Start Arrow WnętrzaArrow Projekty małych łazienek: przytulna łazienka dla gości

Projekty małych łazienek: przytulna łazienka dla gości

Dodatkowa łazienka, usytuowana na parterze, to dobry pomysł aranżacyjny nawet niewielkiego domu jednorodzinnego. Nawet jeśli jest to mała łazienka, warto urządzić ją z troską o najmniejszy szczegół. Służyć będzie bowiem nie tylko domownikom, ale również reprezentować ich gust przed odwiedzającymi dom gośćmi.

Łazienki na poddaszu czy piętrze najczęściej zarezerwowane są dla mieszkańców domu. Są one naznaczone ich stylem, gustem, a także nawykami i prywatnym wyposażeniem, które nie zawsze chcemy pokazywać.

Łazienka dla gości

Mała łazienka na parterze to dobre rozwiązanie i dla gości, i dla domowników, którzy nie będą musieli biec na górę, by umyć ręce np. po pracach w ogrodzie. Dzięki dodatkowej łazience uniknie się również porannej kolejki do toalety, jeśli w domu mieszka kilkuosobowa rodzina.

Płytki do małej łazienki

Małe łazienki warto wykańczać w jasnych, zimnych kolorach. Optymalnym rozwiązaniem jest ponadczasowa biel, która nie tylko podkreśla higieniczny charakter pomieszczenia, ale również optycznie powiększa małe wnętrza.

Pamiętajmy, że jeśli urządzana jest łazienka dla gości czy mała łazienka „gospodarcza” na parterze, często wchodzimy do niej w butach (np. po pracy w garażu idziemy umyć ręce). W takich pomieszczeniach klasa ścieralności PEI płytek ceramicznych powinna wynosić III-IV. Klasa ścieralności jest najważniejszym z symboli opisujących płytki. To ona determinuje, czy nadają się do użytku w danym pomieszczeniu.

Wyposażenie małej łazienki

Łazienka dla gości nie musi być dużym pomieszczeniem, ale warto tak je zaaranżować, by oprócz toalety i umywalki zmieściła się kabina prysznicowa. Dzięki temu nocujący u nas goście poczują się bardziej komfortowo i będą mogli zachować prywatność.

Na rynku dostępne są specjalne urządzenia przeznaczone do małych łazienek. Najmniejsze umywalki dostępne na rynku mają szerokość 35-40 cm. Nie są jednak funkcjonalne do łazienki, z której korzystają domownicy. Może się przydać wyłącznie właśnie do osobnej toalety, gdzie służą wyłącznie do mycia rąk.

Jeśli chodzi o kabiny prysznicowe, to bardzo dobrym rozwiązaniem do małych łazienek jest montaż prysznica bez brodzika, czyli przygotowanie odpływu w płytkach ceramicznych czy kamiennych na podłodze. Kabiny typu walk-in nie tylko oszczędzają miejsce, ale również ułatwiają utrzymanie porządku w łazience, a dodatkowo – z zastosowaniem przezroczystych drzwi – nie przytłaczają pomieszczenia, powiększając je optycznie.

Najmniejsza kabina prysznicowa ma wymiary ok. 80 cm, częściej stosuje się małe kabiny 90 cm, w których już raczej swobodnie poruszać się będzie dorosły domownik.

Istnieją też rodzaje bidetów i wc, dedykowane specjalnie dla małych pomieszczeń. Do małej łazienki warto przewidzieć wiszącą miskę ustępową, przy której instalacja i zbiornik na wodę nie są widoczne. Najmniejsze miski mają długość ok. 46 cm, ale należy zwrócić uwagę, że dodatkowo potrzebujemy ok. 20 cm do jej obudowy.

Pamiętajmy jednak, że bez względu na powierzchnię pomieszczenia, wyposażenie łazienki musi być tak rozplanowane, by wygodnie było z niego korzystać. Do obsłużenia elementów wyposażenia łazienki potrzebujemy minimum:

  • 1 x 0,7 m przy umywalce
  • 0,7 x 0,9 m przy toalecie (podobnie przy bidecie)
  • 0,5 m przed prysznicem lub wanną
  • 1 m przed pralką ładowaną z przodu (w małej łazience sprawdzają się lepiej pralki ładowane od góry – wtedy wystarczy 0,3 m, ewentualnie pralki o małej głębokości)

Planując wyposażenie łazienki nie zapominajmy o najmniejszej chociaż szafce łazienkowej, w której schowamy ręczniki dla naszych gości czy przybory toaletowe.

Nie zapominajmy także o drobnych dekoracjach czy dodatkach. Oczywiście najważniejsze jest lustro, które niezbędne jest w każdej łazience. Ale ładne akcesoria łazienkowe, roślina doniczkowa czy świece zapachowe na pewno umilą naszym gościom pobyt w domu.

Usytuowanie łazienki dla gości

Dodatkowa łazienka powinna znajdować się w sąsiedztwie pokoju gościnnego, który najczęściej umieszczony jest na parterze. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, łazienka może znaleźć się nawet przy drzwiach wejściowych, w holu, czy przy wejściu do ogrodu.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty