Start Arrow Budowa domuArrow Przebudowa domu z lat 70-tych

Przebudowa domu z lat 70-tych

Czy modernizacja domu z lat 70-tych musi ograniczać się jedynie do ocieplenia ścian i wymianie okien? Dysponując nawet ograniczonym budżetem można nie tylko poprawić komfort mieszkania, ale również dostosować budynek do zasad nowoczesnej architektury, maksymalnie wykorzystując istniejącą zabudowę.

Prezentowana przebudowa domu z lat 70-tych jest tego doskonałym przykładem. Zanim jednak projekt przebudowy powstał, architekci musieli szczegółowo zapoznać się ze stanem technicznym budynku.

(Dom jednorodzinny do modernizacji, fot. m2studio - pracownia architektoniczna)

Istotna, zarówno dla założeń projektu, jak i budżetu właścicieli, okazała się możliwość pozostawienia podpiwniczenia budynku, fundamentów oraz płyty parteru.

Projekt zakładał zupełnie nowy program funkcjonalny pomieszczeń, zarówno na parterze, jak i na poddaszu. Dlatego też ściany parteru zostały gruntownie przeprojektowane, a zły stan techniczny poddasza wymagał stworzenia go na nowo, łącznie z wylaniem nowego stropu.

 

(Dom w trakcie przebudowy, fot. m2studio - pracownia architektoniczna)

Zrealizowana przebudowa domu w niczym nie przypomina starego budynku, mimo iż duża część architektury została zachowana. Nijaki dom z lat 70-tych przybrał zupełnie nowoczesną formę, podkreśloną nie tylko nowymi elementami architektonicznymi, ale również oryginalnym wykończeniem fasady.

(Dom z lat 70-tych po przebudowie: widok od ulicy, fot. m2studio - pracownia architektoniczne)

Przebudowany dom jednorodzinny zyskał zupełnie nowy układ funkcjonalny pomieszczeń. Część dzienna została usytuowana na stronie południowej, skąd wpada do niej najwięcej światła dziennego. Wysunięta ściana na parterze umożliwiła ponadto dobudowanie tarasu, który stał się przedłużeniem słonecznej części domu.

 

(Dom z lat 70-tych po przebudowie: widok od strony tarasu, fot. m2studio - pracownia architektoniczne)

W pomieszczeniach zmodyfikowano również otwory okienne – teraz panoramiczne okna dochodzące do 4,5 m długości otwierają pokoje na zadrzewioną okolicę.

Adaptacja poddasza na strefę mieszkalną sprawiła, że dom zyskał kolejną przestrzeń na ciekawe aranżacje. Od zewnątrz poddasze wydzielone jest innym kolorem elewacji.

Dwa kolory elewacji dynamicznie dzielą bryłę budynku. Biały kolor na części poddasza sprawia, że budynek wydaje się wyższy niż w rzeczywistości. Ciemny kolor elewacji na parterze idealnie wtapia tę część w zadrzewione otoczenie. Wyróżnione jasnym drewnem ramy okien i drzwi komponują się z dobudowanym tarasem.

Projekt przebudowy:
m2studio s.c. Pracownia Architektoniczna
arch. Michał Pierzchalski, arch. Marek Szaniawski
www.m2studio.pl

 

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Lampa stołowa mini-trójnóg Czar lawendy

  • Nowoczesny Plafon Kantoor White

  • Plafon Harmony Black

  • Lampa Flexi Grochy Mix 3pł.

  • Lampa wisząca Romantica 2pł. Black

  • TK Lighting Zwis pojedynczy Alambre

  • ZTS zwis duży (ś:37) 1 pł. / patyna + czerwo...