Start Arrow OgródArrow Projekty nawierzchni: ogród w stylu vintage

Projekty nawierzchni: ogród w stylu vintage

Moda na otaczanie się postarzanym pięknem ma swoje źródło w tęsknocie za szlachetnością minionych czasów. Wyraża się na różne sposoby – od zamiłowania do bibelotów pokrytych stylową patyną po potrzebę zorganizowania całej przestrzeni wokół siebie na modłę retro. Na fali tego trendu dużą popularnością cieszą się ogrody w stylu vintage.

Nic w tym dziwnego – vintage to doskonały sposób na nadanie posesji indywidualnego charakteru. Warto jednak z rozmysłem projektować retro ogród – piękny efekt uzyskamy tylko wtedy, kiedy wszystkie jego elementy będą do siebie idealnie dopasowane.

Tomasz Ługowski, Główny Projektant firmy Bruk-Bet:
Na spójność celowo postarzanej aranżacji ma wpływ zarówno architektura domu, nawierzchnie, otaczająca roślinność, jak i na przykład meble ogrodowe. Nie warto stawiać na kompromisy. Wykorzystywanie niejednorodnych stylistyczne elementów może zniweczyć nasze marzenie o pięknym ogrodzie nadgryzionym zębem czasu.

(Celowo postarzane ogrody najlepiej sprawdzają się w wiejskim i małomiasteczkowym krajobrazie. fot.Bruk-Bet)

Kompozycja sentymentalna

Aranżacje w duchu vintage sprawdzają się zarówno w przypadku dużych ogrodów, jak i mniej rozległych przestrzeni.

Kamila Służewska, architekt krajobrazu z pracowni projektowo-wykonawczej Warsztat Zieleni:
Bardzo ważne jest, aby zachowywały one związek z otaczającym krajobrazem. Dlatego zaleca się, aby projektować je na wsiach i w małych miasteczkach. W otoczeniu wielkomiejskiej, nowoczesnej architektury mogłyby wyglądać groteskowo.

Obok harmonii z otoczeniem niezwykle ważna jest także kompozycja wewnątrz samego ogrodu. Decydując się na vintage, powinniśmy zadbać, aby wszystkie elementy posesji – od elewacji budynku, poprzez ścieżki, roślinność, aż po ozdobne drobiazgi – były ze sobą spójne.

Tomasz Ługowski, Główny Projektant firmy Bruk-Bet:
Planując ułożenie ścieżek czy placyków powinniśmy wystrzegać się nadmiernej geometrii, mocno zaznaczonych kształtów i kątów. Najlepiej sprawdzą się kompozycje składające się z miękkich, płynnie poprowadzonych linii.

Retro w natarciu

Ogrody postarzane mają specyficzne wymagania, jeśli chodzi o wybór materiałów do zagospodarowania ścieżek czy dróg dojazdowych.

(W ogrodach vintage zaleca się wykorzystywać wyroby na nawierzchnie typu antic. fot. Bruk-Bet)

Tomasz Ługowski, Główny Projektant firmy Bruk-Bet:
W takich realizacjach sprawdzą się wyroby postarzane, złożone z elementów o obitych krawędziach. Mogą to być na przykład wyślizgane, lekko obtłuczone płyty lub stylizowane kostki brukowe. Dobrze też jest wybierać materiały w naturalnej, ciepłej kolorystyce, takie jak beże czy kolory wapieni.

Niezwykle ważna jest także roślinność i detale nadające charakteru całemu ogrodowi.

Kamila Służewska z firmy Warsztat Zieleni:
W przypadku roślin sprawdzą się rodzime gatunki spotykane w najbliższym otoczeniu domu. Lepiej unikać roślin nietypowych i egzotycznych. Warto postawić na róże, jaśminowce, czy bzy. Ze stylem retro dobrze komponują się także kępy wysokich traw.

Ciekawym uzupełnieniem całości będą elementy dekoracyjne – postarzane konewki, doniczki, misy czy amfory. Niezwykle ciekawym trendem jest moda na rdzę pokrywającą nie tylko ogrodowe naczynia, ale także meble. Bardzo ważne jest także ogrodzenie. W aranżacji vintage doskonale sprawdzi się finezyjny płot z kutymi, żeliwnymi przęsłami.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Sierpień 30, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa wisząca VILLA Z GOLD

  • JAKARTA

  • Nautilus ip67. 35 W

  • Cone outdoor fitting E27 ELT. szary kamień. 100 W

  • PARASOL OGRODOWY BANANA 3M ZIELONY BOCZNY WYSI...

  • Podświetlenie nr domu Sun LED IP44

  • Donica ogrodowa wys.34cm

  • Promocja

    Kinkiet ogrodowy WIKI LED