Start Arrow Budowa domuArrow Projekty gotowe: kiedy wykonać projekt zagospodarowania działki?

Projekty gotowe: kiedy wykonać projekt zagospodarowania działki?

Na projekt budowlany, składany wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę, składa się projekt architektoniczno-budowlany oraz projekt zagospodarowania działki i terenu. W przypadku gotowych projektów domów jednorodzinnych, które nie są przeznaczone na konkretną działkę i dla konkretnego inwestora, projekt zagospodarowania działki zleca się na etapie adaptacji projektu.

Projekt zagospodarowania działki składa się z części opisowej i części rysunkowej.

Projekt zagospodarowania działki – rysunek

Na części rysunkowej, wykonanej na kopii zaktualizowanej mapy zasadniczej, zamieszcza się granice działki i jej usytuowanie względem stron świata oraz działek sąsiednich. Naniesiony zostaje również układ istniejących i planowanych obiektów budowlanych, układ zieleni i układ komunikacyjny, dzięki czemu nowy projekt domu wpisuje się w istniejącą infrastrukturę terenu. Uprawniony architekt zaznacza również sposób odprowadzania ścieków z nieruchomości

Projekt zagospodarowania działki – opis

W części opisowej projektu zagospodarowania działki znajduje się informacja o planowanym domu, a także informacje o ewentualnym wpisie działki do rejestru zabytków czy ochronie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Część opisowa zawiera również zestawienie powierzchni: zabudowy projektowanych i adaptowanych obiektów budowlanych, dróg, parkingów, placów i chodników, powierzchnia zieleni oraz innych części terenu niezbędnych do sprawdzenia z ustaleniami miejscowego planu, czy w przypadku jego braku – z decyzją o warunkach zabudowy.

Kiedy należy wykonać projekt zagospodarowania działki?

Przed wyborem konkretnego projektu domu, należy wystąpić o wydanie decyzji o warunki zabudowy. W decyzji znajdują się bowiem informacje o tym, jaki dom można budować na danym terenie i jak można go usytuować względem sąsiednich nieruchomości. Warunki zabudowy są więc wiążące zarówno dla inwestora,wybierającego projekt domu, jak i dla architekta, który będzie przeprowadzał obowiązkową adaptację projektu.

Po uzyskaniu wymaganych oświadczeń dotyczących sposobów uzbrojenia działki, warunków zabudowy, inwestor zleca uprawnionemu geodecie zaktualizowanie mapy zasadniczej (do wniosku o warunki zabudowy można posłużyć się jeszcze nieaktualną mapą, dostępną w wydziale budownictwa lub mapą z rejestru gruntu).

Aktualną mapę należy przekazać architektowi, adaptującemu projekt domu i wykonującemu projekt zagospodarowania działki.

Warto wiedzieć: jak optymalnie usytuować dom na działce?

Domy powinny być usytuowane na osi północ-południe. Warto tak wybrać działkę, by wjazd znajdował się od północy. Dzięki temu salon z wyjściem na ogród, który planuje się z drugiej strony, będzie nie tylko wypełniony słońcem, ale również oddalony od gwaru ulic.
Dobrym rozwiązaniem jest również wjazd od wschodu, natomiast najmniej korzystnym wjazd od strony południowej, gdyż nasłoneczniona część działki sąsiadować będzie z ulicą.

Idealne usytuowanie domu na działce to takie, gdy okna wychodzą na trzy strony działki, a tylko z jednej, z północnej na ulicę. Wtedy na północy najczęściej planuje się garaż, pomieszczenia dodatkowe czy kuchnię, która z uwagi na prace domowe jest i tak najcieplejszym pomieszczeniem Na południu znajdują się wnętrza reprezentacyjne, na przykład salon, a na wschodzie sypialnie. Na zachodniej stronie warto zaplanować pomieszczenia, w których przebywamy w dzień, ale w nich nie śpimy.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


październik 29, 2013
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty