Start Arrow OgródArrowMała architektura, taras i ogród zimowyArrow Przechowywanie drewna. Ogrodowa chatka na drewno – zrób to sam!

Przechowywanie drewna. Ogrodowa chatka na drewno – zrób to sam!

Kominek w salonie ma wiele zalet, ale wymaga również m.in. wydzielenia odpowiedniego miejsca na składowanie drewna. Najczęściej drewno przechowujemy w ogrodzie lub na tarasie, by nie ograniczać cennej powierzchni domowych pomieszczeń gospodarczych czy garażu. Niewielką drewutnię, która pomieści nie tylko drewno, ale również akcesoria ogrodowe i donice z kwiatami, możemy zrobić sami.

Konstrukcja chatki, w której przechowywać będziemy drewno, musi być zadaszona i przewiewna, by odpowiednio chroniła materiał czynnikami atmosferycznymi. Zmieści się w niewielkim ogrodzie i na tarasie, stanowić będzie dodatkową ozdobę przydomowej przestrzeni.

Aby drewno nadawało się do użytku, powinniśmy odpowiednio je zabezpieczać i przestrzegać zasad przechowywania.

Aby drewno nadawało się do użytku, powinniśmy odpowiednio je zabezpieczać i przestrzegać zasad przechowywania.

Czego będziemy potrzebować?

Drewno:
– 1 płyta Multiplex (rodzaj sklejki) grubość 13 mm (2,20 x 1,60 m) wodoodporna, drewno brzozowe, na ściankę środkową i płyty dachowe
– 1 płyta Multiplex, grubość 13 mm (1,80 x 1,20 m) wodoodporna, drewno brzozowe, na półki
i listwy konstrukcyjne
– 5 kantówek heblowanych, długość 2,5 m (58 x 58 mm) drewno świerkowe, na rozpórki poprzeczne, boczne i szczytowe
– 2 kantówki heblowane, długość 3 m (58 x 58 mm) drewno świerkowe, na wsporniki narożne
– 2 kantówki heblowane, długość 2 m (58 x 58 mm) drewno świerkowe, na rozpórki dachowe

Wkręty:
– 60 wkrętów do drewna, stal szlachetna (5,0 x 100 mm) do skręcenia ramy
– 30 wkrętów do drewna, stal szlachetna (3,5 x 20 mm) do skręcenia listew konstrukcyjnych,
– 60 wkrętów do drewna, stal szlachetna (3,5 x 40 mm) do skręcenia listew konstrukcyjnych
i dachu.

Farba:
Około 1,5 l farby do drewna, odpornej na wpływ warunków atmosferycznych, kolor wedle uznania.

Narzędzia:
– ukośnica PCM 8 S lub PCM 8 SD firmy Bosch z tarczą pilarską do drewna
– Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa PSR 18 LI-2 Ergonomic firmy Bosch
– Wyrzynarka akumulatorowa PST 18 LI firmy Bosch.
– Akumulatorowa szlifierka uniwersalna PSM 18 LI firmy Bosch z papierem ściernym
– Akumulatorowa pilarka tarczowa PKS 18 LI firmy Bosch i tarcza pilarska do drewna

Osprzęt:
– brzeszczot do wyrzynarek T 308 BF firmy Bosch
– wiertło do drewna (2,5 mm)
– wiertło do drewna (3,5 mm)
– rękawice robocze

Inne:
– ekierka
– ołówek
– 1 butelka kleju do drewna
– gont do pokrycia powierzchni ok. 2 m²
– 2 kątowniki maskujące (opcjonalnie)
– samoprzylepna taśma montażowa odporna na wpływ warunków atmosferycznych (opcjonalnie)
– 6 nóżek, w zależności od rodzaju podłoża (w postaci np. cegieł)

Wymiary/ potrzebne miejsce:
Wysokość 2,15 m / szerokość 1,32 m / głębokość 0,66 m

Stopień trudności: trudne.
Czas: około 10 godzin plus czas schnięcia i czas poświęcony na zakup materiałów

schowek na drewno diy (1)

Krok 1

Pierwszy krok to stworzenie ramy. Konstrukcja bazuje na ramie wykonanej z kantówek. Aby wykonać ramę, należy najpierw pociąć kantówkę na odpowiednią liczbę elementów zgodnie ze schematem projektu (projekt znajduje się na końcu tekstu) sześć rozpórek poprzecznych o długości 1,20 m, sześć rozpórek bocznych i jedną rozpórkę szczytową o długości 54,4 cm, cztery wsporniki narożne o długości 1,50 m oraz cztery rozpórki dachowe (2 o długości 92 cm i 2 o długości 86,2 cm). Cięcia najłatwiej będzie zrobić ukośnicą PCM 8 S lub PCM 8 SD. Narzędziem tym można wykonać także cięcia pod kątem 45 stopni (dolne krawędzie listew dachowych).

Wskazówka: do pracy w ogrodzie lub na balkonie polecamy mobilną podstawę do ukośnicy – PTA 2400. Piłę można w łatwy sposób zamontować do podstawy, a dzięki zintegrowanym bocznym podpórkom podstawa umożliwia wygodne cięcie dłuższych materiałów.

schowek na drewno diy (2)

Krok 2

W drugim kroku zajmiemy się cięciem większej płyty Multiplex (popularna sklejka). Do tego celu wykorzystamy akumulatorową pilarkę tarczową PKS 18 LI.

