Start Arrow Wiadomości Arrow Przepis na modną i wygodną wyspę kuchenną

Przepis na modną i wygodną wyspę kuchenną

Wyspa kuchenna to wygodne i efektowne rozwiązanie, które ma coraz więcej zwolenników. Trzeba ją jednak odpowiednio wcześnie ująć w projekcie i właściwie wykończyć. Jak zaplanować taki element kuchennej zabudowy i w co go wyposażyć radzi Monika Wojdak, Product Manager firmy Invena.

fot. Invena

Popularna w Stanach Zjednoczonych wyspa kuchenna coraz częściej pojawia się także w polskich domach. I trudno się temu dziwić. Ten rodzaj układu funkcjonalnego ma bowiem wiele zalet. Przede wszystkim stwarza dodatkowe miejsce do pracy łatwo dostępne z różnych stron. Pozwala to na wspólne gotowanie nawet kilku osobom. Dzięki temu codzienne przygotowanie posiłków może zmienić się w doskonały sposób na wspólne spędzanie czasu całej rodziny.

Kuchenne centrum dowodzenia  

Wyspa kuchenna najczęściej ma kształt prostokąta lub kwadratu o różnych wymiarach. Jej forma powinna być dostosowana do wielkości pomieszczenia i przewidywanych funkcji. – Wyspa kuchenna wymaga dość dużej przestrzeni. Jeśli planujemy umieścić ją w zamkniętym pomieszczeniu powinno mieć ono co najmniej 20 m2. Często stosowana jest również w otwartych wnętrzach. Staje się wówczas umowną granicą pomiędzy częścią kuchenną a jadalniano-wypoczynkową – podkreśla Monika Wojdak, Product Manager firmy Invena.

Niezwykle istotne jest zapewnienie odpowiedniej ilości wolnego miejsca wokół wyspy kuchennej. Optymalna odległość pomiędzy wyspą a ciągiem szafek kuchennych to 120 cm, natomiast odległość od ściany lub innej przeszkody nie powinna być mniejsza niż 80-90 cm. Minimalne wymiary wyspy zależą natomiast od przewidywanego sposobu jej wykorzystywania oraz sprzętów, jakie chcemy w niej umieścić. Najprostszym wariantem jest blat kuchenny, pod którym możemy zorganizować szafki do przechowywania. Wystarczy gdy ma on wymiary 80 x 60 cm, choć oczywiście może być znacznie większy. Mniejszy element na środku kuchni nie tylko nie spełniałby swoich funkcji, ale też nie wyglądałby najlepiej. – Pomysłów na zagospodarowanie wyspy może być wiele. Praktycznym rozwiązaniem jest zamontowanie w niej sprzętów kuchennych – np. płyty grzewczej, piekarnika lub zlewozmywaka. Wraz z ciągiem szafek przyściennych można wówczas stworzyć optymalny trójkąt roboczy (obejmuje on przestrzeń pomiędzy lodówką, zlewozmywakiem i kuchenką), który jest podstawą funkcjonalnej kuchni. Jeśli wyspa ma zawierać zlewozmywak, do jego wymiarów należy dodać co najmniej 50 cm na blat, który pozwoli np. na ustawienie naczyń – stwierdza ekspert firmy Invena. Podobnie w przypadku płyty grzewczej z każdej strony dobrze jest przewidzieć minimum 30-40 cm dodatkowej przestrzeni, potrzebnej do odstawienia produktów.

Zmywanie na wyspie

Zlokalizowanie strefy zmywania na wyspie to pomysł, który cieszy się dużym powodzeniem. Stojąc przy zlewie, mamy wówczas przed sobą wolną przestrzeń, a bliskość wody jest wygodna w trakcie przygotowywania potraw. Pamiętajmy jednak, że taką konfigurację warto przewidzieć już na etapie projektu kuchni (przed rozpoczęciem prac wykończeniowych), gdyż niezbędne będzie doprowadzenie wody, kanalizacji, a w przypadku zmywarki – również prądu.  – Wyspa kuchenna jest miejscem bardzo wyeksponowanym. Oprócz funkcji praktycznych, może stanowić ważny element dekoracyjny. Z tego względu szczególnie starannie należy wybierać materiały wykończeniowe oraz sprzęty, które na niej umieścimy. Dotyczy to także zlewozmywaka i armatury – wyjaśnia Monika Wojdak z firmy Invena. Wyspa kuchenna niejako wymusza montaż baterii stojącej, nie jest to jednak żadne ograniczenie, gdyż oferta sztorcowych baterii kuchennych jest niezmiernie bogata. Znajdziemy w niej wiele wzorów nowoczesnych, klasycznych oraz retro. Bez problemu uda się więc dopasować armaturę do koncepcji stylistycznej wnętrza. – Wybierając baterię, która ma być zamontowana na wyspie kuchennej, możemy ją dyskretnie „wtopić” w otoczenie lub wręcz przeciwnie – wyeksponować, czyniąc z niej wyraźny element zdobiący – radzi Monika Wojdak. – Zwłaszcza w przypadku przestrzeni bezpośrednio połączonych z salonem, dobrze jest wybrać formę, która niejako ukryje jej użytkowy charakter – dodaje ekspert Invena.

Ciekawy efekt można osiągnąć, dopasowując kolor armatury do koloru blatu i zlewozmywaka. Takie możliwości dają modele, które dostępne są w kilku barwach, np. Corso firmy Invena. Oprócz standardowego wykończenia chromowanego, do dyspozycji mamy też inox oraz czerń i ecri. Innym rozwiązaniem, po które chętnie sięgają projektanci wnętrz, jest nowoczesna armatura o futurystycznych kształtach. Efektowna wygięta wylewka otoczona sprężyną, jaką poszczycić się może np. bateria Resista Exe, nie tylko przykuje wzrok, ale też ułatwi pracę w kuchni dzięki możliwości wyciągnięcia poza obręb zlewozmywaka. Miłośnikom klasyki polecić można  natomiast model Daysi, wyposażony w dwa pięknie wyprofilowane pokrętła.

Więcej informacji na temat produktów firmy Invena znaleźć można na stronie www.baterielazienkowe.pl.

Dodane przez: Fly PR

Fly PR
Dodaj komentarz

Data dodania:


Grudzień 5, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty