Start Arrow WnętrzaArrowPozostałe wnętrzaArrow Przyjazny gabinet domowy

Przyjazny gabinet domowy

Domowy gabinet pełni różnorodne funkcje. Bywa biblioteką, kącikiem do pracy z komputerem lub azylem w domowym chaosie.

Najważniejszym i niezbędnym elementem każdego gabinetu jest biurko – narożne oszczędzi miejsce, wolnostojące – szczególnie zajmując zaszczytne miejsce na środku pokoju, nada pomieszczeniu eleganckiego i bardziej prestiżowego charakteru.

Kształt bryły, styl wzornictwa to cechy najczęściej decydujące o naszym wyborze. Jednak z medycznego punktu widzenia ważne są parametry biurka jako stołu, czyli podstawy pracy – a więc wysokość, odpowiednia ilość miejsca na nogi i stabilność. Biurko powinno funkcjonować w trwałym związku z odpowiednim krzesłem lub fotelem. Pozwoli on zachować fizjologiczne krzywizny kręgosłupa, co uchroni użytkownika przed zmęczeniem, a także dokuczliwymi bólami spowodowanymi długotrwałym przyjmowaniem nieprawidłowej pozycji siedzącej. Jeżeli praca przy komputerze jest regularnym i długotrwałym zajęciem, niezbędne jest wyższe umieszczenie monitora, aby nie pochylać przed nim głowy. Górna krawędź monitora komputera powinna znajdować się na linii oczu lub tuż poniżej. Przed bólami głowy uchroni też właściciela odpowiednio usytuowane i silne źródło światła. Najlepiej ustawić biurko tak, by światło dnia padające przez okno nie rzucało cienia na to, nad czym pracujemy i nie powodowało refleksów świetlnych.

Zasada jest prosta: jeżeli jesteśmy praworęczni, najsilniejsze źródło światła powinno być po stronie lewej. Jeżeli nie możemy korzystać wyłącznie z naturalnego światła – co przy krótkich zimowych dniach jest prawie niemożliwe – należy zaopatrzyć się w dobrą lampkę na biurko. Jej moc zależy od rodzaju wykonywanej przez nas pracy, jednak ważne jest aby nie było to silne i ostre światło halogenowe, a światło o barwie zbliżonej do żółtej. Jeżeli pracujemy przy komputerze, potrzebujemy słabszego oświetlenia, niż przy zajęciu polegającym na przykład na sklejaniu misternych modeli.

(fot. Klose)

(fot. Klose)

Pracując z komputerem ustawmy źródło sztucznego światła tak, aby padało na klawiaturę, a nie na monitor powodując refleksy.

Żaden gabinet nie może się obyć bez regału pozwalającego wyeksponować zasoby domowej biblioteki. Wybierając odpowiednie miejsce dla niego, zwróćmy uwagę by półki nie zasłaniały światła lub nie zakłócały prawidłowej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu. Należy także uniemożliwić jakikolwiek przechył stojącego na swoim miejscu mebla, poprzez przykręcenie go do ściany, sufitu lub podłogi. Zapewni to bezpieczeństwo najmłodszym domownikom, szczególnie jeśli lubią „wspinaczki”.

Jeżeli długo pracujemy w pozycji siedzącej, warto do gabinetu wstawić małą, ale wygodną sofę. Podczas pracy przyda się krótka przerwa dla napiętych mięśni kręgosłupa, a krótka drzemka dobrze zrobi naszej bolącej głowie. Według naukowców nawet 15 minut snu w ciągu dnia znacząco wpływa na poprawę naszego nastroju i zmniejsza uczucie zmęczenia.

Ulga przyda się także naszym oczom – chwila relaksu i odprężenia od intensywnej pracy w skupieniu uchroni nas od niepotrzebnych dolegliwości.

Zaplanujmy przestrzeń naszego gabinetu tak, aby praca w nim była przyjemnością.

Autor: Klose

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1646

  • Lampa podłogowa Trójnóg Webo Black

  • Kinkiet Diamond Black

  • Lampa Flexi Szara w kropeczki 5pł.

  • Plafon Vaio 5 Gray