Start Arrow InstalacjeArrow Rekuperator czy klimatyzator?

Rekuperator czy klimatyzator?

Mój projekt domu zawiera instalację rekuperatora. – pisze nasz czytelnik. – Zastanawiam się jednak nad opłacalnością tej inwestycji. Mój dom ma 120 m2, czy nie wystarczy zainstalowanie jakiegoś sprawnego klimatyzatora?

Zwracamy uwagę, by nasze nowo budowane domy jednorodzinne były szczelne i ciepłe. Szczelność konstrukcji, szczelne okna powodują jednak, że prawidłowa wymiana powietrza w takim budynku jest niemożliwa. Wietrzenie pomieszczeń poprzez otwieranie okien mija się z celem energooszczędności – wraz z zużytym powietrzem z naszych pomieszczeń ucieknie również cenna energia. Instalatorzy, producenci i architekci sugerują, że optymalnym rozwiązaniem jest tu tylko wentylacja mechaniczna z rekuperatorem, zapewniająca wymianę powietrza i odzysk ciepła.

Czytelnikowi na jego wątpliwość odpowiada ekspert z firmy Bartosz Sp. J.:

Powietrze zużywa się w wyniku oddziaływania różnych czynników związanych z funkcją i wyposażeniem pomieszczeń. Jest ono zawilgocone przez oddychanie, gotowanie, suszenie, kąpiel w łazience. Nasyca się dwutlenkiem węgla przez oddychanie, spalanie gazu lub innych paliw. Zawiera szkodliwe i trujące substancje uwalniane z powierzchni tworzyw sztucznych, wykładzin, dywanów, farb i lakierów. Powietrze zużyte staje się szkodliwe a nawet niebezpieczne zarówno dla mieszkańców, jak i dla budynku. Wilgoć przyczynia się do rozwoju trudnych do usunięcia pleśni i grzybów, które mogą niszczyć elementy konstrukcyjne budynku i jego wyposażenie oraz wytwarzają substancje szkodliwe dla zdrowia.

Bardzo często uważa się, że skuteczną wymianę powietrza w pomieszczeniach może zapewnić klimatyzacja. To nieporozumienie. Systemy klimatyzacyjne nie wentylują pomieszczeń, jedynie zmieniają parametry fizyczne powietrza (temperaturę, wilgotność).

Wentylacja mechaniczna w sposób optymalny steruje nawiewem świeżego i wywiewem zużytego powietrza, ograniczając straty energii związane z niekontrolowaną wymianą powietrza. Zastosowanie odpowiednich filtrów pozwala na oczyszczanie powietrza, wchodzącego do domu z zanieczyszczeń mechanicznych i znacząco ograniczyć jego działanie alergiczne.

Rekuperator jest „sercem” systemu wentylacji mechanicznej nawiewnowywiewnej z odzyskiem ciepła. Jest on jednym z wielu elementów systemu i składa się z: dwóch wentylatorów – nawiewnego i wyciągowego, filtrów, automatyki sterującej i wymiennika ciepła.

Wymiennik zbudowany jest z wielu równolegle ustawionych lub zwiniętych płyt tworzących rzędy kanalików, przez które przepływa powietrze. Przez kanaliki parzyste przepływa powietrze świeże, a przez nieparzyste powietrze wyciągane z pomieszczeń. Przenikające przez płyty ciepło z powietrza usuwanego ogrzewa powietrze świeże, nawiewane.

Dodatkowo sprawność odzysku ciepła jest podnoszona przez wykraplająca się na ściankach wymiennika parę wodną.

Rekuperator połączony jest z siecią kanałów wentylacyjnych za pośrednictwem, których realizowany jest nawiew i wyciąg powietrza. Powietrze nawiewane jest do pomieszczeń tzw. czystych tj. salonu, sypialni czy gabinetu. Wyciąg odbywa się z pomieszczeń tzw. brudnych, czyli kuchni, łazienek, WC garderoby. Przepływ powietrza z jednych pomieszczeń do drugich odbywa się przez odpowiedniej wielkości szczeliny pod drzwiami lub przez umieszczone w nich otwory.

(Rekuperacja zapewni świeże, filtrowane powietrze, bezpieczne nawet dla alergików.)


Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

Mieszko Odpowiedz 2017-06-13 13:40:50

Dziwi mnie, ze tak czesto myli sie klimatyzatory z rekuperatorami. To drugie ma znacznie wieksze korzysci co najprosciej zauwazyc na rachunkach za prad i w czystosci powietrza. Zakup rekuperatora od wanasa okazalo sie najlepsza decyzja jaka moglem podjac przy planowaniu budowy domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa wisząca Wire Kolor 3pł

  • Kinkiet Wire Kolor

  • Lampa stołowa Maja Black

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Black