Start Arrow OgródArrow Projekty Ogrodów – jak odnowić ogrodzenie?

Projekty Ogrodów – jak odnowić ogrodzenie?

Ogrodzenie posesji to wizytówka domu, a więc i jego mieszkańców. Warto, by wyglądało elegancko, czysto i zachęcało do wejścia. Oddziaływania czasu i warunków atmosferycznych nie zatrzymamy – możemy jednak przeciwdziałać jego efektom.

Zobacz także:

Ogrodzenia metalowe, drewniane czy betonowe z biegiem czasu ulegają zniszczeniu. Surowy i zmienny polski klimat oddziałuje na materiał, zmieniając jego stan i właściwości, a tym samym wygląd otaczającego naszą posesję płotu. Odrapana, nieestetyczna brama psuje efekt odnowionej elewacji czy zadbanego ogrodu. Warto więc włożyć trochę wysiłku w jej pielęgnację.

Naturalne płoty z drewna

Wielu z nas zdecydowało się na ogrodzenia drewniane. Drewno to materiał ciepły w dotyku, elegancki i ponadczasowy. Jako surowiec naturalny jest jednak bardzo podatny na działanie środowiska naturalnego. Największym zagrożeniem dla drewna jest wilgoć, promienie UV i biologiczne szkodniki drewna, jak grzyby i glony. Możemy przeciwdziałać szkodliwości tych czynników, impregnując powierzchnie – najlepiej raz na kilka lat.

 

(Impregnacja jest zabiegiem łatwym do samodzielnego wykonania, fot. Lakma SAT)

W sklepach dostępnych jest wiele gotowych środków do impregnacji drewna. Sam zabieg jest bardzo prosty i możemy wykonać go samodzielnie. O czym warto pamiętać? – Przed impregnacją sprawdźmy, czy drewno jest suche, a także, jakie są prognozy pogody. Powierzchnia nie może być narażona na wilgoć zarówno przed, jak i tuż po impregnowaniu. Na początku oczyśćmy ogrodzenie szczotką lub papierem ściernym. Musimy usunąć z niego glony, tłuste plamy i wszystkie zabrudzenia.

Gdy przygotujemy już podłoże, pozostaje nam tylko rozprowadzić na nim warstwę impregnatu. Najlepiej zrobić to zwykłym pędzlem. Po nałożeniu należy odczekać kilka minut. Po tym czasie nadmiar impregnatu trzeba usunąć za pomocą suchego pędzla. W ten sposób nie powstaną zacieki, znacznie wpływające na estetykę impregnowanego elementu – tłumaczy Andrzej Cholewka, ekspert z firmy Lakma SAT.

(Przed rozpoczęciem impregnacji upewnijmy się, że drewno jest suche, fot. Lakma SAT)

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa wisząca VILLA Z GOLD

  • JAKARTA

  • Nautilus ip67. 35 W

  • Cone outdoor fitting E27 ELT. szary kamień. 100 W

  • PARASOL OGRODOWY BANANA 3M ZIELONY BOCZNY WYSI...

  • Podświetlenie nr domu Sun LED IP44

  • Donica ogrodowa wys.34cm

  • Promocja

    Kinkiet ogrodowy WIKI LED

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród