimą może go nawet docieplać promieniami słonecznymi. Jednak korzystać z tarasu niezadaszonego możemy rzadko, w naszej strefie klimatycznej niewiele jest ciepłych, bezdeszczowych tygodni. Warto także zwrócić uwagę, że brak ogrodzenia czy dachu tarasu nie uchroni nas przed wścibskim okiem sąsiada czy przechodniów, dlatego też ważne jest właściwe usytuowanie go na działce.

Projekt: HP STAR D CE

Projekt domu HP STAR D CE (DOM HP1-31)

Projekt: CPT KONCEPT 9 CE

Projekt domu CPT KONCEPT 9 CE (DOM CP1-09)

Taras niezadaszony jest narażony na czynniki atmosferyczne, wymaga więc starannego wykończenia i zastosowania mrozo i wodoodpornych materiałów, a przy tym nie powinny one nadmiernie nagrzewać się na słońcu.

Projekty domów z tarasem zadaszonym

Taras zadaszony może być wykorzystywany praktycznie przez cały rok. Jeżeli nie na relaksujący wypoczynek na świeżym powietrzu, to na przechowywanie na nim sprzętów ogrodowych, rowerów itp. Dodatkowo obudowa tarasu balustradą sprawi, że stworzymy nań intymny kącik, do którego nie dotrze oko naszych bliskich sąsiadów.

Projekt: AC Liv 3 G1 CE

Projekt domu AC Liv 3 G1 CE (DOM AF2-80)

Projekt: AC Megan G2 CE

Projekt domu AC Megan G2 CE (DOM AE9-86)

Zadaszenie tarasu ma jednak duży wpływ na to, jak wygląda dom jednorodzinny. Powinniśmy na to zwrócić uwagę, jeżeli zadaszenie zlecimy na etapie adaptacji projektu, wcześniej wybierając dom z tarasem bez zadaszenia. Dach ponadto przesłoni słońce, które już nie wypełni światłem sąsiadujący z tarasem pokój, ale może stanowić dodatkową barierę termiczną, chroniącą wnętrza przed wiatrem.

Warto rozważyć częściowe zadaszenie tarasu. Dach stosuje się poza obszarem przeznaczonym na okna, tak, by nie zacieniał sąsiedniego pomieszczenia. Dzięki temu taras może być wykorzystywany przez cały rok, a do wnętrz będzie dochodziło słońce.

Projekt: ARP Prospero CE

Projekt domu ARP Prospero CE (DOM AP1-11)

Projekt: SD Balos B CE

Projekt domu SD Balos B CE (DOM SD1-91)

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl
Wizualizacje: Pracownia projektów DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Lipiec 10, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Obejrzyj zdjęcia domowników