Z płyty powstaną dwa elementy: ścianka środkowa (202 x 66 cm) i dach (dwa elementy 100 x 75 cm). W prawej części regału znajdują się trzy półki. Lewa część nie ma półek, aby można było wygodnie składować drewno. Należy zwrócić uwagę na staranne wykonanie półek, aby potem wszystkie elementy konstrukcji idealnie do siebie pasowały: mniejszą płytę należy pociąć na trzy półki (54,4 x 59,3 cm). Do podtrzymania trzech półek posłuży sześć listew konstrukcyjnych o wymiarach 51,8 x 4 cm oraz sześć listew o wymiarach 59,3 x 4 cm.

schowek na drewno diy (3)

Krok 3

Do dalszych prac, wymagających większej precyzji, należy użyć wyrzynarki: w ściance środkowej, na wysokości późniejszych sześciu rozpórek poprzecznych należy wykonać wycięcia (patrz: schemat projektu) przy użyciu wyrzynarki akumulatorowej PST 18 LI. Wycięcia muszą odpowiadać wymiarom rozpórek poprzecznych (58 x 58 mm). Dzięki wycięciom ścianka środkowa zmieści się w przygotowanej ramie.

schowek na drewno diy (4)

Krok 4

Po zakończeniu wszystkich prac związanych z cięciem, należy przejść do obróbki krawędzi. Wszystkie krawędzie należy starannie oszlifować, aby uniknąć zadziorów i wyszczerbień. Do tego rodzaju zadania odpowiednim narzędziem jest akumulatorowa szlifierka uniwersalna PSM 18 LI firmy Bosch.

schowek na drewno diy (5)

Krok 5

Teraz przejdziemy do montażu regału. Najpierw złóż po dwie przycięte w Kroku 1 podpory narożne z trzema rozpórkami bocznymi. Rozpórki boczne łączą ze sobą obydwie podpory narożne podobnie jak stopnie łączą dwie boczne listwy drabiny (patrz: widok boczny na schemacie projektu). Najpierw przy użyciu wiertarko-wkrętarki akumulatorowej PSR 18 LI-2 Ergonomic i wiertła do drewna (3,5 mm) wywierć otwory w miejscach oznaczonych na schemacie projektu, nałóż trochę kleju na krawędzie, złóż elementy i skręć je ze sobą. Dla uzyskania wyjątkowo stabilnej konstrukcji użyj dwóch dużych wkrętów (5,0 x 100 mm). Powstałe w ten sposób boczne części ramy połącz na dole przy użyciu dolnych rozpórek poprzecznych.

schowek na drewno diy (6)

Krok 6

Następnie należy zamontować dwie kolejne rozpórki poprzeczne z przodu i skręcić je z podporami narożnymi – nie zapomnij o wcześniejszym nawierceniu otworów! Teraz należy ustawić środkową ściankę i przykręcić ją do przednich rozpórek poprzecznych. Następnie zamontuj pozostałe rozpórki poprzeczne od strony pleców regału i skręć je z ramą.

Teraz zajmiemy się prawą stroną regału, w której umieszczone zostaną półki: w tym celu wzdłuż rozpórek poprzecznych i bocznych oraz ścianki środkowej należy zamocować przycięte wcześniej z płyty Multiplex listwy konstrukcyjne (patrz: Krok 2), używając wiertarko-wkrętarki akumulatorowej.

Uwaga: otwory należy wywiercić cienkim wiertłem. Użyj małych wkrętów (3,5 x 20 mm) do zamocowania listew do ścianki środkowej i średnich wkrętów (3,5 x 40 mm) do zamocowania listew do ramy. Następnie umieść półki na tak przygotowanych listwach.

schowek na drewno diy (7)

Krok 7

Po skręceniu ze sobą rozpórek dachowych, które utworzą kąt prosty, oraz połączeniu przodu i tyłu konstrukcji dachu za pomocą rozpórki szczytowej, można skręcić je z ramą (patrz: schemat projektu) – regał jest gotowy. Teraz należy nałożyć dwie płyty dachowe, tak aby lekko wystawały z przodu oraz opierały się na rozpórkach dachowych, i przykręcić je do nich. Do wywiercenia otworów należy użyć cienkiego wiertła do drewna (2,5 mm), ponieważ do skręcania użyte zostaną średnie wkręty (3,5 x 40 mm). Teraz możesz zamocować gont, posługując się np. zszywaczem uniwersalnym PTK 14 EDT. Bardzo ważne jest, aby zacząć montaż gontu od dołu i kontynuować pracę w kierunku szczytu dachu.

schowek na drewno diy (8)

Krok 8

Aby regał zyskał ładniejszy wygląd, możesz wykończyć krawędzie dachu kątownikami. Do ich zamocowania użyj mocnej samoprzylepnej taśmy montażowej odpornej na wilgoć i zmianę temperatur. Na zakończenie pomaluj regał w wybranym przez siebie kolorze farbą do drewna odporną na wpływ warunków atmosferycznych. Po wyschnięciu farby (najlepiej przez całą noc) możesz wypełnić regał drewnem na opał, donicami oraz innymi akcesoriami ogrodowymi.

Wskazówka: od spodu możesz przykręcić sześć nóżek. Umożliwią one wypoziomowanie regału i zapobiegną kontaktowi dolnej części regału z wilgotnym podłożem oraz ew. gniciu drewna. Jeśli lubisz klimaty rustykalne, zamiast nóżek możesz podłożyć pod regał cztery cegły.

Rustykalny schowek na drewno do ogrodu gotowy!

Chatka na drewno, którą z łatwością możesz zrobić samodzielnie przy użyciu prostych elektronarzędzi, pomoże utrzymać ład w każdym ogrodzie.

Chatka na drewno, którą z łatwością możesz zrobić samodzielnie przy użyciu prostych elektronarzędzi, pomoże utrzymać ład w każdym ogrodzie.

Pobierz projekt ogrodowej chatki na drewno

Autor:
Zdjęcia: Bosch

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


lipiec 19, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród