Start Arrow InstalacjeArrow Regulacja centralnego ogrzewania

Regulacja centralnego ogrzewania

Sprawnie działająca instalacja centralnego ogrzewania powinna zapewnić pożądaną temperaturę pomieszczeń w każdych warunkach pogodowych. Zdarza się jednak, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, że mieszkanie trzeba dogrzać.

cieplo1

W pomieszczeniach takich jak kuchnia i pokój niska temperatura nie zawsze przeszkadza, ale w łazienkach, toaletach i sypialniach z pewnością możemy czasem odczuwać pewien dyskomfort. Wejście do łazienki przy niskiej temperaturze powietrza nie należy do przyjemności, nie mówiąc już o wyjściu z wanny czy położeniu się spać w zimnej pościeli. Wielu właścicieli domów z oszczędności wyłącza instalację centralnego ogrzewania niemal zaraz z nastaniem kalendarzowej wiosny, a włącza ją dopiero, gdy nastają mrozy. Jest jednak wiele dni wiosną, jesienią, a nawet latem, gdy temperatura w pomieszczeniach spada poniżej 18 stopni Celsjusza. Dlatego warto zainwestować w przenośne urządzenia grzewcze, które będziemy mogli włączać niezależnie od sezonu grzewczego.

Poręczne termowentylatory

termowentylatorTermowentylatory to urządzenia grzejne o niewielkich rozmiarach i mocy do 2 kW. Doskonale nadają się do dogrzewania pomieszczeń o małej kubaturze. Elementem grzewczym są spirale lub siatka rozpięta na odizolowanej od obudowy ramce. Wirnik może działać także przy wyłączonym elemencie grzejnym, spełniając rolę wentylatora. Do prawidłowej pracy termowentylatorów musi być zapewniony swobodny przepływ powietrza, a ze względu na wysoką temperaturę strumienia powietrza nie można ich stawiać w pobliżu łatwo palnych przedmiotów.

Termowentylatorów nie powinno się kierować bezpośrednio na ludzi, gdyż strumień powietrza mimo podwyższonej temperatury wywołuje odczucie chłodu. Najlepiej ustawiać je na podłodze wylotem w kierunku okna, gdyż wtedy najskuteczniej ogrzejemy pomieszczenie. Większość termowentylatorów posiada funkcję utrzymania temperatury dyżurnej w pomieszczeniu – nie niższej niż 5 stopni Celsjusza. Część urządzeń w razie usterki lub przegrzania wyłącza się samoczynnie.

Niewielkie wymiary, możliwość kierowania ciepłego powietrza w pożądaną stronę i jego szybkie nagrzewanie to cechy termowentylatorów dostępnych w różnych, często fantazyjnych kształtach (na przykład dostępny w Praktikerze termowentylator FH200). Należą one do jednych z tańszych urządzeń grzewczych.

Bezpieczne ciepło z konwektora

konwektorElektryczne grzejniki konwektorowe to urządzenia wykonane w najwyższej technologii, zapewniające duże oszczędności energii oraz bezwzględne bezpieczeństwo podczas eksploatacji. Urządzenia te wkomponowują się do każdego typu wnętrza, bez względu na występujące w nim ograniczenia. Głównymi atutami grzejników konwekcyjnych są niskie koszty zakupu, nieskomplikowany montaż oraz łatwość w obsłudze. A co najważniejsze – szybko i dobrze dogrzewają pomieszczenie.

Konwektory przenośne najlepiej nadają się do ogrzewania pomieszczeń poza sezonem grzewczym, kiedy centralne ogrzewanie już nie działa. Można również dogrzewać nimi pomieszczenia, gdy stałe ogrzewanie jest niewystarczające. Najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach mieszkalnych i użytkowych o powierzchni do 25 metrów kwadratowych. Zimne powietrze zasysane jest od dołu, ogrzewane, a następnie rozprowadzane równomiernie we wszystkich kierunkach.

Konwektory elektryczne mogą być przenośne albo przeznaczone do montowania na stałe na ścianie. Urządzenia wolnostojące są często dodatkowo wyposażone w turbonawiew tak jak model Optimum HNC 2000TT. Latem, gdy grzałka jest wyłączona, taki konwektor może z powodzeniem pełnić funkcję zwykłego wentylatora. Urządzenia konwekcyjne pracują cicho i wyłączają się automatycznie w razie przegrzania lub uszkodzenia.

Grzejniki olejowe

grzejnikiIch kształty i przeznaczenie są bardzo różne (z reguły są to grzejniki przenośne). Mogą mieć postać płyty lub przypominać żeliwne grzejniki członowe. Urządzenia te mają dużą bezwładność cieplną, co oznacza, że długo się nagrzewają, ale i długo oddają ciepło.

Grzejniki olejowe swoją nazwę zawdzięczają olejowi transformatorowemu, który wypełnia wnętrze stalowego kaloryfera. Wewnątrz umieszczona jest też grzałka elektryczna o mocy 1-2 kW nagrzewająca olej, który następnie oddaje ciepło przez użebrowaną powierzchnię grzejnika. Dzięki takiej konstrukcji sposób ogrzewania pomieszczenia jest taki jak w kaloryferach instalacji c.o. – przez promieniowanie i konwekcję. Grzejniki te należą do najbezpieczniejszych – nie ma dostępu do grzałki, a przykrycie ich powierzchni na przykład odzieżą nie grozi przegrzaniem.

W standardowym wyposażeniu znajdują się kółka ułatwiające przemieszczanie, przełącznik mocy oraz elektromechaniczny lub elektroniczny termostat. Niektóre modele mają dodatkowo zwijacz przewodu oraz wentylator, przydatny, gdy chcemy zwiększyć szybkość nagrzewania powietrza.

Ze względu na dużą bezwładność cieplną grzejniki olejowe wykorzystywane są przede wszystkim do długotrwałego ogrzewania i dogrzewania wszelkich pomieszczeń, a także jako ogrzewanie awaryjne włączające się samoczynnie, gdy podczas naszej nieobecności nastąpi awaria ogrzewania podstawowego. Grzejniki te ustawia się w pewnej odległości od ścian, aby nie powodować ich nadmiernego nagrzewania i związanych z tym strat ciepła. W ofercie Praktikera znajdziemy m.in. grzejnik olejowy z termostatem oraz grzejnik olejowy Remington.

Pamiętajmy, że nie tylko zimą, ale nawet poza sezonem grzewczym zdarzają się chłodne dni, kiedy niechętnie decydujemy się na włączenie kotła i ogrzewania. Zamiast zakładać dodatkowy sweter i czekać na lepszą pogodę, wystarczy kupić małe, przenośne urządzenie dogrzewające – termowentylator, konwektor lub grzejnik olejowy.

Autor: Praktiker

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black