Start Arrow Finanse i prawoArrowBudowa i prawoArrow Przyłącza mogą być samowolą budowlaną

Przyłącza mogą być samowolą budowlaną

Jeśli budujemy lub rozbudowujemy dom bez koniecznych pozwoleń, musimy liczyć się z niemiłymi konsekwencjami. Może to nas słono kosztować, a w ostateczności doprowadzić do rozbiórki obiektu, jeśli budowa zostanie sklasyfikowana jako samowola budowlana.

Samowola budowlana – co to takiego?

Pod pojęciem samowoli budowlanej rozumiane są wszelkie roboty budowlane prowadzone bez uprzedniego uzyskania koniecznych zezwoleń. Często błędnie ogranicza się zakres pojęcia jedynie do budowy domów jednorodzinnych bez zezwolenia. Tymczasem jest ono dużo szersze. Za złe zrozumienie definicji samowoli budowlanej możemy sporo zapłacić – może bowiem okazać się, że nawet dobudowa balkonu lub niektóre typy prac remontowych także stanowią samowolę

(Jeśli nie wiemy czym jst samowola budowlana, za tę niewiedzę możemy slono zapłacić)

Dużo zależy od tego od ustawy Prawo Budowlane. Jeśli definiuje ona daną czynność jako wymagającą zezwoleń (lub odpowiedniego zgłoszenia), wówczas niedotrzymanie formalności automatycznie klasyfikuje ją jako samowolę budowlaną. Zezwolenia konieczne są do budowy większości obiektów z wyjątkiem:

 • budynków gospodarczych oraz altan budowanych na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych, pod warunkiem, że powierzchnia zabudowy wynosi do 25 m2 w mieście oraz do 35m2 poza miastem, natomiast wysokość budynku wynosi do 5m dla budynku z dachem stromym oraz do 4m dla budynku z dachem płaskim.
 • Wszelkiego rodzaju małej architektury (uwaga! Altany są często mylnie zaliczane do małej architektury, podczas gdy nie zaliczają się do niej).
 • Ogrodzeń (tu również należy być ostrożnym – nie zaliczamy do tej grupy ogrodzeń wyższych niż 2,2m oraz ogrodzeń budowanych od strony placu publicznego).
 • Obiektów użytkowanych czasowo – zaliczają się do nich między innymi obiekty związane z prowadzeniem budowy – na przykład barakowóz
 • Wolnostojących kolektorów słonecznych
 • Krat na obiektach budowlanych – tyczy się to jedynie budynków jednorodzinnych, w przypadku innych obiektów konieczne jest ich zgłoszenie

Do wykonania wszystkich innych prac oprócz wyżej wymienionych konieczne jest uzyskanie zezwolenia lub ich zgłoszenie.

Budowa przyłączy

Bezwzględnie zgłoszona do odpowiednich organów musi być budowa przyłączy. Chodzi tutaj o przyłącza telekomunikacyjne, gazowe, cieplne, oraz wodociągi i kanalizację. Wyjątek od tej reguły stanowi jedynie sytuacja, kiedy zlecamy wykonanie planu sytuacyjnego przyłącza na kopii aktualnej mapy zasadniczej. Wtedy z pewnością budowa nie zostanie sklasyfikowana jako samowola budowlana, zatem nie musimy martwić się o dodatkowe formalności.

Inne rodzaje samowoli

Samowola budowlana to nie tylko niedopilnowanie załatwienia koniecznych dokumentów. Mamy z nią do czynienia również wtedy, gdy wybudowany budynek będzie się różnił od projektu. Dzieje się tak dlatego, że pozwolenie na budowę otrzymujemy wtedy, gdy przedstawimy konkretny projekt domu i projekt zagospodarowania działki wraz z kompletem opinii i uzgodnień. Oznacza to, że mamy zgodę na budowę tylko tego według ściśle określonego planu. Odstępstwa od niego wymagają ponownego starania się o zezwolenie – wówczas musimy przedłożyć nowy projekt uwzględniający wszystkie zmiany.

Oczywiście, chodzi tutaj o zmiany mające duży wpływ na efekt końcowy, czyli:

 • zmiany, jeśli chodzi o zakres terenu który jest objęty projektem
 • zmiany ingerujące w plan zagospodarowania przestrzennego bądź w warunki zabudowy
 • zmiany poszczególnych wymiarów domu, czyli: powierzchni, szerokości, długości i wysokości ( chodzi także o liczbę pięter)
 • zmiany w zakresie ustaleń dotyczących użytkowania budynku przez niepełnosprawnych
 • zmiany w szeroko pojętym sposobie użytkowania budynku, bądź jego części
 • zmiany, które wymagają uzyskania dodatkowych uzgodnień, opinii i załatwienia innych dodatkowych formalności, które są określone przez przepisy szczegółowe

Jeśli mamy szczęście, może się okazać, że zmiany uchodzące za samowolę budowlaną mogą zostać zalegalizowane i będziemy mogli spokojnie kontynuować budowę. Musimy jednak wziąć pod uwagę, że mogą nas czekać duże koszty związane z legalizacją, ponadto cały proces będzie zapewne trwał dość długo. Jeśli jednak bardzo nam zależy na efekcie końcowym, warto przejść przez wszystkie formalności. Należy bowiem pamiętać, że przepisy określające samowolę budowlaną nie ulegają przedawnieniu i konsekwencje ich nieprzestrzegania możemy ponieść nawet klika lat później.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Wrzesień 8, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty