Start Arrow InstalacjeArrow Przydomowa oczyszczalnia ścieków w zimie

Przydomowa oczyszczalnia ścieków w zimie

Zastanawiam się nad instalacją przydomowej oczyszczalni ścieków – na wiosnę rozpoczynam dopiero budowę domu. Po tegorocznej zimie pojawiły się jednak wątpliwości, czy oczyszczalnia ścieków przetrzyma taką zimę, jak ta. Czy oczyszczalnia ścieków będzie działać podczas mrozów?

Wątpliwości rozwiewa ekspert z firmy ECOMOTYL Sp. z o.o.:

Oczywiście! Najistotniejszy jest tu fakt, iż w osadniku gnilnym następują biochemiczne procesy fermentacji, których rezultatem jest istotne podniesienie temperatury ścieków. Nierzadko temperatura ta wynosi nawet kilkadziesiąt stopni, a przy silnych mrozach utrzymuje na poziomie kilku – kilkunastu stopni. Ponadto należy pamiętać, że temperatura ścieków odprowadzanych z budynku jest już relatywnie wysoka.

Warto tu dodać, że każda instalacja jest najbardziej narażona na przymarzanie w momencie, gdy ścieki odprowadzane są z budynku w bardzo małej ilości. Typowym przykładem jest niesprawny, nie domykający się zawór pływakowy przy toalecie. Odejście przewodu kanalizacyjnego z budynku znajdujące się powyżej strefy przymarzania gruntu może zostać wówczas całkowicie zablokowane lodem, nawet w ciągu jednej mroźnej nocy.

Podczas normalnej pracy oczyszczalni ścieków oraz gdy nie jest ona użytkowana problem ten praktycznie nie występuje.

W celu zabezpieczenia się przed opisanym zjawiskiem należy przede wszystkim zadbać o to, aby zawory przy przyborach sanitarnych wewnątrz budynku pozostawały sprawne oraz aby przewody w ziemi prowadzone były ze spadkiem co najmniej 2%. W celu uzyskania dodatkowego zabezpieczenia rury i fragmenty instalacji narażone na zamarzanie należy dodatkowo zaizolować.

Najlepiej byłoby, gdyby wyjście przewodu kanalizacyjnego z budynku znajdowało się możliwie nisko. Niestety osadnik gnilny oraz drenaż rozsączający umieszcza się płytko pod powierzchnią ziemi i zbyt głęboko wyprowadzona rura może powodować konieczność zastosowania przepompowni.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Komentarze

Najnowsze komentarze

metria Odpowiedz 2017-11-20 14:12:23

Poszukujesz dobrej i sprawdzonej oczyszczalni ścieków sprawdź - metria.pl/produkty-2/oczyszczalnia-przydomowa/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty