Start Arrow InstalacjeArrow Przygotuj klimatyzację do następnego sezonu: 5 rzeczy, o których warto pamiętać

Przygotuj klimatyzację do następnego sezonu: 5 rzeczy, o których warto pamiętać

Nowoczesne możliwości klimatyzacji pozwalają cieszyć się systemem przez cały rok. Ważne jednak, by urządzenie dobrać do naszych oczekiwań, a później prawidłowo je użytkować i serwisować.

Wybór klimatyzatora uzależniony jest od wielkości wnętrza, jego nasłonecznienia oraz typu i konstrukcji budynku. Komfortowy i bezpieczny dla domowników mikroklimat wymaga także prawidłowego użytkowania urządzenia na codzień. O czym warto pamiętać w czasie i po sezonie letnim, by w pełni cieszyć się możliwościami kompleksowych systemów klimatyzacji?

1. Pamiętaj o regularnym serwisie i czyszczeniu

Podczas sezonu wysokich temperatur systemy klimatyzacji pracują nieprzerwanie przez kilka miesięcy w roku. Utrzymują korzystną temperaturę, filtrują powietrze z zanieczyszczeń, a tych podczas zaduchu nie brakuje w mieszkaniach – drobny pył i kurz osiadają na filtrach, co wpływa na wydajność i koszty użytkowania urządzenia. Dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie jego wewnętrznych i zewnętrznych części – filtr, jeśli nie jest jednorazowego użytku, należy ostrożnie opłukać pod bieżącą wodą (jej temperatura nie powinna przekraczać 45°C) z dodatkiem delikatnego detergentu, a obudowę przetrzeć suchą i miękką ściereczką. Specjaliści HVAC zalecają, aby takie zabiegi wykonywać przynajmniej raz na trzy miesiące, a wtedy jednostki będą dla nas bezpieczne i nie zaszkodzą naszemu zdrowiu.

Jednym z częstych wymogów gwarancyjnych jest również regularny serwis przeprowadzony przez certyfikowanych członków ekipy monterskiej – zdecydujmy się na niego niezwłocznie, gdy z urządzenia wydobywa się nieprzyjemny zapach, jednostka pracuje zbyt głośno, przeszkadzając nam w codziennych czynnościach lub gdy całkowicie zaprzestała chłodzenia.

Odpowiednio dobrane do naszych oczekiwań urządzenia, a także ich prawidłowe codzienne użytkowanie, zapewnia wydajną pracę jednostek i korzystny mikroklimat przez długie lata. fot. mat. pras. DOM.pl

Odpowiednio dobrane do naszych oczekiwań urządzenia, a także ich prawidłowe codzienne użytkowanie, zapewnia wydajną pracę jednostek i korzystny mikroklimat przez długie lata. fot. mat. pras. DOM.pl

2. Zapewnij urządzeniu wydajną pracę

Urządzenia pracują najwydajniej wtedy, gdy nic nie blokuje dostępu świeżego powietrza, a elektroniczne podzespoły nie są narażone na przegrzanie.

Sylwia Lenik, Product Manager TOSOT POLSKA:
W przypadku domowych klimatyzatorów naściennych, to bardzo ważne, aby niczym ich nie zabudowywać i nie zasłaniać. Stale pracujące układy ulegają przegrzaniu, co w konsekwencji może doprowadzić do przepalenia wewnętrznych przewodów i konieczności kosztownej wymiany całego urządzenia. Na rynku dostępnych jest wiele jednostek, w tym m.in. kasetonowych, kanałowych lub przypodłogowo-sufitowych, które wraz z dedykowanymi sterownikami odznaczają się eleganckim wzornictwem. Tak wiele różnorodnych opcji umożliwi nam dobór najlepszego systemu, który z powodzeniem może stać się również ozdobą naszych mieszkań.

Bezprzewodowe piloty, wbudowane panele naścienne czy dedykowane aplikacje nie służą tylko do uruchamiania dodatkowych funkcjonalności, ale i do bezpiecznego wyłączania jednostki. Gdy pracujące urządzenie nagle zostanie odłączone od źródła zasilania, olej krążący w zamkniętym układzie sprężarki nie może do niej powrócić. Cyklicznie powtarzające się problemy doprowadzają do ścierania mechanicznych komponentów, a to w konsekwencji do przedwczesnej eksploatacji silnika i całego układu.

Wybierając klimatyzator weź pod uwagę wielkość pomieszczenia, nasłonecznienie i typ budynku. Zwróć uwagę również na odpowiednią aranżację pomieszczenia. fot. TOSOT

Wybierając klimatyzator weź pod uwagę wielkość pomieszczenia, nasłonecznienie i typ budynku. Zwróć uwagę również na odpowiednią aranżację pomieszczenia. fot. TOSOT

3. Zadbaj o właściwą wentylację pomieszczeń

Korzystając na co dzień z klimatyzacji zależy nam, aby spełniała swoje zadania przy jak najniższych kosztach utrzymania. Stałe warunki cieplne w pomieszczeniu mają duże znaczenie dla jej wydajności – kiedy w panelu sterowania ustawimy pożądaną przez nas temperaturę, urządzenie działające w zamkniętym obiegu, będzie schładzało lub ogrzewało powietrze do momentu jej osiągnięcia. To właśnie wtedy jednostki osiągają optymalne parametry, a my powinniśmy pamiętać o używaniu jej tylko przy zamkniętych oknach.

Dostęp do świeżego powietrza zapewni nam odpowiednio zaprojektowana wentylacja grawitacyjna lub mechaniczna, gdzie stale zachodzi korzystna dla naszego samopoczucia wymiana powietrza. Zadbajmy o nią już na etapie projektowania instalacji w domu, a jeśli nie jest to możliwe, zdecydujmy się na modernizację kanałów wentylacyjnych z pomocą specjalistycznych firm wykonawczych. To wysoki, jednorazowy koszt, który przynosi efekty podczas wieloletniej eksploatacji systemów, umożliwiając ich efektywne wykorzystywanie.

4. Wykorzystuj nowoczesne funkcje klimatyzatora

Nowoczesne klimatyzatory mają za zadanie zapewnić nam komfort i całe spektrum dodatkowych udogodnień i funkcjonalności. Poza podstawowymi zadaniami, jak chłodzenie, ogrzewanie, wentylacja, oczyszczanie i osuszanie powietrza, umożliwiają uruchomienie kilkunastu trybów i funkcji, które jeszcze bardziej przyczyniają się do zapewnienia korzystnego mikroklimatu.

Sylwia Lenik, Product Manager TOSOT POLSKA:
Szczególnie przydatna w zarządzaniu domową instalacją i kosztami utrzymania budynku jest m.in. funkcja automatycznego wykrywania temperatury – urządzenie po przeanalizowaniu warunków wewnątrz pomieszczenia, dopasowuje parametry tak, aby zoptymalizować zakres swojego działania, a tym samym obniżyć pobór energii elektrycznej. Co więcej, jeśli pomieszczenie, gdzie zainstalowano jednostkę wewnętrzną służy jako sypialnia, z pewnością ucieszy nas funkcja cichej pracy, która sprawia, że klimatyzator pracuje ciszej niż ludzki szept – to komfortowe rozwiązanie w najnowocześniejszym wydaniu. Dodatkowe, zdalne możliwości sterowania umożliwiają ustawienie pożądanej temperatury w domu z każdego miejsca na świecie.

Regularne czyszczenie i serwisowanie wspomoże funkcja przypominania o czyszczeniu filtra, a dzięki automatycznemu przełączaniu w tryb wentylatora, jednostka intuicyjnie pozbywa się nadmiaru wilgoci z parownika, nie dopuszczając do powstawania niekorzystnych dla naszego zdrowia mikroorganizmów.

5. Przygotuj klimatyzację do następnego sezonu

Po wielu miesiącach ograniczonej pracy jednostki, nadchodzi moment, kiedy powraca do codziennej, często całodobowej eksploatacji chłodniczej. Jak przygotować ją do bezpiecznego i wydajnego użytkowania? Sprawdźmy, czy wewnątrz urządzenia nie nagromadziły się zabrudzenia w postaci kurzu, liści, drobnych gałęzi lub kamieni, które mogą doprowadzić do kosztownych w naprawie uszkodzeń mechanicznych. Po zdjęciu obudowy z urządzenia skontrolujmy, czy filtr jednostki jest poprawnie zamontowany, a jego stan umożliwia bezpieczną i skuteczną filtrację powietrza – jeśli zauważymy jakiekolwiek naderwania lub niepokojące zabrudzenia, zdecydujmy się na jego bezzwłoczną wymianę.

Producenci nowoczesnych systemów zalecają, aby po dłuższym czasie nieużywania jednostki podłączyć ją do prądu na co najmniej 8 godzin przed planowanym uruchomieniem, co zapobiegnie zwarciom lub błędom technicznym urządzeń.

Klimatyzacja, jeśli jest prawidłowo użytkowana, dba o jakość powietrza, którym na co dzień oddychamy. Zapewnia najkorzystniejsze dla naszego organizmu warunki cieplne, a specjaliści przyjmują, że optymalna różnica temperatura wewnątrz i na zewnątrz budynku nie powinna przekraczać 8°C. Pamiętajmy również o jej cyklicznym czyszczeniu i serwisowaniu, jeśli chcemy cieszyć się wydajnymi i bezpiecznymi jednostkami przez cały rok.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


październik 24, 2018
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty