Start Arrow Budowa domuArrow Przeczytaj, zanim wybierzesz pokrycie dachu

Przeczytaj, zanim wybierzesz pokrycie dachu

Budowa wymarzonego domu to ogromne wyzwanie. Nie tylko wymaga wytrwałości i nakładów finansowych, ale też sporo cierpliwości i czasu. Kiedy już zdecydujemy się na wybór projektu oraz typ dachu, wówczas kolejnym etapem jest wybór pokrycia. Czym się kierować, aby podjąć dobre decyzje i cieszyć się pięknym i trwałym dachem przez długie lata? Z pewnością warto wziąć pod uwagę poniższe wskazówki. Oto 7 zasad, które pomogą nam ustrzec się przed ewentualnymi błędami.

Budowa bez błędnych decyzji? Poznaj 7 kluczowych zasad funkcjonalnego dachu.

Zasada 1:
Wybierasz projekt domu – sprawdź plan zagospodarowania przestrzennego

Wybierając projekt domu, trzeba pamiętać, że musi być przystosowany do warunków panujących na danej działce i w jej otoczeniu. Z tego względu, jeszcze przed kupnem projektu konieczne zapoznajmy się z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego gminy. Jeśli gmina nie posiada planu, wówczas należy złożyć wniosek w urzędzie gminy lub miasta o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.

Zdaniem eksperta – Tomasz Święty z firmy ISO-BAU, finalista III edycji ogólnopolskiego programu branżowego SUPERDEKARZ.:
Zdarza się, że kształt dachu, jego pokrycie i kolorystyka są z góry narzucone przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Dlatego uważnie go przeanalizujmy już przed zakupem projektu, aby nie dopuścić do sytuacji, w której okaże się, iż projekt nie spełnia wymogów obowiązujących na konkretnej działce. Przepisy precyzują m.in.: rodzaj i kształt dachu – płaski czy spadzisty, jaka powinna być wysokość kalenicy w stosunku do poziomu terenu, położenie dachu w stosunku do granicy działki – prostopadłe lub równoległe.

Warunki MPZP mogą również determinować wysokość okapu, rodzaj pokrycia, a także jego kolor (może zobowiązywać do tego konserwator zabytków), ilość kondygnacji, zakaz stosowania lukarn oraz to, czy nasz dom może mieć poddasze użytkowe.

Przeczytaj także:

Zasada 2:
Dach dopasowany do klimatu

Decydując się na rodzaj dachu, musimy wziąć pod uwagę warunki klimatyczne panujące w bezpośrednim otoczeniu domu. Jeśli działka jest zlokalizowana na otwartej przestrzeni, w pobliżu lasu, to musimy liczyć się z możliwością występowania silnych wiatrów.

Zdaniem eksperta – Tomasz Święty:
Może to powodować uszkodzenia mechaniczne pokrycia dachowego spowodowane uderzaniem gałęzi. W pobliżu lasu może również dojść do porastania połaci mchem. W takich warunkach najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie dachówki ceramicznej, co najmniej angobowanej lub betonowej o gładkiej powierzchni, która jest mniej podatna na zanieczyszczenia. Pokrycie dachu powinno także chronić przed wnikaniem wody i wilgoci w kolejne warstwy dachu i przestrzeń pod nim, oraz być odporne na zmiany temperatur.

Przeczytaj także:

NA NASTĘPNEJ STRONIE:
KOLEJNE ZASADY DOBORU POKRYCIA DACHU

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu