Start Arrow Budowa domuArrow Projekty domów z wejściem od południa. Jak zaplanować wnętrze domu, garaż i ogród?

Projekty domów z wejściem od południa. Jak zaplanować wnętrze domu, garaż i ogród?

Działka z wjazdem od południa nie jest najłatwiejsza do komfortowego zabudowania, ale odpowiedni projekt domu pozwoli optymalnie wykorzystać specyficzne warunki takiego terenu. Na co zwrócić uwagę wybierając projekty domów z wejściem od południa? Jak zaplanować wnętrze takiego domu? Gdzie znajdować się będzie najlepsze miejsce na przydomowy ogród?

Projekty przeznaczone na działkę z wjazdem od południa wymagają konkretnego rozplanowania pomieszczeń.

Projekty przeznaczone na działkę z wjazdem od południa wymagają konkretnego rozplanowania pomieszczeń.

Układ pomieszczeń a strony świata

Wnętrze domu powinno być tak zaplanowane, by optymalnie wykorzystywać naturalne światło. Ma to związek nie tylko z energooszczędnością, ale również z poprawą komfortu życia mieszkańców. Okna na południowej elewacji, skąd dociera najwięcej światła słonecznego, powinny znajdować się w pomieszczeniach, w których spędzamy dużo czasu: w salonach, strefach dziennych, pokojach dziecięcych. Darmowa energia słoneczna będzie wtedy efektownie wykorzystana przez te reprezentacyjne pomieszczenia.

Pozyskanie największej ilości energii słonecznej umożliwią okna w salonie skierowane na południe i zachód – dzięki takiemu rozkładowi wnętrze będzie wypełnione słońcem przez cały dzień. Na wschodzie, gdzie słońce dociera rano, dobrze ulokować sypialnie. Popołudniu nie będzie ona narażona na przegrzanie, co poprawi komfort naszego snu.

Sąsiadująca z sypialnią łazienka z oknem ułatwi wykonanie porannego makijażu i doda energii na cały dzień. Znajdująca się nieopodal kuchnia, ulokowana na północy, z łazienką pozwoli stworzyć łatwą i ekonomiczną instalację sanitarną.

Kuchnia to zwykle najcieplejsze pomieszczenie w domu, ze względu na wykonywane tam prace domowe. Dlatego może znajdować się na północnej elewacji, skąd pozyskanie ciepła słonecznego jest praktycznie niemożliwe. Na północy dobrze rozlokować również pomieszczenia techniczne i gospodarcze, które nie wymagają dużych przeszkleń, mogących od północy generować znaczące straty ciepła.

Salon na frontowej elewacji

Z powyższego zestawienia wynika, że projekty domów z wejściem od południa powinny mieć salon znajdujący się od strony ulicy. Dlatego też na frontowej elewacji takich projektów najczęściej przewidziane są duże przeszklenia, okna narożna (najlepiej skierowane na południowo-zachodnią stronę), nawet z wyjściem na taras.

Jeżeli wybraliśmy projekty domów parterowych z wejściem od południa, najlepiej doświetlonym wnętrzem będzie jednak tylko salon. Projekty piętrowe czy z poddaszem użytkowym pozwalają na południowej stronie zaplanować i inne pomieszczenia, wymagające dobrego doświetlenia, np. pokoje dziecięce, które przecież nie służą najmłodszym domownikom jedynie jako sypialnia, ale również jako pokój zabaw, do nauki i przyjmowania gości. Dobrym rozwiązaniem jest również zaplanowanie na poddaszu na stronie południowej domowego biura czy gabinetu, szczególnie wtedy, gdy spędzamy tam dużo czasu, np. pracując zawodowo w domu.

Jeżeli planujemy otwartą strefę dzienną, ulokowany na południowo-zachodniej stronie salon łączyć się będzie z otwartą kuchnią, znajdującą się już w północnej części domu, co jak wspomnieliśmy wyżej, jest korzystnym rozwiązaniem dla bilansu energetycznego budynku.

Słoneczna aranżacja salonu z jadalnią i przejściem do otwartej kuchni z wyjściem na zadaszony taras, w domu z poddaszem dla kilkuosobowej rodziny.

Komfortowy salon z oknami wychodzącymi na południe i zachód (projekt domu MT Aloes)

wnetrza kuchnia (1)


Kuchnia w części północnej, otwarta na salon z oknami na południe i zachód (projekt domu MT Aloes).

Garaż w bryle budynku chroni przed chłodem

Wjazd od południowej strony najczęściej wymaga bramy garażowej sąsiadującej z salonem na południowej elewacji. Najlepiej jednak, żeby większa część garażu przylegała do budynku od strony wschodniej. Dzięki temu nie tylko optymalnie wykorzystamy energię słoneczną w salonie, ale również za pomocą garażu stworzymy swego rodzaju bufor, chroniący wnętrze domu przed wschodnim wiatrem.

Aby zachować reprezentacyjny wygląd budynku, warto bramę garażową nieco „cofnąć” poza linię frontowej ściany elewacyjnej. Ten subtelny zabieg pozwoli nam na wyeksponowanie znacznie bardziej efektownej strony salonu.

Efektownie zaznaczona część reprezentacyjna budynku poprawia wygląd elewacji frontowej.

Efektownie zaznaczona część reprezentacyjna budynku poprawia wygląd elewacji frontowej.

Ogród przed domem

Komfortowym rozwiązaniem dla domowników jest połączenie salonu z ogrodem. Oznacza to, że na działkach z wjazdem od południa ogród powinien znajdować się przed frontową elewacją domu. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest więc usytuowanie budynku jak najdalej od drogi, w głębi działki.

Ogród przed domem poprawi wygląd całej posesji, a jednocześnie oddzieli drogę od salonu, który powinien być miejscem sprzyjającym relaksowi i zapewniającym prywatność. Chcąc uzyskać komfortową intymność we wnętrzach, w ogrodzie warto zaplanować nie tylko taras czy trawnik do letniego wypoczynku oraz kwiatowe rabaty, ale również zwieńczyć go ogrodzeniem z żywopłotu czy szpaleru drzew. Dzięki temu będziemy mogli zrezygnować (ale niekoniecznie!) z pełnego i stosunkowo wysokiego ogrodzenia.

W zachowaniu prywatności na własnej posesji pomogą nam również dekoracyjne pergole, trejaże i zastosowanie bardzo ozdobnych pnączy.

W zachowaniu prywatności na własnej posesji pomogą nam również dekoracyjne pergole, trejaże i zastosowanie bardzo ozdobnych pnączy.

Działki z wjazdem od południa, mimo pewnych ograniczeń w zagospodarowaniu, są stosunkowo drogie. Wynika to z tego, że komfortowo zagospodarowana działka z wjazdem od południa, wykorzystująca zalety południowej elewacji i elewacji bocznych, powinna być nie tylko dosyć szeroka, ale również głęboka. Niemniej, bogata oferta różnych rozwiązań, jakie proponują projekty domów parterowych z wejściem od południa, pozwala na znalezienie idealnego i dostosowanego do trudności terenu domu na każdą działkę.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl/mh

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


luty 21, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Velio Abażur żyrandol 5 pł. czerń + chrom /...

  • Lampa ogrodowa OSLO 30 Grafit/Ciemny popiel

  • Plafon ISLA

  • Promocja

    Lampa Wisząca Dzwoneczki Flamingi Gray

  • Lampa wisząca Luna Biała

  • Puszka FOL kaszubska biała z niebieskim

  • Kinkiet SHINE BLACK/CHROME 13,8W LED

  • Lampa ogrodowa ONYX 75 Czarny