Start Arrow OgródArrow Rany zgorzelinowe i pionowe pęknięcia na pniach. Jak radzić sobie z uszkodzeniami drzew owocowych?

Rany zgorzelinowe i pionowe pęknięcia na pniach. Jak radzić sobie z uszkodzeniami drzew owocowych?

Na niezabezpieczonych przed zimą pniach drzew w naszym ogrodzie mogą pojawiać się pęknięcia i uszkodzenia. Nie tylko wpływają one na estetykę drzew owocowych, ale przede wszystkim zagrażają ich żywotności. Czy można naprawić uszkodzone zimą pnie? Jak zabezpieczyć drzewa owocowe, by ich kora nie pękała?

Co sprawia, że pień drzewa pęka? Jakie są konsekwencje ran zgorzelinowych?

Rany zgorzelinowe powstają w wyniku gwałtownych zmian temperatury, szczególnie w okresie przedwiośnia, choć w ciągu ostatnich zim wahania temperatury dotyczyły całego ich okresu.

Tkanki drewna i kory, przemarznięte po mrozie, są narażone na rozhartowanie się pod wpływem nagłego ciepła w ciągu dnia. Nocą, gdy mróz znów przytnie, przebudzone słońcem do życia tkanki znowu marzną, co powoduje rany zgorzelinowe i pionowe pęknięcia na pniach. Z wyglądu jest to szczelina zwężająca się ku środkowi pnia, której towarzyszy deformacja pnia i zmiana barwy sąsiadującego drewna.

Przez szczeliny przedostają się groźne dla drzew bakterie i zarodniki grzybów, powodujące choroby drzew i w efekcie ich zamieranie.

Maść ogrodnicza zabezpiecza rany i miejsca wycinki obumarłych gałęzi. fot. mat.pras. DOM.pl

Maść ogrodnicza zabezpiecza rany i miejsca wycinki obumarłych gałęzi. fot. mat.pras. DOM.pl

Czy pęknięcia mrozowe można naprawić?

Stan drzew owocowych należy przeprowadzać kilka razy w czasie zimy. Z ich pielęgnacją nie należy zwlekać do wiosny – naprawa uszkodzonych przez gwałtowne zmiany temperatury ran może okazać się wtedy niemożliwa.

Jeżeli na pniach naszych drzew owocowych pojawiły się groźne pęknięcia jak najszybciej należy zabezpieczyć je maścią ogrodniczą lub farbą emulsyjną z dodatkiem środka ochrony roślin przeciw chorobom grzybowym. Posmarowanie rany przyspiesza jej gojenie, zapobiegając infekcji.

Jeżeli przy szczelinie kora odstaje od pnia, warto ją zabezpieczyć i przybić gwoździami nierdzewnymi. To pomoże zregenerować się tkance twórczej i zapobiec powiększaniu się rany. Jeżeli jednak kora już przemarzła (zmienił się jej kolor i zaczęła zasychać) jej uratowanie nie będzie możliwe. W tym wypadku należy usunąć odchodzące od pnia fragmenty drewna, a ich miejsce zabezpieczyć grubą warstwą preparatu z gliny rozmoczonej w wodzie oraz obornika (tzw. krowieńca). Zabezpieczony dodatkowo workiem płóciennym opatrunek należy pozostawić na min. rok, po czym sprawdzić czy rana się zabliźniła.

Opatrunek ze specjalnego lepiszcza może sprawić, że po roku rana się zabliźni. fot. mat. pras. DOM.pl

Opatrunek ze specjalnego lepiszcza może sprawić, że po roku rana się zabliźni. fot. mat. pras. DOM.pl

Jak uniknąć ran zgorzelinowych i pęknięć na pniach drzew?

Najpopularniejszym sposobem na zabezpieczenie drzew owocowych przed negatywnym działaniem wahań temperatury jest bielenie pni. Choć wydaje się to zabiegiem prostym i niewymagającym doświadczenia ogrodniczego, wielu z nas popełnia bardzo istotny błąd w pielęgnacji drzew owocowych. Często bielenie drzew przeprowadzamy w styczniu czy nawet w marcu, kiedy zaczyna się robić coraz cieplej w dzień, mimo że nocą wciąż panują przymrozki. Na zabezpieczenie pni drzew jest jednak już stanowczo za późno.

Bielenie drzew przeprowadzić należy znacznie wcześniej, bo już na początku grudnia. Dzięki temu po nowym roku drzewa będą już przygotowane do zmieniającej się pogody. W lutym należy sprawdzić stan bielonych drzew i jeśli widoczne są ubytki w zabezpieczeniu, zabieg należy powtórzyć.

Na czym polega bielenie drzew owocowych?

Do bielenia drzew owocowych wykorzystuje się tzw. mleko wapienne. Jest to mieszanka wapna i wody (2 kg wapna na 10 l wody). Mieszanka lepiej będzie przywierać do pnia, jeśli dodamy do niej nieco gliny lub krochmalu z mąki ziemniaczanej.

Wymieszane mleko wapienne nakłada się na pień drzewa pędzlem z miękkim włosiem. W przypadku nierównej kory doskonale sprawdzi się tzw. ławkowiec. Co istotne, pień drzewa od strony północnej nie wymaga bielenia. Ta strona nie jest narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Za to bardzo starannie należy nałożyć preparat na pień wystawiony na południową stronę, która znacznie się nagrzewa.

Tak zabezpieczone grusze, jabłonie czy śliwy, a także inne drzewa w ogrodzie, są odporne na zmieniającą się gwałtownie temperaturę w zimie i przedwiośniu.

Aby ochronić drzewa przed szkodliwym działaniem wahającej się temperatury, bielenie drzew należy przeprowadzić w połowie grudnia, najpóźniej w styczniu! Miesiąc przed kalendarzową wiosną może być już za późno. fot. mat.pras. DOM.pl

Aby ochronić drzewa przed szkodliwym działaniem wahającej się temperatury, bielenie drzew należy przeprowadzić w połowie grudnia, najpóźniej w styczniu! Miesiąc przed kalendarzową wiosną może być już za późno. fot. mat.pras. DOM.pl

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Luty 12, 2018
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Obejrzyj zdjęcia domowników