Start Arrow OgródArrow Przygotuj glębę na wiosnę – wybierz dobrą glebogryzarkę

Przygotuj glębę na wiosnę – wybierz dobrą glebogryzarkę

Odpowiednie przygotowanie gruntu jest kluczową kwestią, jeśli chcemy wyhodować dorodne owoce i warzywa czy założyć piękny trawnik. Użycie łopaty, to duże obciążenie dla pleców – dlatego warto wykorzystać poręczne glebogryzarki, które wykonają pracę przy minimalnym wysiłku użytkownik.

Spulchnienie gleby ma na celu rozluźnienie jej struktury, czyli utworzenie przestrzeni, która zostanie wypełniona przez powietrze i wodę – tak niezbędne dla roślin. Glebogryzarka doskonale sprawdzi się podczas przygotowywania gleby pod uprawę różnych roślin, ułatwi też zakładanie trawnika. Do niektórych modeli glebogryzarek dostępnych na rynku można zamontować dodatkowy osprzęt, dzięki czemu mogą one służyć również do innych prac, poza spulchnianiem.

(Użycie łopaty, to duże obciążenie dla pleców – dlatego warto wykorzystać poręczne glebogryzarki, które wykonają pracę przy minimalnym wysiłku użytkownika… fot.Husqvarna AB)

Jerzy Banaszczyk, ekspert firmy Husqvarna:
Wydajna glebogryzarka powinna być wyposażona w potężny i łatwy do uruchomienia silnik, bieg wsteczny zapewniający zwrotność oraz akcesoria umożliwiające wykonywanie różnych prac. Glebogryzarki na kołach, z tylnym urządzeniem roboczym służą do wzruszania ubitej warstwy ziemi, np. przy rekultywacji trawnika. Dzięki napędowi kół i przeciwbieżnym nożom, skutecznie spulchniają ziemię. Z kolei glebogryzarki z przednim urządzeniem roboczym są bardziej odpowiednie do prostszych prac, jak przygotowanie rabat i grządek pod nasadzenia.

Od przygotowania gruntu, na którym wysiejemy trawę, zależy efektywność późniejszych prac pielęgnacyjnych. Jeśli nie zadbamy o to, by gleba zatrzymywała wodę, nawet regularnie podlewany trawnik wyschnie. Jeśli zwięzłej gliniastej gleby nie rozluźnimy –  po dużym deszczu murawa zgnije. Dlatego tak ważne jest spulchnianie gleby. Obejmuje ono czynności wpływające na polepszenie wilgotności, żyzności i struktury gleby oraz utrzymuje ją w dobrej kondycji. Zapobiegania zaskorupieniu gleby poprawia warunki powietrzne i wilgotnościowe, dzięki czemu trawa jest pobudzona do szybszego wzrostu.

Na co należy zwrócić uwagę zanim dokonamy wyboru glebogryzarki?

  • Najodpowiedniejsza na dużych, otwartych przestrzeniach będzie glebogryzarka z tylnym urządzeniem roboczym, z nożami przeciwbieżnymi lub z przednim urządzeniem roboczym, mocnym silnikiem i dużą szerokością pracy.
  • Jeśli zależy nam na wszechstronności maszyny i możliwości wykorzystania jej również do innych prac, warto zaopatrzyć się w glebogryzarkę z przednim urządzeniem roboczym, do której można dołączyć bronę pazurową, krawędziarkę czy obsypnik.
  • Jeżeli w ogrodzie jest wiele mniejszych grządek i rabat, należy upewnić się, czy wybrana glebogryzarka posiada uchwyty lub koła transportowe.
  • Optymalną zdolność manewrowania i kontrolę nad maszyną uzyskamy dzięki wstecznemu biegowi.
Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty