Start Arrow Wiadomości Arrow Przepustnice odcinające AFT gwarancją bezpieczeństwa podziemnych sieci komunikacyjnych

Przepustnice odcinające AFT gwarancją bezpieczeństwa podziemnych sieci komunikacyjnych

Istotnym problemem związanym z budową podziemnych sieci komunikacyjnych jest spełnienie surowych wymogów technicznych związanych z bezpieczeństwem pożarowym. Zgodnie z polskimi przepisami tunele o długości powyżej 1000 m muszą być wyposażone w system wentylacji poprzecznej, którego nieodłącznym elementem są przepustnice odcinające (klapy tunelowe). Jednym z dostawców tego rodzaju urządzeń jest polska firma AFT Sp. z o.o.

Firma AFT Sp. z o.o. to jeden z wiodących dostawców przepustnic wentylacyjnych dla tuneli komunikacyjnych. Dzięki zastosowaniu nowego rodzaju uszczelnienia, mocowanego na korpusie przepustnicy, klapy tunelowe AFT są w stanie zapewnić 100% szczelność zamknięcia bez użycia dodatkowego czynnika uszczelniającego (np. powietrza). Tym samym wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej (1.4571) przepustnice tunelowe AFT (typ LDVT) są w stanie sprostać najsurowszym normom bezpieczeństwa. Bogate doświadczenie firmy oraz stałe dążenie do poprawy jakości produkowanych wyrobów sprawiają, że klapy tunelowe AFT mogą znajdować zastosowanie w wielu inwestycjach w Polsce i na świecie. Jedną z nich może być najdłuższy w Polsce, mierzący 2,058 km dwukomorowy tunel pod masywem Mały Luboń, który powstanie na liczącym 16 km odcinku trasy ekspresowej S7 Lubień – Rabka, będącym częścią drogi Kraków – Zakopane.

Bezpieczeństwo to podstawa

Rozwój sieci transportu drogowego i kolejowego coraz częściej wiąże się z koniecznością budowania podziemnych sieci komunikacyjnych, których podstawowym elementem są tunele. Kluczowym zagadnieniem w przypadku takich inwestycji jest spełnienie wszelkich norm w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Krajowe regulacje dotyczące bezpieczeństwa pożarowego określają, że w tunelach, których długość przekracza jeden kilometr, powinien być zamontowany system poprzecznej wentylacji pożarowej. Istotnym elementem takiego systemu są przepustnice odcinające (klapy tunelowe). Urządzenia te pełnią funkcję klapy odcinającej i tym samym umożliwiają  bezpieczną ewakuację z obszaru objętego ogniem oraz ułatwiają prowadzenie akcji ratunkowo-gaśniczej. W momencie wykrycia pożaru wybrane przepustnice, zamontowane na spodzie kanału wyciągowego (stropie), zostają zamknięte, tworząc szczelną ścianę kanału. Z kolei te zlokalizowane najbliżej źródła ognia powinny zostać całkowicie otwarte. Szczególnie istotne jest więc określenie właściwych algorytmów sterowań systemem wentylacji. W trakcie pożaru przepustnica ma stanowić szczelną przegrodę zlicowaną ze ścianą kanału, dlatego tak ważne jest, by działała bez zarzutów. W tym celu przechodzi ona szereg badań mających na celu potwierdzenie jej niezawodności i pewności działania. Dbając o najwyższą jakość i niezawodność dostarczanych rozwiązań firma AFT przeprowadziła badania swoich przepustnic wentylacyjnych w Zakładzie Badań Ogniowych Instytutu Techniki Budowlanej i uzyskała Aprobatę Techniczną ITB oraz Certyfikat Zgodności ITB.

Więcej informacji na temat produktów firmy AFT znaleźć można na stronie www.aft.pl

AFT Sp. z o.o. to nowoczesna firma inżynierska specjalizująca się w doborze, produkcji i dostawach zaworów odcinających, regulacyjnych oraz pomp dla instalacji przemysłowych i komunalnych. Od ponad 25 lat współpracuje jedynie ze sprawdzonymi i docenionymi w całej Europie dostawcami armatury, będąc ich wyłącznym dystrybutorem na polskim rynku. Oferowane przez AFT Sp.z o.o. urządzenia znajdują zastosowanie w wielu polskich i zagranicznych inwestycjach. Wszyscy Klienci korzystający z urządzeń AFT są w stanie poświadczyć terminowość, wysoką jakość dostarczanych rozwiązań, fachowość doradztwa oraz niezawodność wsparcia również na etapie samej eksploatacji.

AFT Sp. z o.o.
Naramowicka 76
61-622 Poznań / PL
www.aft.pl

Dodane przez: Fly PR

Fly PR
Dodaj komentarz

Data dodania:


Marzec 16, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

DSM Odpowiedz 2020-07-17 08:42:50

Przepustnice powinny być częścią instalacji w wielu gałęziach przemysłu - nie tylko przy budowie podziemnych sieci komunikacyjnych. Jest to bardzo istotna część, która zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo. Mimo to zbyt często mam wrażenie, że jest to element bagatelizowany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty