Start Arrow Wiadomości Arrow Przeciekający taras? Tego problemu można uniknąć

Przeciekający taras? Tego problemu można uniknąć

Zawilgocone ściany, nieestetyczne zacieki, pęknięte płytki a nawet pleśń – to problemy, z którymi zmagają się właściciele niewłaściwie wykonanych lub niezabezpieczonych tarasów. Kłopot nieszczelności może być nie tylko uciążliwy dla naszego portfela, ale również niebezpieczny dla zdrowia domowników. Co zrobić, aby uchronić się przed kosztownym remontem, a balkon z powodzeniem służył nam przez lata w niezmienionym stanie?

fot. DASAG

Pierwszą oznaką kłopotów z tarasem są odspajające się, pękające płytki, a następną – zacieki i plamy wilgoci na suficie oraz ścianach pomieszczenia, które znajduje się pod tarasem. Często takie problemy wiążą się z przeświadczeniem, że przy układaniu okładzin zewnętrznych ich montaż nie musi być tak dokładny, jak w przypadku wewnętrznych posadzek. A to nieprawda.

Krok 1, fot. DASAG

Krok 2, fot. DASAG

Krok 3, fot. DASAG

Gdy taras jest na gruncie

Jeżeli chcemy wykonać taras na podłożu naturalnym, na wodoszczelną warstwę należy nałożyć cienką warstwę żwiru. Po zagęszczeniu i wyrównaniu go do pożądanego poziomu możemy przystąpić do układania płyt, których spoiny na koniec wypełnione powinny zostać specjalnym kruszywem – mówi Andrzej Chłopek, ekspert DASAG, producenta wyrobów z betonu szlachetnego. Stosując tę metodę bardzo istotną czynnością jest usunięcie warstwy ziemi do głębokości stabilnego, przepuszczalnego podłoża, służącego do odprowadzania wody. Zapobiegnie to przelewaniu się deszczówki czy roztopów na sąsiadujące z tarasem nawierzchnie, a także podmywaniu jego podbudowy przed duże ilości wody wnikające w grunt. Dla uzyskania jeszcze wytrzymalszego podłoża można pokusić się o wykonanie nawierzchni metodą kamieniarską. – Decydując się na ułożenie materiału na płytach betonowych powinniśmy zwilżyć podkład, a następnie nanieść na niego warstwę zaprawy cementowej i wyrównać. Następnie należy wylać mleczko cementowe i ułożyć płytki, dobijając je gumowym młotkiem – tłumaczy ekspert. Trzeba pamiętać, że wszystkie powyższe metody wymagają spoin o szerokość min. 5 mm. Tak zabezpieczony taras odprowadzi wodę w szybki i skuteczny sposób, nawet w czasie intensywnych i długotrwałych opadów.

Krok 4, fot. DASAG

Krok 5, fot. DASAG

Krok 6, fot. DASAG

Z dystansem na balkon

Równie istotny jak dobór okładziny jest sposób jej ułożenia. Na balkonach jedną z najprostszych metod montażu jest układanie płyt na podkładkach dystansowych, które niwelują nierówną powierzchnię podłoża i tworzą równomierne spoiny. – Ten rodzaj jest najbardziej komfortowy – układanie można rozpocząć już na warstwie wodoszczelnej lub jastrychu betonowym – przekonuje ekspert DASAG. – Można także zastosować montaż na woreczkach z cementem, które układamy na styku narożników czterech płyt. Pamiętać należy, aby zaprawa miała półsuchą konsystencję, pozwalającą utrzymać ciężar okładziny. W tym przypadku warto użyć krzyżyka, by spoina między płytkami zachowała jednakową szerokość. Do czasu stwardnienia podkładu można korygować ewentualne nierówności poprzez dobijanie płytek gumowym młotkiem – dodaje. Przy zastosowaniu takich metod układania szczeliny pozostawia się niewypełnione – woda opadowa przedostaje się nimi do warstwy wodoszczelnej, po której jest odprowadzana. Sieć małych kanalików błyskawicznie usuwa deszczówkę z powłoki ochronnej, dzięki czemu właściwe podłoże tarasu nie jest narażone kałuże, które mogą doprowadzić do jego zniszczenia.

O czym bezwzględnie należy jeszcze pamiętać? Bardzo ważne jest też, jakiego produktu użyjemy do wykonania tarasu czy balkonu. Te wyroby, które cechują się niską nasiąkliwością, z pewnością lepiej zniosą zimę, wahania temperatury czy wilgoć. Na taras wybierajmy ponadto produkty wyróżniające się antypoślizgową nawierzchnią, wysoką mrozoodpornością oraz dodatkową, zewnętrzną warstwą impregnatu.

Dodane przez: Sfera Group

Sfera Group
Dodaj komentarz

Data dodania:


Sierpień 24, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa wisząca VILLA Z GOLD

  • JAKARTA

  • Nautilus ip67. 35 W

  • Cone outdoor fitting E27 ELT. szary kamień. 100 W

  • PARASOL OGRODOWY BANANA 3M ZIELONY BOCZNY WYSI...

  • Podświetlenie nr domu Sun LED IP44

  • Donica ogrodowa wys.34cm

  • Promocja

    Kinkiet ogrodowy WIKI LED

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: mała architektura, taras i ogród zimowy