Start Arrow WnętrzaArrow Projekty łazienek w drewnie: jakie drewno wybrać, by było odporne?

Projekty łazienek w drewnie: jakie drewno wybrać, by było odporne?

Pod względem aranżacyjnym, drewno jest atrakcyjnym materiałem do wykańczania łazienki. Elementy drewniane ocieplą nowoczesne projekty łazienek, a wnętrzom tradycyjnym nadadzą przytulności. Przełamią chłód ceramiki łazienkowej, a stąpanie po drewnianej posadzce uprzyjemni wychodzenie z wanny czy spod prysznica. Jednak decydując się na łazienki w drewnie nie należy kierować się wyłącznie względami estetycznymi. Drewno do łazienki musi być wyjątkowo odporne…

Wybierając gatunki drewna do łazienki należy kierować się ich parametrami wytrzymałościowymi. Istotny jest tzw. współczynnik skurczu, który odpowiada za twardość i odporność na zniekształcenia i wchłanianie wody. Im niższy współczynnik skurczu tym bardziej drewno zabezpieczone jest przed zmianą rozmiarów, pękaniem, odkształceniem i powstawaniem szczelin.

Projekt łazienki wg projektu CPT KONCEPT 2 ENERGO CE (DOM CP1-28)

Łazienka wg projektu CPT KONCEPT 2 ENERGO CE (DOM CP1-28)

Projekt łazienki wg projektu CPT KONCEPT 2 ENERGO CE (DOM CP1-28)

Łazienka wg projektu CPT KONCEPT 2 ENERGO CE (DOM CP1-28)

Projekty łazienek w drewnie

Możliwości zastosowania drewna w łazience jest bardzo wiele: drewniane blaty i meble łazienkowe, dekoracyjne drewniane ramy luster czy oprawy oświetleniowe. Jeżeli jednak zdecydujemy się wykończyć drewnem ściany i podłogi w łazience, wybór odpowiedniego gatunku drewna jest niezwykle istotny, szczególnie do miejsc szczególnie narażonych na wilgoć: w pobliżu wanny, umywalki czy kabiny prysznicowej.

Gatunki drewna do łazienki

Z polskich gatunków drewna poleca się dąb, modrzew, klon czy buk. Coraz częściej jednak aranżacje łazienek przewidują zastosowanie egzotycznych gatunków drewna, a z nich przede wszystkim teak, iroko, doussie czy merbau. Szczególnie polecane jest drewno tekowe, które dzięki posiadanej strukturze i dużej zawartości naturalnych olejków oraz kwasu krzemowego jest bardzo stabilne wymiarowo, trwałe i odporne na wilgoć (teak stosuje się do budowy niektórych elementów statków czy jachtów!).

Projekt łazienki wg projektu MT Ambrozja paliwo stałe CE (DOM ST9-14)

Łazienka wg projektu MT Ambrozja paliwo stałe CE (DOM ST9-14)

Projekt łazienki wg projektu MT Ambrozja paliwo stałe CE (DOM ST9-14)

Łazienka wg projektu MT Ambrozja paliwo stałe CE (DOM ST9-14)

Drewno egzotyczne doceniane jest także pod względem estetycznym. Piękne kolory i ciekawe usłojenie staną się prawdziwą ozdobą łazienek. Aby jednak wystrój łazienki długo cieszył estetyką i elegancją, drewno w łazience musi być odpowiednio zaimpregnowane. Nawet gatunki egzotyczne, które naturalnie posiadają dużą zawartość garbników, żywic i olejków, chroniących materiał przed grzybami, należy zaimpregnować przed dekoracyjnym wykończeniem lakierem czy olejem. Drewno zabezpieczone impregnatem szybciej schnie i nie wchłania wilgoci, nie dopuszcza więc do rozwoju pleśni i nie niszczeje. Kupowane deski powinny być zabezpieczone ze wszystkich stron – także od spodu, a jeżeli w celu dopasowania desek będziemy je przycinać – powinniśmy samodzielnie zaimpregnować je w miejscach cięcia.

Lakier czy drewno?

Nowoczesne łazienki urządza się zwykle na wysoki połysk, dlatego lakier wydaje się najlepszym rozwiązaniem na pokrycie surowego drewna. Jednak wybierając preparat wykończeniowy również nie powinniśmy kierować się wyłącznie estetyką. Lakierowana powierzchnia jest narażona na ścieranie i powstawanie drobnych rys, przez które przedostawać się będzie woda. Powstałych zarysowań nie można „naprawić” – konieczne będzie odnowienie całej powierzchni lakieru.

Łazienka wg projektu CPT KONCEPT 1 CE (DOM CP1-01)

Łazienka wg projektu CPT KONCEPT 1 CE (DOM CP1-01)

projekty łazienek w drewnie (6)

Łazienka wg projektu CPT KONCEPT 1 CE (DOM CP1-01)

Olej do drewna jest bardziej polecany do łazienek z uwagi na to, że zabezpiecza i impregnuje drewno od środka, nie tworząc na powierzchni powłoki. Choć podłoga olejowana wymaga częstszej konserwacji niż lakierowana, to w razie ubytku powierzchnię można odnowić tylko na uszkodzonym fragmencie. Olej na całą powierzchnię należy odświeżać przynajmniej raz na rok.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl
Projekty: Pracownia projektów DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


lipiec 11, 2018
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty