Start Arrow Budowa domuArrow Przygotowanie działki, czyli o czym należy pamiętać przed rozpoczęciem budowy domu?

Przygotowanie działki, czyli o czym należy pamiętać przed rozpoczęciem budowy domu?

Prace ziemne, mające na celu uporządkowanie działki, rozpoczynają proces budowlany. Jest to istotna informacja, szczególnie dla inwestorów, którzy po wydaniu pozwolenia na budowę zwlekali z jej rozpoczęciem. Prawo budowlane wskazuje bowiem, że budowę domu należy rozpocząć maksymalnie w ciągu trzech lat od wydanej zgody, a prace porządkowe właśnie ją rozpoczynają. Wytyczając granice budynku czy usuwając humus odkładający budowę inwestorzy unikną obowiązku wystąpienia o nowe pozwolenie.

Zanim rozpocznie się budowa fundamentów, najpierw trzeba precyzyjnie określić miejsce, gdzie powinny się one znajdować. Wykonać to może tylko uprawniony geodeta.

Zanim rozpocznie się budowa fundamentów, najpierw trzeba precyzyjnie określić miejsce, gdzie powinny się one znajdować. Wykonać to może tylko uprawniony geodeta.

Budowa domu – od czego zacząć?

 • Wytyczenie budynku na działce

Jeżeli mamy już zgodę na budowę i zgłoszone jej rozpoczęcie, pierwszym etapem są prace geodezyjne. Geodeta, z którym wcześniej współpracowaliśmy przy mapie do celów projektowych, ma za zadanie wytyczyć budynek na działce, czyli wskazać ekipie budowlanej dokładne miejsce, gdzie będzie stał dom.

Zarys budynku musi być zgodny z zatwierdzonym w urzędzie projektem budowlanym – dokładne usytuowanie budynku na działce przedstawione jest w projekcie zagospodarowania działki, który stanowi integralną część projektu budowlanego. Wytyczany budynek musi być odpowiednio usytuowany względem sąsiednich budynków istniejących i tych, na których realizację została wydana zgoda oraz względem granic działek.

Wytyczenie geodezyjne, którego dokonuje zatrudniony geodeta, polega na zamontowaniu w gruncie palików, wyznaczających wszystkie osi geometryczne i punkty charakterystyczne budynku. W ten sposób powstaje zarys budynku, fundamentów i trasy przyłączy. Konieczne wyznaczenie jest również tzw. repera, czyli stałego punktu wysokościowego, od którego odmierzać się będzie wszystkie wymiary wysokościowe. Geodeta wybiera miejsce na reper, zwracając uwagę by nie było ono narażone na osiadanie w wyniku prowadzenia późniejszych prac.

Oznaczenia powinny być trwałe i wytrzymać przynajmniej cały etap prac stanu surowego.

Uwaga! Po wykonaniu wytyczenia budynku, geodeta ma obowiązek dokonać właściwego wpisu w dzienniku budowy i przekazać kierownikowi budowy szkice wytyczenia.

 • Usunięcie humusu

Kolejnym etapem prac ziemnych jest usunięcie humusu, czyli warstwy ziemi roślinnej do głębokości ok. 15-30 cm. Humus zdejmuje się łopatą bądź mechanicznie – koparko-spycharką i składuje w pryzmach nie wyższych niż 1,5 m, z dala od wykopu.

Uwaga! Usunięta warstwa ziemi jest żyzna, przyda się więc później do wyrównania powierzchni działki i stworzenia przydomowego ogrodu.

Humus usuwa się aż do granic obrysu przyszłego domu z metrowym zapasem z każdej strony), najczęściej za pomocą specjalistycznego sprzętu.

Humus usuwa się aż do granic obrysu przyszłego domu z metrowym zapasem z każdej strony, najczęściej za pomocą specjalistycznego sprzętu.

 • Zaznaczenie wykopu pod fundament

Zdjęcie humusu wymaga tymczasowego usunięcia palików, wyznaczających zarys budynku. Należy je potem wbić ponownie, w odległości min. 50 cm od krawędzi przyszłego wykopu. Tym razem do palików przybijane są wypoziomowane deski, a na nich montowany mocno napięty drut stalowy (sznurki czy żyłki mogą okazać się zbyt elastyczne). W ten sposób powstają tzw. ławy drutowe, wyznaczające linie wykopu pod fundament.

Uwaga! Jeżeli planowane są ławy fundamentowe w deskowaniu, szerokość wykopu powinna być większa i wykraczać 10-15 cm poza obrys przyszłego budynku. Jeżeli ławy fundamentowe będą bezpośrednio w gruncie, wykop wykonywany jest zgodnie z ich kształtem i wielkością.

 • Wykop pod fundament

Głębokość wykopu pod fundament wynika z projektu budowlanego. Zbyt płytkie fundamenty zagrożą konstrukcji budynku, zbyt głębokie fundamenty – jeśli nie są uzasadnione – zwiększą koszty budowy domu. Podjęcie decyzji o posadowieniu budynku projektant podejmuje na podstawie dokumentacji geotechnicznej, czyli opinii dotyczącej wodno-gruntowych warunków panujących na konkretnej działce.

Prace wykonywane są ręcznie lub mechanicznie, ale ostatnie 10 cm ziemi należy usuwać ręcznie, by nie naruszyć tzw. gruntu rodzimego. Przygotowanie fundamentów do betonowania musi być potwierdzone wpisem w dzienniku budowy.

Kolejnym krokiem jest już wykonywanie fundamentów.

Jakie jeszcze prace rozpoczynają proces budowlany?

Oprócz prac ziemnych, budowę rozpoczynają prace związane z zagospodarowaniem terenu budowy wraz z budową tymczasowych obiektów. Kierownik budowy odpowiada za rozmieszczenie, zgodne z przepisami i zasadami wiedzy technicznej, urządzeń, maszyn, składowisk materiałów budowlanych, tymczasowych obiektów sanitarnych czy socjalnych. Powinien również zapewnić odpowiednie oznakowanie terenu budowy i uniemożliwić wejście na plac osobom nieupoważnionym, m.in. poprzez ogrodzenie placu budowy.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


luty 24, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 • Lampa Flexi Minky 3pł.

 • Promocja

  Lampa wisząca Minelli Zielona, Apla: Złota

 • Świecznik żyrandol 4 pł. patyna

 • Lampa sufitowa Plafon CLEO 300 80W Czarny 30cm

 • Drewniane puzzle układanka Miś Kształty

 • Lampa wisząca Hilton 4pł. TK Lighting + GRATI...

 • Żyrandol dla dzieci Miętowe Marzenie 5pł.

 • TK Lighting Nowoczesny Plafon Kantoor Gray + gr...