Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Przyklejamy płytkę na płytkę

Przyklejamy płytkę na płytkę

Powierzchnię między wiszącymi a stojącymi szafkami kuchennymi mam zabudowaną płytkami ceramicznymi – pisze nasz czytelnik. – Kuchnia otwarta jest na salon, nowocześnie urządzony, a płytki są dobrej jakości, ale mają niemodny już dekor, nie pasują do tego, jaka ma być całkowita aranżacja wnętrza po remoncie. Mam już pomalowane ściany i nie bardzo chciałbym skuwać stare płytki. Czy są jakieś sposoby na przyklejenie nowych płytek na stare?

Przyklejenie płytek na starą okładzinę ceramiczną zaoszczędzi nam czas i pracę i sprawi, że remont domu czy mieszkania nie będzie aż tak „brudny”. Aby jednak nowa okładzina była trwała musi być bardzo dobrze związana z podłożem.

Uwaga! Metoda płytka na płytkę jest możliwa do wykonania tylko wewnątrz budynku.

Zanim zaczniemy przyklejać systemem „płytka na płytkę” musimy ocenić stan starej okładziny, sprawdzić, czy mocno trzyma się podłoża. W tym celu wystarczy opukać powierzchnię młotkiem. Jeżeli odgłos będzie „głuchy” musimy skuć wadliwą płytkę. W przeciwnym razie nowa płytka obciąży dodatkowo ten element i odpadnie razem z nim.

(Płytki, które nie trzymają się podłoża trzeba skuć)

W miejsce uszkodzonych płytek czy skruszonych fragmentów wypełniamy zaprawą wyrównawczą.

Powierzchnia starej okładziny musi być dokładnie umyta, wyczyścić musimy plamy z tłuszczu, osady z okapu. Pył i kurz zmyjemy wodą z detergentem, później powierzchnię dokładnie suszymy. Następnie należy ją zagruntować, co zwiększy przyczepność kleju i zapewni odpowiednio mocne wiązanie. Zamiast gruntu można zastosować cienką warstwę kontaktową zaprawy klejowej.

Kiedy grunt lub zaprawa dobrze wyschną (ok. 12 godzin) możemy przystąpić do układania nowych płytek.

Płytki ceramiczne mają nienasiąkliwą i gładką powierzchnię, dlatego do przyklejenia nowych elementów należy zastosować odpowiednią zaprawę klejącą. Polecane są zaprawy o zwiększone elastyczności i dużej przyczepności do podłoża. Istotny jest również format płytek. Im większa, tym klej lepiej powinien wypełniać przestrzeń pod płytką.

Uwaga! Jeżeli stare płytki nie są ceramiczne tylko z kamienia naturalnego należy zastosować klej z białym cementem, który wyeliminuje wystąpienie przebarwień.

Układanie płytek na ścianę, na której już jest ceramika, warto przeprowadzać metodą ciągłą, czyli zaprawa klejowa powinna być rozprowadzona dokładnie po całej powierzchni płytek, cienka warstwa powinna również znajdować się na podłożu. Dzięki temu zapewnimy lepszą przyczepność i wypełnienie przestrzeni pod płytką

(Spoiny nie mogą się pokrywać)

Uwaga! Nowe płytki układamy tak, aby spoiny nie pokrywały się ze spoinami starej okładziny. Przyklejamy je nasuwając krawędź mniej więcej na środek starej płytki.

Po 24 godzinach możemy przystąpić do fugowania nowych płytek. Jeżeli płytki łączą się np. ze zlewozmywakiem, należy zastosować silikon sanitarny.

Pamiętajmy, najważniejszy jest stan starych płytek. Tylko, gdy mocno trzymają się podłoża możemy na nie ułożyć nową okładzinę.

Autor: Redakcja

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

 • Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

 • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

 • Lampa wisząca Wire White 3pł.

 • Promocja

  Lampa stołowa mini-trójnóg Kwitnące tulipany

 • Abażur Luna 60

 • Promocja

  Listwa Snow 3pł. spot czarny