Start Arrow InstalacjeArrow Rekuperator w starym domu

Rekuperator w starym domu

Mam stary dom z poddaszem nieużytkowym, który niedługo będę ocieplał. Zastanawiam się także nad nową wentylacją. Czy można zainstalować rekuperator w istniejącym domu, na przykład na tym pustym poddaszu?

Katarzyna Zacharewicz, kierownik ds. marketingu Działu Wentylacji firmy Bartosz

Wykonanie systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w istniejącym budynku jest możliwe, inwestor musi jednak liczyć się z większymi trudnościami i kosztami. Najbardziej korzystnym momentem do podjęcia decyzji o systemie wentylacji, którą zastosujemy w obiekcie jest etap projektu. Pozwala to z jednej strony na wyeliminowanie zbędnych elementów, np. kominów wentylacyjnych w przypadku zastosowania rekuperacji, z drugiej zaś na optymalne rozplanowanie kanałów wentylacyjnych. Ostatni dzwonek do podjęcia decyzji o zastosowaniu rekuperatora w nowo budowanym domu stanowi etap stanu surowego budynku, przed wykonaniem instalacji sanitarnych, elektrycznych i c.o. Do każdego pomieszczenia w budynku należy bowiem doprowadzić kanały wentylacyjne, których średnica (zazwyczaj 160, 200 mm) jest większa niż w przypadku innych instalacji. Wykonanie niezbędnych przekuć w ścianach i poprowadzenie układu kanałów wentylacyjnych na etapie stanu surowego budynku, pozwala optymalnie zaplanować układ wentylacji bez konieczności „omijania” innych instalacji i niepotrzebnego „wydłużania” systemu wentylacji. Jest to szczególnie ważne, ponieważ wentylatory, w które wyposażony jest każdy rekuperator charakteryzuje określony spręż, czyli siła, z jaką wentylator przetłacza powietrze. Spręż generowany przez wentylator służy do pokonania oporów przepływu powstających wewnątrz centrali jak i w kanałach wentylacyjnych. Im dłuższa instalacja, tym większy spręż jest potrzebny, aby rekuperator mógł dostarczyć powietrze do pomieszczeń zachowując swoją nominalną wydajność.

(Rekuperator na poddaszu)

W przypadku, gdy mamy do czynienia ze starym domem posiadającym układ wentylacji grawitacyjnej, koszty związane z wykonaniem systemu grawitacyjnego, z którego decydując się na rekuperator nie będziemy korzystać, zostały już poniesione. Aby móc w pełni korzystać i docenić walory rekuperacji, poza ociepleniem ścian należy również zapewnić szczelną stolarkę, co wyeliminuje niekontrolowany napływ powietrza z zewnątrz. Ocenę tego, czy jest możliwość poprowadzenia kanałów wentylacyjnych tak, aby układ działał sprawnie z wymaganą wydajnością, w każdym przypadku należy pozostawić do indywidualnego rozważenia projektantowi lub fachowemu wykonawcy z doświadczeniem w wykonywaniu tego rodzaju instalacji. Jeśli stary dom posiada nieużytkowe poddasze i jedną kondygnację, czego niestety pytający inwestor nie podaje, poprowadzenie instalacji nie musi wiązać się ze znacznymi pracami remontowymi. Rekuperator oraz kanały wentylacyjne można poprowadzić na poddaszu, wykonując przekucia do poszczególnych pomieszczeń i umieszczając anemostaty sufitowe. Naturalnie pod warunkiem uprzedniego zaizolowania poddasza tak, aby panująca tam temperatura nie była niższa niż 0˚C.

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie systemu in-VENA firmy Bartosz, w którym rekuperator montowany jest na ścianie zewnętrznej lub wewnętrznej budynku. Kanały wychodzące z centrali rozprowadzone są pod sufitem do poszczególnych pomieszczeń. Kanały te w prosty i efektowny sposób można zabudować wykorzystując płyty gipsowo-kartonowe. Z centrali wyprowadzone są też kanały prowadzące do czerpni i wyrzutni, umieszczonych w ścianie zewnętrznej. Rekuperator in-VENA jest w stanie wymienić w ciągu godziny ok. 170 m3 powietrza, co w zupełności wystarcza do wentylacji jednokondygnacyjnego mieszkania.

(System wentylacji z odzyskiem ciepła jest logiczną konsekwencją termomodernizacji budynku, pozwalającą mu „oddychać” bez tracenia energii.)

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa wisząca Wire Kolor 3pł

  • Kinkiet Wire Kolor

  • Lampa stołowa Maja Black

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Black