Start Arrow OgródArrow Prywatne jezioro

Prywatne jezioro

Nie tylko przydaje ogrodowi urody i wdzięku. W czasie upałów jest przy nim chłodniej, do tego przyciąga ptaki z całej okolicy. Mowa o oczku wodnym.

Budowa oczka wodnego w ogrodzie stawia przed nami dwa wyzwania. Jedno natury estetycznej – czyli projekt oczka, a drugie technicznej, jako że mamy do wyboru wiele sposobów wykonania niecki, sadzenia roślin i doboru ryb. Wszystko zależy od wielkości i położenia naszego ogrodu.

oczko_wodne1

Wbrew pozorom niewielki ogród nie zamyka nam możliwości posiadania własnego zbiornika wodnego, choć oczywiście nie będzie to staw do pływania łódką. Przy niewielkim ogrodzie warto bardzo rozważnie i racjonalnie określić nie tylko rozmiar, ale i kształt oczka. Nie może ono przecież ograniczać nam swobody poruszania się po i tak już niewielkim terytorium. Należy zatem unikać sytuowania oczka na skrzyżowaniach szlaków komunikacyjnych, którymi najczęściej chodzimy po ogrodzie. Nie oznacza to jednak, że musimy zepchnąć zbiornik wodny na obrzeża działki, gdzie być może nie będzie wyglądał atrakcyjnie. Wdzięczne miejsce na oczko wodne, to na przykład zakole ścieżki, w które możemy wpisać obły kształt zbiornika. Interesująco wyglądają również oczka o kształcie kwadratu czy trójkąta. Są bardziej „ustawne” i znakomicie korespondują z domami i ogrodami w stylu nowoczesnym lub np. japońskim.

Kiedy już zdecydujemy jak powinien wyglądać nasz własny mały akwen, powinniśmy rozważyć różne technologie jego budowy. A wybór jest spory.

Możemy na przykład wybrać gotową misę, którą wstawimy w wykopaną nieckę. Wprawdzie z góry narzuca nam ona kształt oczka, ale za to daje gwarancję szczelności, a przy tym wybór form i rozmiarów jest niemały.

oczko_wodne2

Nieckę możemy również wymurować, tworząc betonowe oczko wodne. Jednak o ile w większości przypadków oczko można wykonać samemu, tutaj zalecana jest ostrożność. Bez odpowiedniej wiedzy i wprawy trudno wymurować zbiornik tak, żeby beton później nie pękał, a dno było szczelne.

Łatwiejszym rozwiązaniem jest zastosowanie np. folii PCV do wyłożenia dna zbiornika. Ma ona różne grubości i wymiary. Producenci zadbali również o taką gamę kolorów, by nasze oczko mogło wyglądać jak dzieło natury, a nie rąk ludzkich. W sklepach znajdziemy kolory od czarnego poprzez szary po zieleń. Dostępne są również folie już obsypane żwirem, co wygląda efektownie na brzegach oczka.

Kolejnym rozwiązaniem jest uszczelnienie dna oczka materiałami takimi jak glina czy bentonit. Po polaniu wodą i wyschnięciu stają się one nieprzepuszczalne. Bentonit trzeba jeszcze dodatkowo przysypać grubą warstwą ziemi.

Kiedy nasz zbiornik jest już gotowy czas pomyśleć o jego urządzeniu. Warto wiedzieć, że niektóre decyzje powinny być podjęte jeszcze przed wykonaniem zbiornika. Na przykład jeśli chcemy hodować ryby, oczko musi mieć przynajmniej jeden metr głębokości.

oczko_wodne3

Jednak zanim zarybimy nasz staw musimy zadbać o roślinność. W szczelnych zbiornikach (np. tych w gotowych misach, wybetonowanych czy wyłożonych folią), powinniśmy sadzić rośliny w ażurowych pojemnikach. Takie rozwiązanie nie pozwala roślinom ekspansywnym na zagłuszenie reszty flory. Poza tym zasadzone w ten sposób rośliny łatwo jest przemieszczać (chociażby po to, by przechować je w domu w okresie zimowym). W innym przypadku rośliny możemy sadzić bezpośrednio w dnie zbiornika. Tutaj rozważny wybór roślin ma ogromne znaczenie, bo rośliny ekspansywne mogą uniemożliwić rozwój słabszym gatunkom.

Gdy po posadzeniu roślin woda w oczku ustabilizuje się i stanie się przejrzysta będzie to wyraz równowagi biologicznej i sygnał, że nadeszła pora na „zasiedlenie” oczka. Z ilością ryb nie można przesadzić. Według zasad hodowli w 150 litrach wody stanowiących 1 metr kw. kwadratowy powierzchni lustra nie może pływać więcej niż 20 centymetrów ryb (zliczając długości wszystkich osobników). Zarybianie powinno odbywać się etapami. Co roku dodaje się kolejne osobniki.

Oczko wodne sprawi, że w naszym ogrodzie zagoszczą nie tylko rośliny wodne i ryby. Woda przyciąga również ptaki, które umilają nam czas swoim świergotem, a ponadto wyjadają owady, które mogłyby zakłócać nasz wypoczynek.

Autor: Strych Pełen Pomysłów

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty