Start Arrow OgródArrow Projekty Ogrodów – ogród ekologiczny

Projekty Ogrodów – ogród ekologiczny

Jeszcze do niedawna, myśląc o aranżacji ogrodu kierowaliśmy się zazwyczaj jedynie wyglądem. Moda na zdrowy styl życia i ekologię zatacza jednak coraz szersze kręgi. O kwestiach tych myślimy zatem także planując projekt ogrodu. Jak powinien wyglądać ogród ekologiczny?

Zobacz także:

Aby ograniczyć do minimum ilość prac wykonywanych w ogrodzie, warto do niego dobrać takie gatunki roślin, które nie wymagają zbyt wielu zabiegów. Kryterium wyboru jest dosyć proste – im lepiej dopasujemy rośliny do panujących na działce warunków, tym mniej naszej ingerencji będzie potrzebne. Zmniejszy się zarazem zużycie środków chemicznych, a co za tym idzie – zanieczyszczeń.

(W ekologicznym ogrodzie ilość użytych środkó chemicznych powinna byc jak najmniejsza)

 

Ogród ekologiczny powinien być także przyjazny dla zwierząt. To one stanowią bowiem najlepszą, naturalną ochronę ogrodu przed szkodnikami. Jak zapewnić im właściwe środowisko życia?

  • Przy pomocy kamieni i gałęzi możemy stworzyć zakątki, w których schronienia szukać mogą jaszczurki i jeże. Pamiętajmy przy tym, by zachować rozsądna odległość od domostwa!
  • Jeśli mamy ku temu warunki, stwórzmy oczko wodne o możliwie łagodnym zboczu – tak, by zwierzęta mogły się po nim bez problemu wdrapywać.
  • Na brzegach ogrodu możemy celowo pozostawić wyższe kępy trawy, a nawet odrobinę chwastów. W ten sposób zapewnimy owadom odpowiednie warunki do funkcjonowania.
  • W różnych punktach ogrodu możemy umieścić poidełka i budki lęgowe z myślą o ptakach.
  • W dolnej części ogrodzenia możemy zostawić niewielkie otwory, które ułatwią niewielkim zwierzętom (na przykład jeżom) wejście do ogrodu.

(Obecność zwierząt w ogrodzie ekologicznym jest bardzo ważna)

Niezwykle ważnym aspektem przy urządzaniu ogrodu ekologicznego jest także oszczędzanie wody. Jej zużycie łatwo ograniczymy stosując się do kilku prostych zasad:

  • Rośliny podlewajmy rzadziej, za to obficiej. Jest to nie tylko korzystniejsze dla ich rozwoju, ale także dla naszego portfela – w ten sposób zużyjemy dużo mniej wody, niż podlewając je często niewielkimi ilościami.
  • Aby woda lepiej wsiąkała w powierzchnię gruntu, do tworzenia nawierzchni używajmy przepuszczalnych materiałów – na przykład żwiru lub bruku (pod warunkiem, że będzie on luźno ułożony).
  • Wykorzystujmy ponownie wodę deszczową. Możemy zbierać ją do beczki lub rozprowadzać bezpośrednio po ogrodzie – pod rośliny, lub do zagłębień w gruncie (w ten sposób powstanie oczko wodne – pamiętajmy jednak, że musi być ono stworzone na nieprzepuszczalnym gruncie).
  • Pamiętajmy o przykrywaniu ziemi warstwą ściółki. W ten sposób znacznie ograniczymy wysychanie gruntu, dzięki czemu nie będziemy zmuszeni do tak częstego podlewania.

(Starajmy się w miarę możliwości ograniczyć zużycie wody)

Jak wspomnieliśmy na wstępie, aby można było mówić o ekologicznym ogrodzie, konieczne jest ograniczenie do minimum zużycia środków chemicznych. Zarówno do odżywiania roślin, jak i do walki ze szkodnikami warto więc użyć ich naturalnych odpowiedników. Świetnie sprawdzi się w tej roli gnojówka, oraz wszelkiego rodzaju wywary i wyciągi z roślin. Najlepiej do ich sporządzania nadają się: rumianek, pokrzywa, skrzyp polny oraz czosnek. Powstałe z nich substancje będą jednak skuteczne tylko wtedy, gdy będziemy stosować je regularnie. Pamiętajmy też, że na efekty trzeba będzie trochę poczekać – działają one dużo wolniej niż środki chemiczne. Jeśli jednak zależy nam na aspekcie ekologicznym, warto uzbroić się w cierpliwość.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Dżdżownice - sprzymierzeńcy ogrodników | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-08-16 14:19:06

[...] Projekty ogrodów – ogród ekologiczny [...]

Pielęgnacja Ogrodu - w zgodzie z naturą | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-08-08 13:19:03

[...] odpowiednie narzędzia i trzymając się rytmu natury i my możemy stworzyć ogród w stylu EKO. (Aby można było mówić o ekologicznym ogrodzie, konieczne jest ograniczenie do minimum zużycia [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród