Start Arrow Budowa domuArrow Przegląd dachu, rynien i komina. Sprawdź stan budynku przed zimą

Przegląd dachu, rynien i komina. Sprawdź stan budynku przed zimą

Prawo budowlane nakłada na właścicieli domów jednorodzinnych obowiązek przeprowadzania przez uprawnionego fachowca okresowej kontroli stanu technicznego całego budynku wraz z instalacjami. I choć kontrole nie muszą być tak częste, jak w przypadku budynków wielkopowierzchniowych, dla własnego bezpieczeństwa przed zimą i po wiośnie warto sprawdzić stan takich elementów, jak dach, rynny czy kominy.

Zgodnie z ustawą Prawo budowlane, właściciel domów jednorodzinnych powinien zlecić osobie posiadającej uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności co najmniej raz w roku kontrolę stanu technicznego instalacji gazowej oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych, wentylacyjnych) oraz co najmniej raz na pięć lat przeglądu stanu technicznego i przydatności do użytkowania budynku, a także estetyki budynku i jego otoczenia. Kontrolą tą powinny być objęte również związane z budynkiem instalacje.

Chociaż ustawa zwalnia właścicieli domów jednorodzinnych z obowiązku prowadzenia książki obiektu budowlanego z zapisami przeprowadzanych kontroli to warto ją mieć i odnotowywać wszystko to, co było remontowane czy przebudowane w czasie użytkowania domu. Warto również opisać wyniki kontroli i przeprowadzać ją chociażby we własnym zakresie częściej niż raz na pięć lat. Przed zimą i zaraz po niej dobrze jest sprawdzić szczelność dachu, rynien, kominów i dokonać niezbędnych napraw, które są znacznie tańsze niż gruntowny remont, który może nas zaskoczyć, jeśli zbagatelizujemy przeglądy.

Przegląd dachu: szczelne pokrycie

Przegląd stanu technicznego budynku warto rozpocząć właśnie od dachu, który narażony jest na nieszczelności. Zwróćmy szczególną uwagę na jakość uszczelniaczy: wykruszony silikon uszczelniający obróbki blacharskie, odklejona od obróbki komina taśma czy przesunięcie uszczelki w koszu dachowym mogą powodować poluzowanie elementów dachu i prowadzić do przecieków, zniszczenia więźby i wnętrza domu.

Na nieszczelności narażone są także miejsca styku połaci ze ścianami bocznymi, koszami, lukarnami oraz zlewniami dachowymi. W przypadku znalezienia nieszczelności, uszkodzone elementy należy wymienić na nowe, a wszystkie ubytki dokładnie uzupełnić. Uwaga! Uszczelnianie przecieków dachu czy czyszczenie dachówek zalicza się do bieżącej konserwacji dachu. Prace z nią związane nie wymagają ani zgłoszenia w starostwie, ani tym bardziej uzyskania pozwolenia na budowę.

Dekarze podczas kontroli powinni zwrócić szczególną uwagę na różnego rodzaju wykruszenia, najczęściej preparatów uszczelniających bądź niektórych elementów dachu, przyczyniające się do dostawania się pod połać wilgoci.

Dekarze podczas kontroli powinni zwrócić szczególną uwagę na różnego rodzaju wykruszenia, najczęściej preparatów uszczelniających bądź niektórych elementów dachu, przyczyniające się do dostawania się pod połać wilgoci.

Dzięki stopniom i ławom kominiarskim bez trudu dotrzemy w każde miejsce na dachu, a ewentualne naprawy połaci dachowej będą łatwiejsze do wykonania. Ale i one narażone są na uszkodzenia, dlatego też przeprowadzając przegląd dachu, zwróćmy także uwagą na komunikację dachową. Stopnie i ławy kominiarskie powinny być solidnie zamocowane, nie poluzowane, a cały system – kompletny.

Przegląd orynnowania: drożne rynny

Liście i gałęzie blokują przepływ deszczówki, należy wiec bezzwłocznie je usunąć. Jeżeli nasze rynny wyposażone są w siatki zabezpieczające czy tzw. czyszczaki, wyjmijmy je i opróżnijmy. Brak zabezpieczeń przed zanieczyszczeniami wymaga usunięcia ich mechanicznie, choć pamiętajmy również, że siatka ochronna zatrzyma liście, ale przepuści już piasek czy igliwia, więc i w tym przypadku potrzebna będzie nasza ingerencja.

Aby usunąć zanieczyszczenia należy spłukać je za pomocą wody pod dużym ciśnieniem. Możemy do tego użyć węża ogrodowego lub myjki wysokociśnieniowej. Taki zabieg rozpoczynamy od wylotu z rynny do rury spustowej i kolejno spłukuje porcje zanieczyszczeń. Pamiętajmy, aby do usuwania liści nie używać ostrych, metalowych narzędzi, np. pazurków do grabienia, gdyż niszczą one zewnętrzną powłokę rynien.

W czasie przeglądu należy sprawdzić również, czy rynny są szczelne. W tym celu zatykamy otwór wylotowy rynny i za pomocą węża ogrodowego napełniamy rynnę wodą. Przeciekająca woda pokaże nam miejsca, które należy uszczelnić. Pamiętajmy, że czyszczenie i konserwacja rynien również nie wymagają zgłoszenia o urzędu.

Nanoszone przez kilkanaście miesięcy zanieczyszczenia, często blokują się i osiadają pod wpływem ciężaru w rynnach, a niskie temperatury prowadzają do ich zamarznięcia, tworząc blokadę odpływu

Nanoszone przez kilkanaście miesięcy zanieczyszczenia, często blokują się i osiadają pod wpływem ciężaru w rynnach, a niskie temperatury prowadzają do ich zamarznięcia, tworząc blokadę odpływu

Przegląd komina: czyste przewody kominowe i dymowe

Nieczyszczone, niedrożne kominy, zatkane kratki wentylacyjne lub wręcz ich brak połączone z uszczelnionymi na zimę oknami i drzwiami powodują niedostateczną ilość tlenu do spalenia paliwa, którym ogrzewamy wnętrza. Niepełne spalanie paliwa w urządzeniach grzewczych tworzy niebezpieczny tlenek węgla. W takich przypadkach może dojść również do zaburzenia ciągu w przewodach kominowych i wydostawaniu się czasu do przestrzeni mieszkalnej, co poważnie zagraża życiu i zdrowiu mieszkańców. Obserwujemy wtedy tak zwany odwrotny ciąg powietrza w przewodach kominowych (z zewnątrz do wnętrza pomieszczenia).

Dbanie o dobry stan techniczny przewodów kominowych, konserwacja, czyszczenie i ich kontrole to zadanie kominiarza. Najwłaściwszy moment, by dokładnie sprawdzić przewody, wyczyścić je i zadbać o ich konserwację to czas przed sezonem grzewczym.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Październik 10, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty