Start Arrow OgródArrow Raport – co Polacy sądzą o zieleni miejskiej?

Raport – co Polacy sądzą o zieleni miejskiej?

Ponad połowa Polaków jest zadowolona z ilości zieleni w swoich miastach, a prawie trzy czwarte mogłoby zapłacić więcej za możliwość mieszkania wśród zieleni – takie wnioski płyną z przeprowadzonego przez firmę Husqvarna badania „Globalny Raport Ogrodniczy Husqvarna 2012”. Z raportu wynika także, że przeciętny Polak w miejskim parku spędza około pół godziny tygodniowo.

Zobacz także:

Spośród wszystkich krajów poddanych badaniu Polska charakteryzuje się najmniejszym wskaźnikiem urbanizacji – wynosi on tylko 61%. Jest tez jednym z niewielu państw europejskich, w których wartość tego wskaźnika uległa obniżeniu w ciągu ostatnich kliku dekad. Ponadto tylko jedno polskie miasto – Warszawa – wyróżnia się liczbą mieszkańców przekraczającą milion.

(Fot. Husqvarna)

Zdaniem ekspertów obecne tendencje wskazują, że w ciągu najbliższych czterdziestu lat poziom urbanizacji w naszym kraju sięgnie 74%. Najsilniej rozwijającymi się polskimi miastami są: Warszawa, Wrocław, Poznań oraz Gdańsk.

Z wielu niezależnych od siebie badań wynika, ze główną rolę w przyciąganiu ludzi do miast i wyborze dzielnicy do mieszkania znaczącą rolę odgrywa ilość terenów zielonych w okolicy. Z raportu Husqvarny wynika, że kieruje się tym 40% naszych rodaków. Aż 74% ankietowanych twierdzi, że jest w stanie zapłacić więcej za mieszkanie znajdujące się w pobliżu zieleni.

(Fot. Husqvarna)

Aż 54% Polaków ma dobrą opinię o miejskich parkach, zarazem jednak ponad połowa badanych uważa, że zieleni w miastach jest zdecydowanie za mało. Wskazało na to aż 51% ankietowanych. Czego jeszcze ich zdaniem brakuje? Na pierwszym miejscu znalazły się ścieżki rowerowe (56%), a na drugim nowe miejsca parkingowe (52%).

Wiosną i latem aż 63% Polaków spędza w parkach minimum 30 minut tygodniowo. W jakim celu? Najczęściej wskazywany jest spacer (53%) i odpoczynek (46%). Jako czynniki zniechęcające do spędzania czasu w parku Polacy najczęściej wskazywali psie odchody (50%) i to, ze nie czują się w parkach bezpiecznie (42%).

(Fot. Husqvarna)

Czy Polacy odnotowali w ciągu ostatniego dziesięciolecia zmiany, jeśli chodzi o ilość zieleni w okolicy ich zamieszkania? Odpowiedzi ankietowanych wskazują na to, że sytuacja jest bardzo zróżnicowana: 1/3 badanych uważa, że zieleni przybyło, 1/3, że jest jej mniej, a pozostała 1/3 – że jej ilość nie zmieniła się. Jeśli chodzi o prognozy na nadchodzące lata, 39% badanych uważa, że zieleni ubędzie, zaś 32% jest zdania, ze będzie jej więcej.

Przeczytaj w całości badanie Husqvarna-Global-Garden-Report-2012.pdf w angielskiej wersji językowej.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty