Start Arrow InstalacjeArrow Regulatory temperatury: energooszczędne ogrzewanie wnętrz

Regulatory temperatury: energooszczędne ogrzewanie wnętrz

Ostatnio przekonaliśmy się, że zimą niekoniecznie muszą panować siarczyste mrozy. Po tygodniach śniegu i niskich temperatur początek lutego powitał nas niemalże wiosenną pogodą. Choć sezon grzewczy jeszcze trwa, to warto dostosowywać ogrzewanie domów do warunków panujących za oknem. Pomogą nam w tym regulatory.

Bez względu na to, w jaki sposób ogrzewamy dom czy mieszkanie (czy posiadamy kocioł grzewczy na gaz, węgiel czy prąd), możemy poprawić efektywność pracy całego systemu. Nowoczesne regulatory umożliwiają sterowanie ogrzewaniem, nie tylko gwarantując optymalną temperaturę wnętrz, ale również przyczyniając się do znaczących oszczędności.

(Obniżenie temperatury o 1o C przekłada się na zmniejszenie kosztów ogrzewania o 6%! Na rachunku za cały sezon grzewczy to niebagatelna kwota.)

Regulatory pokojowe

Standardowe regulatory kotłów (pokojowe) działają na podstawie zapotrzebowania na ciepło wnętrza. Kocioł gazowy wytwarza taką ilość ciepła, jaka jest potrzebna. Programując kocioł, ustawiamy żądaną temperaturę w pomieszczeniu, a kocioł zmniejsza moc działania, gdy zostanie ona osiągnięta lub zwiększa pracę, gdy pomieszczenie się znów wychłodzi.

Działanie kotła możemy dostosować także do stylu życia – nocą lub w czasie naszej nieobecności pomieszczenia nie muszą być mocno ogrzewane, dzięki zastosowaniu regulatora z możliwością zaprogramowania cykli ogrzewania z temperaturą komfortową i cykli oszczędzania.

Gdzie zamontować regulator?

Niewłaściwe miejsce montażu regulatorów obniża efektywność ich pracy, może również zakłócić prawidłowe dostosowanie temperatury we wnętrzu.

Regulatory temperatury powinny być montowane w pomieszczeniach, w których często przebywamy. Łatwy jest wtedy dostęp do urządzenia, możemy też na bieżąco, w zależności od potrzeb, kontrolować ich pracę. Dlatego dobrym pomieszczeniem na montaż regulatora jest salon.

Regulator montujemy na ścianie wewnętrznej, działowej. Ściany zewnętrzne zawsze są zimniejsze i mogą utrudniać kontrolowanie temperatury. Urządzenie powinno znajdować się na wysokości ok. 150 cm od podłogi.

Regulator pokojowy nie powinien być montowany w pobliżu grzejnika, gdyż ciepło przez niego wytwarzane sprawi, że odczytana temperatura będzie wyższa niż w rzeczywistości i regulator zacznie ją obniżać.

Warto pamiętać ponadto, że podstawową zasadą jest montaż grzejników w miejscach, gdzie występują największe straty ciepła, czyli najczęściej na ścianie zewnętrznej pod oknem, co zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza. Regulatory, jak wspomnieliśmy, na ścianie działowej.

Aby regulatory działały sprawnie i prawidłowo odczytywały temperaturę muszą mieć zapewnioną odpowiednią cyrkulację powietrza. Bezwzględnie więc nie należy ich przysłaniać zasłonami czy ukrywać za meblami pokojowymi. Warto również pamiętać, że telewizory czy lodówki, czyli urządzenia emitujące ciepło zakłócają pracę regulatora. Panel ścienny montujemy więc z zachowaniem pewnej bezpiecznej odległości od tych urządzeń. Otwierane okna i drzwi również mogą wpływać na nieprawidłową pracę regulatorów. Montujemy je więc z dala od nich.

Pamiętajmy również, by regulator temperatury nie znajdował się naprzeciw okna, szczególnie gdy wychodzi ono na południe. Urządzenie nie powinno być nagrzewane przez promienie słoneczne. Jeżeli w pokoju dziennym znajduje się kominek, regulator zamontujmy w innym miejscu, np. przy sypialni, gdyż ciepło kominka także może zakłócać pracę regulatora.

Uwaga!
W pomieszczeniu z regulatorem temperatury, grzejniki powinny być bez zaworów z głowicami termostatycznymi. Regulator włączy kocioł, ale temperatura w pomieszczeniu nie będzie wzrastać, bo głowica termostatyczna przymknie zawór grzejnikowy. Jeśli temperatura w pomieszczeniu nie będzie się podnosić, regulator nie wyłączy kotła i ten będzie niepotrzebnie podgrzewał wodę w całej instalacji.

(Regulatory pokojowe umożliwiają ustawienie co najmniej dwóch różnych wartości temperatury, dziennej i nocnej.)

Kotły z automatyką pogodowa

Inne możliwości regulacji kotła daje automatyka pogodowa. Dzięki jej zastosowaniu temperatura utrzymywana jest na jak najniższym poziomie, niezbędnym jednak do utrzymania określonej przez nas komfortowej temperatury. Takie oszczędne gospodarowanie ciepłem jest możliwe dzięki temu, że regulator pogodowy uzależnia temperaturę od temperatury zewnętrznej.

Temperatura na zewnątrz wpływa na zapotrzebowanie na ciepło. Im wyższa temperatura zewnętrzna, tym mniej ciepła trzeba wytworzyć, by utrzymać żądaną temperaturę w pomieszczeniach, tym niższa może być temperatura czynnika grzewczego. I odwrotnie.

Automatyka pogodowa jest tak czuła, że pozwala na precyzyjną regulację temperatury co do 1o.C. Gdy temperatura na zewnątrz wzrasta, regulator pogodowy obniża pracę kotła chociażby o ten 1 stopień. A warto wiedzieć, że obniżenie temperatury o 1o C przekłada się na zmniejszenie kosztów ogrzewania o 6%! Na rachunku za cały sezon grzewczy to niebagatelna kwota.

Kiedy należy stosować automatykę pogodową?

Bezwzględnie warto stosować automatykę pogodową zawsze przy kotłach kondensacyjnych. Chodzi tu bowiem nie tylko o energooszczędność, ale również maksymalne wykorzystanie sprawności kotła.

Dzięki zjawisku kondensacji nowoczesne kotły gazowe pracują o ok. 11% oszczędniej od kotłów tradycyjnych. Automatyka pogodowa pozwala osiągnąć średnioroczną sprawność znormalizowaną powyżej 100%, dzięki jeszcze lepszemu wykorzystaniu zjawiska kondensacji.

Natomiast w domach o powierzchni mniejszej niż 100 mkw, przy zamontowanym tradycyjnym kotle gazowym, automatyka pogodowa nie zawsze jest niezbędna. Oszczędności wynikające z jej zastosowania nie będą tak duże, jak przy większych domach. Właściciele dużych budynków, wymagających naprawdę sporych nakładów na ogrzewanie domu, docenią korzyści regulatora pogodowego już po pierwszych sezonie grzewczym.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


luty 11, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

Elektryczne dogrzewanie mieszkania: termowentylatory czy konwektory? | www.Dom.pl Odpowiedz 2014-03-11 10:51:45

[...] Regulatory temperatury: energooszczędne ogrzewanie wnętrz Ostatnio przekonaliśmy się, że zimą niekoniecznie muszą panować... więcej [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black