Start Arrow Budowa domuArrow Prowadzenie robót betonowych zimą

Prowadzenie robót betonowych zimą

Jesteś w takiej sytuacji, że firma która buduje Twój dom właśnie wymurowała ściany piwnic lub parteru? Temperatura na zewnątrz coraz częściej zaczyna spadać poniżej zera? I masz dylemat czy można betonować strop kiedy na dworze mróz?

Oczywiście, że można wykonywać roboty betonowe przy niskich temperaturach, lecz przy zastosowaniu dodatkowych warunków.

Podczas prowadzenia robót w okresie obniżonych temperatur należy wykorzystać następujące sposoby dla poprawienia wytrzymałości betonu:

 • stosować cementy wyższych marek lub cementy szybko twardniejące,
 • stosować beton bardziej gęsty (mniejsza ilość wody),
 • stosować dodatki chemiczne (np. chlorek wapnia) przyspieszające twardnienie lub obniżające temperaturę zamarzania,
 • stosować podgrzewanie betonu,
 • chronić mieszankę betonową przed utratą ciepła w czasie transportu, układania i twardnienia betonu.

W okresie chłodów, przymrozków lub spodziewanych gwałtownych spadków temperatury poniżej zera należy zabezpieczyć powierzchnie betonu po ułożeniu folią, brezentem, matami słomianymi lub trzcinowymi, warstwą piasku, styropianem lub wełną mineralną. Szczelne pokrycia mają wyższość nad pokryciami z materiałów łatwo przenikliwych, gdyż uniemożliwiają odprowadzenie ciepła z betonu przez parującą wodę. Dlatego zaleca się w przypadku stosowania materiałów łatwo przenikliwych użycie dodatkowo szczelnych osłon. Na przykład na matach ze słomy ułożyć folię.

Przy prowadzeniu robót w okresie obniżonych temperatur zaleca się rozdeskowywać elementy betonowe po 28 dniach od momentu zabetonowania. Wcześniejsze rozdeskowanie może prowadzić do nadmiernych ugięć a nawet do zniszczenia konstrukcji. Na przykład beton wykonany przy użyciu cementu hutniczego „250” przy temperaturze 0 stopni po 3 dniach dojrzewania uzyskuje 5% pełnej wytrzymałości, po 7 dniach 14%, po 14 dniach 33%, po 28 dniach dopiero 55% pełnej wytrzymałości. Czym wyższa temperatura i wyższa klasa cementu tym przyrost wytrzymałości jest większy. Najlepiej przed rozformowaniem konstrukcji poprosić kierownika budowy o poradę wraz z odpowiednim wpisem do dziennika budowy, iż możemy rozebrać deskowanie. Z obserwacji na budowach wynika, że jeżeli betonownie zostało wykonane w okresie zimowym ale z zastosowaniem odpowiednich zabezpieczeń to wytrzymałość betonu nie była niższa niż założona w projekcie budowlanym.

Podsumujmy. Chcemy betonować w czasie zimy, w projekcie mamy beton np. B15, zamówmy w betoniarni B20 lub B25. Po zabetonowaniu i zagęszczeniu betonu ( dobrze jest wypożyczyć wibrator) przykrywamy cały strop styropianem lub wełną mineralną a na górę kładziemy folię, którą przyciskamy cegłami lub pustakami chroniąc ją przed wiatrem. Jeżeli mróz utrzymuje się przez parę dni podgrzewamy pomieszczenie znajdujące się pod stropem. Najlepiej wstawić tam przenośny piecyk na koks z podłączeniem do komina, zabezpieczyć wszystkie otwory okienne i drzwiowe przed napływem zimna i ogrzewać strop przez kilka dni po zabetonowaniu. Można również wykonać próbki betonu w specjalnych formach i po dojrzewaniu w tych samych warunkach co strop sprawdzić wytrzymałość próbek w laboratorium.

Dodane przez: dompl

Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Lampa podłogowa Trójnóg Mineapolis

 • TK Lighting Kinkiet Diamond Black

 • Promocja

  Lampa nocna Minky

 • Lampa Flexi Minky 3pł.

 • Lampa Sufitowa MIA WHITE 3pł.

 • Żyrandol dla dzieci Miętowe Marzenie 5pł.

 • TK Lighting Nowoczesny Plafon Kantoor Gray + gr...

 • TK Lighting Lampa stołowa Pico white