Start Arrow Artykuły PremiumArrow Przydomowa oczyszczalnia ścieków, szambo czy kanalizacja?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków, szambo czy kanalizacja?

System odprowadzania ścieków jest niezbędny w każdym domu. Może on być oparty na różnych rozwiązaniach. Jeśli mieszkańcy nie mają dostępu do sieci kanalizacyjnej, można zdecydować się na szambo. Alternatywą jest przydomowa oczyszczalnia ścieków, która jest ekonomiczna i praktyczna w użytkowaniu.

opróżnianie zbiornika z nieczystościami

opróżnianie zbiornika z nieczystościami

Gospodarowanie ściekami – masz kilka możliwości!

Kanalizacja jest podstawowym elementem domu. Na etapie budowy lub podczas remontu czy adaptacji budynku pod uwagę można wziąć kilka opcji pozbywania się płynnych nieczystości. Są nimi:

 • sieć kanalizacyjna,
 • szambo,
 • przydomowa oczyszczalnia.

Analizując możliwość skorzystania z któregokolwiek spośród tych rozwiązań, pod uwagę należy wziąć podstawowe różnice między nimi. Obejmują one:

 • dostęp do odpowiedniej infrastruktury – by podłączyć dom do sieci, budynek musi znajdować się w jej pobliżu, na innych posesjach możliwe jest zastosowanie pozostałych rozwiązań;
 • kwestie ekologiczne – pod tym kątem najlepszy wybór to przydomowa oczyszczalnia ścieków lub sieć kanalizacyjna;
 • oszczędność wody – oczyszczalnie przydomowe pozwalają zwracać do gruntu nawet do 100% wody wypływającej z domu.

Duże znaczenie mają również koszty. Najtajniej wychodzi podłączenie do publicznego systemu gospodarowania ściekami, jednak rozwiązanie to nie jest dostępne dla każdego. Alternatywą jest przydomowa oczyszczalnia ścieków, która wprawdzie generuje większe niż w przypadku szamba nakłady inwestycyjne, ale jednak w perspektywie długofalowej zapewnia niższe obciążenia związane z eksploatacją.

Kanalizacja – kiedy warto zdecydować się na przyłączenie do sieci kanalizacyjnej?

Sieć taka jest tworzona przez układ przewodów i rur wraz z uzbrojeniem oraz urządzeniami, które umożliwiają pozbywanie się nieczystości płynnych z gospodarstw domowych i odprowadzanie ich do oczyszczalni. Dotyczy to ścieków bytowo-gospodarczych oraz deszczowych.

Infrastruktura jest tworzona przez:

 • instalacje znajdujące się w domach,
 • przykanaliki łączące poszczególne budynki z siecią,
 • systemy rur, koryt i studzienek rewizyjnych,
 • zakłady oczyszczania ścieków.

W Polsce sprawy związane z zarządzaniem systemem kanalizacji należą do zadań własnych gmin. Administrowanie, eksploatowanie i konserwowanie urządzeń leży w gestii przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych.

Każdy właściciel nieruchomości znajdującej się w Polsce ma obowiązek podłączenia budynków do sieci zbiorczej. Przepis ten nie obowiązuje, gdy:

 • gospodarstwo znajduje się daleko od infrastruktury – na terenie kraju jest to istotny problem, gdyż tylko 51,8% budynków mieszkalnych ma dostęp do publicznej kanalizacji;
 • na posesji wykonano budowę oczyszczalni przydomowej lub jest ona planowana.

By zrealizować przyłącze, konieczne jest złożenie w przedsiębiorstwie wodociągowo-kanalizacyjnym wniosku o wydanie wstępnej informacji technicznej o możliwości odprowadzania ścieków. W przypadku jego pozytywnego rozpatrzenia dalsze kroki to sporządzenie projektu i wykonanie przykanalika oraz poinformowanie o tym fakcie starostwa powiatowego.

Koszty przyłącza są pokrywane przez inwestora. W zależności od lokalizacji wynoszą one średnio 4–10 tys. zł. Eksploatacja jest wygodna i stosunkowo tania – stawki są zróżnicowane, jednak zwykle nie przekraczają 10–11 zł za 1 m³ ścieków.

Szambo – rodzaje, czy warto?

Szambo jest podziemnym zbiornikiem, w którym gromadzone są nieczystości płynne. Można zastosować różne jego rodzaje – podstawowy podział bazuje na pojemności. Na działce można zamontować szamba:

 • jednokomorowe – magazynują nieczystości, które przeważnie co 2 tygodnie są opróżniane przez wóz asenizacyjny i transportowane do punktów zlewnych;
 • dwukomorowe – w jednej komorze, zajmującej 2/3 powierzchni zbiornika, znajdują się nieczystości płynne, które dzięki drenażowi i oczyszczaniu za pomocą odpowiednich szczepów bakterii mogą być częściowo odprowadzane do gruntu; druga komora zawiera ścieki grube, które są wywożone przez szambiarkę;
 • wielokomorowe – są przydatne w dużych budynkach mieszkalnych.

Na rynku dostępne są zbiorniki betonowe lub plastikowe. Bardziej polecane, ze względu na wytrzymałość, jest to pierwsze rozwiązanie.

W przypadku szamba o pojemności do 10 m³, czyli takiego, które jest wystarczające dla cztero- lub pięcioosobowej rodziny, budowę wystarczy zgłosić w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Gdy montowany jest większy zbiornik, konieczne jest uzyskanie pozwolenia.

Szambo można umieścić na gruncie, który odznacza się wysoką przepuszczalnością oraz niskim poziomem wód. Ma to szczególne znaczenie w przypadku zbiorników dwu- oraz wielokomorowych, gdyż pozwala na zapobieżenie ich stałemu zapełnieniu. Ważne jest zachowanie odpowiedniej odległości zbiornika od okien i drzwi zewnętrznych (minimum 5 m dla zabudowy jednorodzinnej) czy sąsiedniej działki (2 m).

Koszty budowy szamba wynoszą około 3–8 tys. zł. Do tego dochodzi konieczność regularnego opróżniania – cena to około 30–50 zł za 1 m³ ścieków, co rocznie daje kwotę co najmniej kilku tysięcy złotych.

Stosowanie szamba jest zasadne, gdy:

 • nie ma innych możliwości odprowadzania ścieków (ze względu na brak dostępu do sieci zbiorczej lub zbyt małą działkę),
 • nieczystości płynne są odprowadzane nieregularnie – dotyczy to np. budynków wykorzystywanych okazjonalnie, w związku z weekendowymi czy wakacyjnymi pobytami.

Szambo to rozwiązanie dla osób, dla których koszty inwestycyjne mają kluczowe znaczenie i nie przeszkadza im konieczność korzystania z usług firmy asenizacyjnej.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – samowystarczalność w gospodarowaniu ściekami

Poza siecią kanalizacyjną i szambem pozbywanie się płynnych nieczystości coraz częściej odbywa się za pomocą oczyszczalni przydomowych. W Polsce ich liczba stale rośnie – pod koniec 2020 r. działało prawie 300 tys. takich systemów. Są one instalacjami, które szczególnie często stosuje się w przypadku domów samowystarczalnych.

Na temat ekodomu przeczytasz więcej w artykule: Ekologiczny dom pasywny – jak zbudować ekodom samowystarczalny?

Wiele osób przed zakupem zastanawia się, jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków i czy nie wiąże się z koniecznością częstej obsługi. W ramach jej funkcjonowania neutralizacja nieczystości obejmuje oczyszczanie:

 • grawitacyjne i beztlenowe, przebiegające w osadniku gnilnym (wstępnym) – w wyniku tego procesu cięższe zanieczyszczenia wypływają na powierzchnię, a lżejsze zbierają się na dnie;
 • tlenowe – w zależności od zastosowanej technologii można bazować na drenażu rozsączającym (najprostszy sposób, w którym wykorzystuje się specjalne nitki), reaktorze biologicznym, którym jest zbiornik zawierający mikroorganizmy, lub filtrze piaskowym.

Rozkład zanieczyszczeń odbywa się bezobsługowo. Zalecane jest jedynie okresowe kontrolowanie niektórych elementów, w tym dmuchawy powietrza czy poziomu osadu, a także czyszczenie filtrów (co 3–6 miesięcy) oraz uzupełnianie kultur mikroorganizmów.

Rozwiązanie jest przeznaczone dla gospodarstw domowych, które nie mają dostępu do sieci kanalizacyjnej. Ograniczenia dotyczą:

 • małej posesji – drenaż musi być zlokalizowany co najmniej 2 m od granicy działki oraz 30 m od studni, ponadto wymaga rozprowadzenia wielu rur;
 • niezgodności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Budowa oczyszczalni o przepustowości poniżej 7,5 m³ na dobę nie wymaga pozwolenia. Wykonanie całej instalacji razem z montażem to kwota około 7–10 tys. zł.

Główna zaleta systemu to niskie koszty eksploatacyjne, które pozwalają na uzyskanie szybkiego zwrotu z inwestycji. Nie ma konieczności korzystania z usług asenizacyjnych. Jedynie niezbędne jest wywożenie osadu (raz na 12–16 miesięcy) oraz ewentualne stosowanie preparatów usprawniających biologiczny rozkład zanieczyszczeń. Roczne opłaty wynoszą zaledwie 200–300 zł.

Oczyszczalnie przydomowe cechują się niską awaryjnością. Zdarzają się usterki, które dotyczą np. rozszczelnienia niektórych elementów instalacji, w tym rur, czy zatorów w przepływie wody, ale wynikają one głównie z nieadekwatnego doboru metody gospodarowania ściekami czy nieprawidłowego montażu. Dlatego decydując się na takie rozwiązanie, podczas budowy należy skorzystać z usług fachowców.

Dzięki przydomowej oczyszczalni ścieków można odzyskać duże ilości wody. Jeśli instalacja wyposażona jest w reaktor biologiczny, wypływająca woda ma II klasę czystości, w związku z czym może być stosowana do podlewania nie tylko trawników, ale również roślin jadalnych. W pozostałych przypadkach zasadne jest wykonanie dodatkowego zbiornika, który będzie połączony z urządzeniem doczyszczającym.

Podlewanie można wykonywać za pośrednictwem pompy połączonej z wężem ogrodniczym czy spryskiwaczami. Warto zastosować dodatkowy filtr oraz dbać o płukanie przewodów, by zminimalizować ryzyko zatkania przez biofilm mikrobiologiczny.

Przydomowa oczyszczalnia jest pożądanym rozwiązaniem, jeśli dom nie ma dostępu do sieci wodno-kanalizacyjnej. Wraz z jej budową warto pomyśleć o studni głębinowej, która zapewni odpowiednie ilości wody.

O budowie studni głębinowej czytaj tutaj: Studnia głębinowa – jak uzyskać pozwolenie i wybudować studnię?

Jak gospodarować ściekami? Wybierz opcję dla siebie!

Skuteczne pozbywanie się nieczystości płynnych jest możliwe na kilka sposobów. Jeśli dom znajduje się w zasięgu sieci kanalizacyjnej, obowiązkiem właściciela jest dokonanie przyłącza do niej. Można jednak zdecydować się na przydomową oczyszczalnię ścieków, która jest interesującą alternatywą dla szamba. Dzięki niskim kosztom eksploatacyjnym, małej usterkowości oraz możliwości odzysku wody zapewnia szybki zwrot z inwestycji. Dodatkowy atut to dokładne oczyszczanie ścieków, co ma duże znaczenie w kwestiach ekologicznych.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


kwiecień 1, 2022
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 • Lampa wisząca Geometrix Orange

 • Lampa wisząca Pink Stars

 • Promocja

  Plafon Various Etno Len + Juta Beżowo-Beżowo-...

 • Drewniany domek dla lalek z wyposażeniem

 • EMU 3 PLAFON KOŁO CZARNY

 • GLAM KWADRAT WENGE

 • TETRIS LAMPKA BIAŁY