Start Arrow Budowa domuArrow Projekty domów z tarasem: jak prawidłowo usytuować je na działce?

Projekty domów z tarasem: jak prawidłowo usytuować je na działce?

Taras na parterze, łączący dom z ogrodem, to już standard w budownictwie jednorodzinnym. Z dachem bądź bez zadaszenia, z wyjściem z salonu lub też z dodatkowych pokoi, staje się ulubionym miejscem letniego wypoczynku domowników i ich gości. Nowoczesne projekty domów coraz częściej przewidują również taras na piętrze, połączony z komfortowymi sypialniami bądź czyniące z łazienki luksusowy salon kąpielowy. Planując budowę domu z tarasem należy pamiętać jednak o jego optymalnym usytuowaniu, zarówno pod względem wygody domowników, jak i przepisów budowlanych.

 Projekt domu AN ZENON ALFA CE (DOM AO10-61)

Tarasy stały się niemal obowiązkowym elementem architektonicznym, łączącym dom z ogrodem.
Projekt domu AN ZENON ALFA CE (DOM AO10-61)

Usytuowanie tarasu względem granicy działki

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie określa minimalne odległości od granicy działki, jakie należy zachować planując nowy dom. Odległość zabudowy od granicy działki powinna wynosić co najmniej 4 metry, gdy ściana usytuowana równolegle do granicy ma okna lub drzwi oraz co najmniej 3 metry, gdy nie posiada ona otworów okiennych czy drzwiowych.

Bliższe niż 3 metry usytuowanie budynku jest możliwe, jeżeli wynika to z ustaleń Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub – w przypadku jego braku – z decyzji o Warunkach Zabudowy. 

Planując projekt domu z tarasem należy pamiętać, że taras, jak i inne elementy architektoniczne, takie jak: balkony, okapy, gzymsy, daszki nad wejściem czy schody zewnętrzne, muszą być usytuowane w odległości nie mniejszej niż 1,5 metra od granicy działki. Projektując projekty domów parterowych z tarasem architekci kładą nacisk na wielkość tarasu oraz na chociaż częściowe zadaszenie tarasu, które pozwoli użytkować taras również w niepogodę.

Usytuowanie tarasu powinno zaplanować się już na etapie wyboru projektu domu.Projekt domu HP Atlanta B CE (DOM HP1-29)

Usytuowanie tarasu powinno zaplanować się już na etapie wyboru projektu domu.
Projekt domu HP Atlanta B CE (DOM HP1-29)

Usytuowanie tarasu względem stron świata

Dla komfortu domowników, jak i prawidłowego wykorzystania energii słonecznej, ważne jest optymalne usytuowanie tarasu względem stron świata.

Taras na parterze jest zwykle przedłużeniem strefy dziennej, czyli salonu i jadalni, połączonych z kuchnią. Warto wybrać działkę i projekt domu tak, by wjazd do budynku znajdował się od północy, dzięki czemu salon z tarasem prowadzić będzie do ogrodu na tyłach domu, co zapewni domownikom nie tylko wypełnioną słońcem przestrzeń, ale i prywatność oraz izolację od gwaru ulicy.

Dobrym rozwiązaniem jest również wjazd od wschodu, natomiast najmniej korzystnym wjazd od strony południowej, gdyż nasłoneczniona część działki sąsiadować będzie z ulicą. 

Lokalizacja południowy zachód zapewnia największy dopływ światła słonecznego w godzinach popołudniowych.Projekt domu HP Andrew E CE (DOM HP1-90)

Lokalizacja południowy zachód zapewnia największy dopływ światła słonecznego w godzinach popołudniowych.
Projekt domu HP Andrew E CE (DOM HP1-90)

Projekty domów z wejściem od południa – taras przed domem

Niemniej, projekty domów z wjazdem od południa umożliwiają optymalną zabudowę trudnego terenu, na którym do budynku wejście znajduje się od najbardziej słonecznej strony. Takie projekty domów mają zaplanowaną strefę dzienną z reprezentacyjnym salonem, mimo iż okna wychodzą na drogę. Duże przeszklenia, w tym wyjście na taras, częściej znajduje się na bocznej elewacji, dzięki czemu projekty domów z wejściem od południa zapewniają prywatność i intymność mieszkańcom, jednocześnie wypełniając wnętrza światłem.

Jeżeli taras musi być na przodzie budynku, warto tak zaplanować usytuowanie domu, by postawić go jak najdalej od drogi, w głębi działki. Uzyskaną z przodu przestrzeń można wtedy zaaranżować na atrakcyjny ogród, który osłoni taras i salon przed okiem przechodniów. Efekt spokojnego azylu uda się stworzyć dzięki wysokim drzewom czy żywopłotom, a niekiedy i wysokim ogrodzeniem.

W przypadku tarasu usytuowanego od ulicy przeważnie osłania się go szpalerem krzewów lub płotem.Projekt domu DA KORSO CE (DOM DS3-96)

W przypadku tarasu usytuowanego od ulicy przeważnie osłania się go szpalerem krzewów lub płotem.
Projekt domu DA KORSO CE (DOM DS3-96)

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl
Projekty: Pracownia projektów DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


styczeń 3, 2019
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Komentarze

Najnowsze komentarze

Katia Odpowiedz 2019-05-22 14:48:19

Bardzo ładny projekt, mogłabym mieszkać w takim domku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Velio Abażur żyrandol 5 pł. czerń + chrom /...

  • Lampa ogrodowa OSLO 30 Grafit/Ciemny popiel

  • Plafon ISLA

  • Promocja

    Lampa Wisząca Dzwoneczki Flamingi Gray

  • Lampa wisząca Luna Biała

  • Puszka FOL kaszubska biała z niebieskim

  • Kinkiet SHINE BLACK/CHROME 13,8W LED

  • Lampa ogrodowa ONYX 75 Czarny

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu