Start Arrow Budowa domuArrow Projekty małych domów do 100-110 mkw. Kiedy możesz uzyskać zwrot VAT w programie MdM?

Projekty małych domów do 100-110 mkw. Kiedy możesz uzyskać zwrot VAT w programie MdM?

Projekty domów do 100m to doskonała alternatywa dla mieszkania w bloku. Przejrzysty układ wnętrza, mimo niewielkiej powierzchni, umożliwia stworzenie komfortowej przestrzeni dla kilkuosobowej rodziny. Dostępne w naszej bazie projekty małych domów, dzięki przemyślanej konstrukcji architektonicznej, są także proste i tanie w budowie. To sprawia, że inwestorzy często decydują się na budowę domu systemem gospodarczym. Samodzielna organizacja budowy pozwala niektórym z nich skorzystać z tzw. zwrotu części podatku VAT. Jeżeli teraz planujesz budowę sprawdź, czy możesz uzyskać zwrot VAT w programie Mieszkanie dla Młodych.

Osoby planujące zakup mieszkania w programie MdM muszą wstrzymać się do stycznia 2018 roku, kiedy to zostanie uruchomiona ostatnia pula dopłat. Po rozdysponowaniu tej kwoty, program niechybnie się skończy. Ograniczenia nie dotyczą jednak beneficjentów programu, którzy planują budowę domu. Ci bowiem wnioskują nie o dopłatę do kredytu, ale o częściowy zwrot podatku VAT za zakup materiałów budowlanych. Wnioski przyjmowane są do 31 grudnia 2018 roku.

Budowa domu: kto może uzyskać zwrot VAT?

Jeżeli budowa domu zakończy się w tym lub w przyszłym roku, inwestorzy realizujący projekty domów mogą skorzystać z programu MdM i uzyskać częściowy zwrot podatku VAT. Wniosek o zwrot należy złożyć do właściwego urzędu skarbowego najpóźniej do 31 grudnia roku, w którym przystąpiono do użytkowania wybudowanego domu. Do wniosku należy załączyć kopie pozwolenia na budowę lub zgłoszenia budowy. Niezbędne będą oczywiście także faktury poświadczające poniesione koszty.

Co istotne, faktury muszą być wystawione na osobę wnioskującą o zwrot VAT, zatem z programu MdM mogą skorzystać tylko ci inwestorzy, których budowa domu odbywa się systemem gospodarczym. W tym przypadku inwestor sam organizuje proces budowlany, kupuje materiały budowlane i wykonuje niektóre prace, nie wymagające kwalifikacji.

Pozostałe zasady umożliwiające skorzystanie z programu MdM są następujące:

  • powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),
  • budowa została zrealizowana na podstawie pozwolenia na budowę wydanego po 1 stycznia 2014 r. albo na podstawie zgłoszenia budowy,
  • ubiegający się o zwrot nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę albo dokonano zgłoszenia budowy (ten warunek nie dotyczy osób wychowujących w dniu wydania pozwolenia na budowę albo dokonania zgłoszenia budowy przynajmniej 3 dzieci),
  • osoba fizyczna może jednorazowo ubiegać się o zwrot części wydatków, ujętych na fakturach wystawionych od dnia uzyskania pozwolenia na budowę albo dokonania zgłoszenia budowy maksymalnie do 30 września 2018 r.,
  • do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (a w przypadku osoby fizycznej pozostającej w związku małżeńskim w roku kalendarzowym, w którym wydano pozwolenie na budowę – dotyczy obojga małżonków) nie była:
   -właścicielem innego budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego,
   -osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest inny lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny,
   -właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny.
   -warunek dotyczący nie posiadania innego mieszkania nie dotyczy osób wychowujących w dniu wydania pozwolenia na budowę albo dokonania zgłoszenia budowy przynajmniej 3 dzieci.

Projekty domów w programie MdM

Jak wspomnieliśmy, w przypadku chęci skorzystania z programu MdM, powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekraczać 100 lub 110 mkw. Szeroka oferta DOM.pl na projekty małych domów umożliwia znalezienie idealnego projektu na każdą działkę. Projekty domów do 100 mkw to zarówno projekty parterowy, jak i z poddaszem użytkowym lub z pełnym piętrem. Są wśród nich projekty domów bez garażu i z garażem w bryle budynku, z podpiwniczeniem lub bez piwnicy. Wybrany projekt dostosować można do indywidualnych oczekiwań inwestora oraz do warunków lokalnych działki na etapie adaptacji projektu.

Program MdM: polecane projekty domów małych i tanich w budowie

Przykładem idealnego projektu dla 2-4 osobowej rodziny, chcącej wziąć udział w programie MdM, jest HP Casper B. To projekt domu z poddaszem użytkowym o przejrzystym, funkcjonalnie zaplanowanym wnętrzu, podzielonym na strefy dzienną i nocną. Najważniejszą częścią rodzinnej przestrzeni jest salon z kominkiem i wyjściem na taras, połączony z jadalnią i kuchnią. Na parterze znajduje się również łazienka, kotłownia, a także dodatkowy pokój, który w zależności od potrzeb można zaadaptować na gabinet czy pokój gościnny.

Projekt HP Casper B CE - powierzchnia użytkowa: 96,13 mkw

Projekt HP Casper B CE – powierzchnia użytkowa: 96,13 mkw

Aranżacja poddasza przewiduje prywatne pokoje domowników: dwie sypialnie, garderobę oraz rodzinną łazienkę. W projekcie HP Casper B warto zwrócić uwagę również na strych, znajdujący się nad garażem, który można zaadaptować na pokój hobby czy dodatkową sypialnię.

Dzięki prostej, dobrze przemyślanej konstrukcji, ten projekt małego domu z poddaszem użytkowym jest tani w budowie – w systemie gospodarczym, który wymagany jest przez program MdM, można wybudować go już za ok. 200 tysięcy zł.

Projekt HP Casper B CE - powierzchnia użytkowa: 96,13 mkw

Projekt HP Casper B CE – powierzchnia użytkowa: 96,13 mkw

Największa baza gotowych projektów DOM.pl oferuje również projekty domów w programie MdM dla miłośników domów parterowych. Przykładem jest tu uroczy projekt HP Santa Barbara B. Jego nowoczesna elewacja koryguje proporcje niewielkiego budynku, eksponując go z otoczenia. Wnętrze tego domu zaplanowano dla 2-5 osobowej rodziny, do dyspozycji której pozostaje salon z kominkiem i wyjściem na taras oraz 3 duże, ustawne sypialnie.

Projekt HP Santa Barbara B CE - powierzchnia użytkowa: 97,75 mkw

Projekt HP Santa Barbara B CE – powierzchnia użytkowa: 97,75 mkw

W projekcie przewidziano ogrzewanie paliwem stałym, zatem na parterze znajduje się również odpowiedniej wielkości kotłownia. Co istotne, pomieszczenie to posiada osobne drzwi zewnętrzne -przenoszenie opału odbywa się bez wchodzenia do pomieszczeń mieszkalnych, dzięki czemu unikniemy zabrudzenia korytarza w domu np. popiołem.

HP Santa Barbara B to projekt małego domu taniego w budowie. Jego prosta konstrukcja i dwuspadowy dach nie przysparzają kłopotów podczas prac budowlanych, polecany jest więc dla osób planujących budowę systemem gospodarczym.

Projekt HP Santa Barbara B CE - powierzchnia użytkowa: 97,75 mkw

Projekt HP Santa Barbara B CE – powierzchnia użytkowa: 97,75 mkw

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Wrzesień 13, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Obejrzyj zdjęcia domowników