Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Przed malowaniem ścian: jak przygotować farbę do malowania?

Przed malowaniem ścian: jak przygotować farbę do malowania?

Ostatnio w prostych 6 krokach opisaliśmy jak malować ściany i sufity, by uzyskać jednolitą, gładką i trwałą powłokę malarską. Dziś przypominamy o właściwym przygotowaniu farby przed rozpoczęciem malowania. Podpowiadamy także, jak przechować produkt w przerwie między malowaniem pierwszej i drugiej warstwy.

Niedokładne przygotowanie farby przed malowanie może powodować słabe krycie, nierównomierny połysk czy różnice w kolorze. Obniżona może zostać również przyczepność powłoki.

Niedokładne przygotowanie farby przed malowanie może powodować słabe krycie, nierównomierny połysk czy różnice w kolorze. Obniżona może zostać również przyczepność powłoki.

Mieszanie farby

Każdą farbę przed malowaniem należy starannie wymieszać. Możemy użyć w tym celu drewnianej listewki na tyle długiej, by dosięgała dna opakowania farby. Farbę wymieszamy także za pomocą mieszadła elektrycznego, polecanego szczególnie, jeśli mamy duże wiadro z farbą.

Mieszając farbę należy rozprowadzać wszystkie pojawiające się grudki, by konsystencja farby była jednolita. Farby nie należy jednak mieszać zbyt gwałtownie, by nie doprowadzić do jej napowietrzenia. Pojawiające się na powierzchni produktu pęcherzyki powietrza wymagają odgazowania – farbę należy odstawić na kilka godzin. Jeżeli pomalujemy ścianę zbyt napowietrzoną farbą, na powierzchni pojawią się nieestetyczne „kratery”.

Farby do ścian można mieszać ręcznie, przy użyciu prostego drewnianego narzędzia. Mieszadło musi dosięgać do dna pojemnika.

Farby do ścian można mieszać ręcznie, przy użyciu prostego drewnianego narzędzia. Mieszadło musi dosięgać do dna pojemnika.

Skutecznie i efektywnie wymieszamy farbę również przy użyciu mieszadła elektrycznego lub mieszadła do farb, które nakłada się na wiertarkę.

Skutecznie i efektywnie wymieszamy farbę również przy użyciu mieszadła elektrycznego lub mieszadła do farb, które nakłada się na wiertarkę.

Łączenie farb z różnych opakowań

Jeżeli kupiliśmy dwa opakowania tej samej farby, warto połączyć ją w jednym wiaderku. Odcienie mogą nieco się różnić w różnych partiach produkcyjnych, dlatego wymieszanie dwóch farb da nam pewność, że cała powłoka będzie miała jednolity kolor.

Rozcieńczanie farby

Większość nowoczesnych farb do malowania ścian jest gotowym do bezpośredniego użycia produktem, nie wymagającym rozcieńczania. Jeżeli po otwarciu pojemnika farba wydaje nam się zbyt gęsta, pamiętajmy, że staranne jej wymieszanie może radykalnie zmienić jej konsystencję. Rozcieńczanie małą ilością wody czy rozcieńczalnika może ułatwić aplikację pędzlem. W przypadku korzystania z wałka malarskiego najlepiej w ogóle nie rozcieńczać farby – zmiana lepkości może powodować ściekanie farby z narzędzia.

O tym, czy produkt wymaga rozcieńczenia informuje etykieta na opakowaniu. Warto wybrać rozcieńczalnik polecany przez producenta farby – stosując produkty systemowe zminimalizujemy ryzyko negatywnego wpływu na czas schnięcia czy wygląd powłoki. Ilość rozcieńczalnika nie powinna przekraczać 5%, użycie nadmiernej jego ilości spowoduje powstawanie zacieków, różnicę w połysku i kolorze, a także osłabi krycie powierzchni.

Przechowywanie farby

Tuż przed rozpoczęciem malowania część farby wlewamy na tackę malarską, a pojemnik z farbą dokładnie zamykamy, by produkt nie wysechł.

Pojemnik musi być szczelnie zamknięty również w przerwie technologicznej, którą zrobimy między nakładaniem pierwszej i drugiej warstwy. Pokrywę i brzeg pojemnika warto wyczyścić z resztek farby, by wieczko dobrze przylegało, a ponowne otwarcie było łatwiejsze. Dla lepszego uszczelnienia, styk wieczka i pojemnika można okleić taśmą malarską.

Po otworzeniu pojemnika sprawdźmy, czy na powierzchni farby nie pojawił się charakterystyczny „kożuch”. Jeżeli jest, usuńmy go łyżką, a następnie ponownie starannie wymieszajmy farbę.

Kuweta malarska ułatwia szybkie i równomierne nasycenie wałka farbą. Wybierzmy tackę z kratką-ociekaczem - umożliwi to zebranie z wałka nadmiaru farby.

Kuweta malarska ułatwia szybkie i równomierne nasycenie wałka farbą. Wybierzmy tackę z kratką-ociekaczem – umożliwi to zebranie z wałka nadmiaru farby.

Przechowywanie narzędzi malarskich

Mycie pędzli i wałków między nakładaniem warstw nie jest dobrym rozwiązaniem. Narzędzia nie zdążą wyschnąć i mogą utrudniać aplikację.

Aby przechować narzędzia należy je włożyć do plastikowej torebki lub owinąć folią malarską, której użyliśmy do zabezpieczenia podłogi. Następnie torebkę lub folię oklejamy taśmą malarską.

Tak przechowane narzędzia nie wyschną i będą nadawały się do użycia nawet wtedy, gdy drugą warstwę malujemy następnego dnia.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


czerwiec 8, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie